V USA varují před „vyrážkovými“ aplikacemi

Na trhu je k dispozici více než 200 mobilních aplikací, které mají být schopné diagnostikovat kožní vyrážky a pihy. Američtí vědci nicméně varovali, že by na ně lidé neměli spoléhat víc než na radu lékaře.
Názvy těchto aplikací jsou například What’s My Rash? (co mám za vyrážku) nebo iSore (sore – angl. bolák). Podle studie zveřejněné v odborném časopise americké zdravotnické asociace je více než polovina z 229 posuzovaných aplikací převážně určena zákazníkům a pacientům, ale jen hrstku z nich skutečně vytvořili lékaři.

Některé popisují, jak vypadá akné, růžovka, lupénka nebo ekzém, a to jak textem, tak i na fotografiích. Další poskytují doporučení, jaký použít ochranný faktor opalovacího krému na základě typu kůže uživatele a aktuálních klimatických podmínek.

Znepokojivé jsou ale ty aplikace, které uživateli umožňují pořídit snímek podezřelého místa na kůži a posoudit ho z hlediska možného rizika rakoviny, uvedli vědci.
„Některé aplikace pro chytré telefony, které posuzovaly fotografie poškození kůže z hlediska rizika malignity, vykazovaly vysoce proměnlivou diagnostickou přesnost,“ uvedla studie, z níž cituje agentura AFP. Předchozí výzkum zjistil, že spolehlivost testů sahala od sedmi do 98 procent.
V rámci studie vědci „prohnali“ jednou takovou aplikací snímky maligních melanomů a zjistili, že je program z 88 procent shledal jen jako středně rizikové. Naprosto chybně pak uživatelům radil, aby léze jen sledovali.
„Tato diagnostická nepřesnost může poškodit pacienty, kteří těmito relativně levnými prostředky nahradí osobní lékařskou péči odborníka. Odložit léčbu melanomu je nebezpečné,“ dodala studie.
Více než polovina aplikací, které vědci posuzovali, byla zdarma. Průměrná cena těch placených se pohybovala kolem tří dolarů (asi 60 korun).

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.