Jak na diabetickou nohu?

Máte cukrovku? Pak nečekejte, až přijdou její komplikace, např. potíže s diabetickou nohou. Základem je denní péče o sebe. Každý, kdo nechce své nemoci dát šanci na její devastující vliv, by se o své nohy měl dobře starat, a to v předstihu. Nejnovější vědecké poznatky jednoznačně potvrzují, že vznik a zhoršování komplikací diabetu je možno výrazně omezit včasnou léčbou.

Dlouhodobé zvýšení glykemie při cukrovce s sebou přináší různé potíže. Jedním ze závažnějších příznaků je diabetická neuropatie neboli nezánětlivé poškození periferních nervů. Postižená je struktura nervů senzitivních, motorických i vegetativních, nejčastěji na dolních končetinách.
Jinými slovy – s nohami diabetika se začínají dít nepěkné věci. Pacient si stěžuje na „studené nohy“, neurčité pocity mravenčení, brnění nebo pálení, někdy dokonce velkou bolestivost, která se nedá utišit běžnými léky. Potíže si často uvědomí až ve chvílích, kdy je v klidu, v noci, přes den je obvykle nevnímá. Zpočátku ani příznaky nemusejí být příliš výrazné či nutkavé. Někdy je pacienti při kontrolách u lékaře ani sami aktivně neuvádějí.
Tyto příznaky samotné většinou léčbu nevyžadují, jsou však jasným příznakem komplikace základního onemocnění, jímž je cukrovka. Jakmile se totiž začnou objevovat, lze hovořit o zvýšeném riziku závažného poškození dolních končetin! A tady už jde veškerá legrace stranou, protože pacient, který ihned nezahájí protiopatření, se ocitá v riziku vzniku syndromu diabetické nohy s hrozící amputací.

Co můžete sami dělat, abyste své nohy udrželi v dobrém stavu po co nejdelší dobu? Nohy potřebují pravidelnou péči. Jako pacienti totiž máte snížený práh pro vnímání akutní bolesti a citlivosti. K pravidelným denním rituálům patří koupel ve vlažné vodě. Než se obujete, prohlédněte si své boty, zda se do nich na poslední procházce nezatoulal kamínek nebo zda v nich nezůstala shrnutá vložka. Péče o nohy zahrnuje i pravidelnou odborně provedenou pedikúru. Jste-li náchylní ke vzniku oděrek, buďte na své nohy opatrní – i drobné poranění se hojí déle a komplikovaně. Pořiďte si speciální ponožky pro diabetiky, které jsou vyrobeny ze speciálního materiálu s přídavkem stříbra a nejsou zakončeny pevným lemem.

Měli byste si koupit opravdu kvalitní obuv. Ta může zásadním způsobem ovlivnit další vývoj poruchy a stav vašich nohou. Diabetik s rizikem rozvoje diabetické nohy má nárok na příspěvek ve výši 1 000 Kč na 1 pár profylaktické zdravotní obuvi jednou za 2 roky. Tuto zdravotní obuv může předepsat diabetolog, ortoped, rehabilitační lékař, chirurg, angiolog, lymfolog, flebolog a revmatolog. Zároveň je také k dispozici u největší zdravotní pojišťovny i některých menších pojišťoven nad zákonný rámec ještě další příspěvek na zdravotní obuv nebo na podiatrické vyšetření.

Obdobnou pozornost je potřeba věnovat domácím přezůvkám. Je třeba, aby měly dostatečné tlumivé vlastnosti. Pokud jste v rozpacích ve výběru, je lepší nosit obuv typu crocs, optimálně z původních, dražších materiálů. Vydrží funkční mnoho let. Je třeba dbát na to, aby pacient měl obuv odpovídající míře jeho rizika, tedy ochranné vložky, profylaktickou obuv a u nejrizikovějších pacientů obuv ušitou přímo na míru. Stejná pozornost se věnuje kvalitě a ochranným vlastnostem domácí obuvi

Příznaky diabetické neuropatie lze podobně jako další komplikace diabetu zmírnit. Nedají se zcela vyléčit, ale je možné je stabilizovat a výrazně zlepšit včasnou a vhodnou léčbou. Kromě klasických léčebných metod a přístupů odborníci používají i řadu podpůrných léčebných prostředků. Mezi ně patří například ozonoterapie a mezodiencefalická modulace (MDM). Ozonoterapie je velmi stará a stovkou let prověřená metoda, která se s nástupem ‚moderní‘ farmakoterapie a tlakem farmaceutického průmyslu dostala do pozadí – není ani součástí ‚školní‘ medicíny. Nic to ale nemění na tom, že je vysoce bezpečná a efektivní, zvláště v problematice poruch prokrvení, antimikrobiálního působení, tedy při hojení ran, příznivě ovlivňuje stavy spojené s poruchami imunitního systému, dodává buňkám energii a má i určitý protinádorový efekt.
Jak to v praxi při ozonoterapie vypadá? Vždy se jedná o směs s malým, ale konkrétně definovaným množstvím ozonu a většinovým množstvím lékařského kyslíku. Aplikuje se lokálně formou uzavřených vaků na postižené končetině (do vaku či speciální komory lze krom hlavy uzavřít celé tělo). Dalšími možnostmi jsou rektální či infuzní podání, sycení do olejů, nejčastěji olivového, a lokální aplikace na kůži. Nejúčinnější je takzvaná velká autohemoterapie. Jde o odběr 100 až 150 ml heparinizované krve pacienta, její prosycení směsí ozonu a kyslíku a následně zpětné nitrožilní podání pacientovi.

Druhá z užívaných metod, mezodiencefalická modulace (MDM), je neinvazivní elektrofyziologickou stimulaci centrálního nervového systému terapeutickými proudovými impulzy o velmi nízké impedanci, jež se vysílají pomocí speciálních „sluchátek“. Metoda je nebolestivá, pacient aplikaci nevnímá. Impulzy působí na část CNS – na mezimozek. Podle klinických studií jde o zcela bezpečnou metodu, jež může být používána samostatně i v kombinaci s léky. Její účinky jsou dlouhodobé.
Největší efekt MDM má, pokud je přítomná pouze diabetická neuropatie, která má trvání cca do 5 let. Těžší neuropatie nebo neuropatie jiného původu (kořenový útlak, toxometalické – alkoholické poškození) nejsou MDM terapií tak výrazně ovlivněny. Ani metoda MDM však není všelékem a lékaři pečlivě zvažují, který pacient je pro tuto terapii vhodný. Obecně se doporučuje pacientům s diabetickou neuropatií, kteří hůře reagují na farmakoterapii, případně pokud mají řadu dalších léků a snížení předepisované medikace proti bolesti by jim prospělo.

Pokud diabetes začne ovlivňovat život přidruženými komplikacemi, situace může vyústit ve zbytečnou ztrátu zraku, končetiny, předčasný srdeční infarkt či mozkovou mrtvici.

Diabetiky je podle odborníků nutno aktivně hledat, zvláště ve skupině 45–60 let. Léčbu je třeba zahájit, pokud je to možné, už ve stadiu „prediabetu“. Protože většina diabetiků trpí cukrovkou 2. typu, nabízí se jednoduchý a všude omílaný recept na diabetes (a tedy i na diabetickou neuropatii): zabránit jeho rozvoji. A jakmile máte i jen malé podezření na to, že byste mohli cukrovkou trpět, je vhodné včasné vyšetření lékařem; v případě rozvinutí problémů s diabetickou nohou je pak rozhodně na místě i konzultace u podiatra.

Jaké konkrétní obtíže jsou MDM terapií nejvíce ovlivněny:

– zlepšení citlivosti dolních končetin je udáváno až u 50 % pacientů
– zlepšení hybnosti u 10 % pacientů
– zlepšení spánku u 40 % pacientů
– zmírnění bolestivosti u 28 % pacientů
– zmírnění pocitu studených nohou u 25 % pacientů
– redukce křečí u 30 % pacientů
– zlepšení psychiky u 10 % pacientů

Starost o pacienty s diabetickou nohou často nabízejí poskytovatelé sociálních služeb.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.