Když se končetiny špatně prokrvují

ilustrační foto: o5com / Flickr.com

Nic nás nebolí, žádné jiné příznaky nemoci nemáme. Ovšem chladné ruce, a především nohy mohou být v některých případech prvním signálem ischemie.

Příčinou bývá ateroskleróza (ukládání tukových složek ve stěnách tepen a cév) a také zvýšená hladina cholesterolu v krvi, který zužuje stěny tepen, končetina je špatně zásobována krví (kyslíkem a živinami) a může dojít až k uzávěru tepny se všemi vážnými zdravotními důsledky. Ischemická choroba dolních končetin začíná pomalu, v prvním stadiu nebývají žádné obtíže; cévy jsou jen málo zúžené, stále ještě dobře pracují a prokrvují nohy. Už se ale mohou objevit malé potíže, především v zimě, a postižení jedinci mívají studené nožky. Bolesti se objevují ve druhém stadiu, a to jako křeče nebo píchání v lýtkách, především při pohybu. Pokud nohy bolí i v klidu a vleže, často v noci, nemocný se dostal do další fáze nemoci. V posledním stadiu je již přítok krve do nohou hodně omezen, i po malém poranění mohou vznikat špatně se hojící rány, nebo dokonce gangrény.
V zimě mají mnozí z nás problém se studenýma rukama a nohama; jak ale poznat, že to není normální a že bychom se měli poradit s lékařem?

Rozhovor s angioložkou MUDr. Evou Jirešovou

„Problém se studenými končetinami trápí mnoho lidí a asi každý lékař v ambulanci občas vyslechne stesky podobného typu. Obtíže mohou být prostou – nezávažnou poruchou termoregulace a adaptability organismu na změny okolní teploty, mohou ovšem být i projevem choroby. Základem pro vznik těchto pocitů jsou záchvaty spasmu drobných tepen a tepének, které vedou k poruše krevního zásobení určité oblasti. Postiženy mohou být jak končetiny, tak periferní části těla, například ušní boltce nebo nos. Záchvat obvykle vyvolají silné emoce nebo chlad, respektive snížení teploty. Tento problém se více týká žen, obtíže mohou začínat již v době puberty; mohou se mírnit po graviditě či v menopauze, a proto se uvažuje i o možnosti hormonálních vlivů. Větší výskyt je zaznamenán rovněž při užití hormonální antikoncepce nebo u onemocnění štítné žlázy. Negativně působí kouření. Příčina onemocnění ovšem není přesně známá. Pravděpodobně je přítomný zvýšený cévní tonus s pohotovostí ke spasmům tepének či zvýšená citlivost hladkých svalů ve stěně cévy na noradrenalin, který je látkou způsobující přenos vedení nervového vzruchu.“

– Mohla byste čtenářům vysvětlit, v čem spočívá nemoc, které se odborně říká Raynaudův syndrom?

V případě vystupňovaných obtíží poruchy periferního prokrvení a při typickém klinickém obrazu mluvíme o takzvané Raynaudově chorobě, patřící do skupiny vazoneuróz. Nejčastěji to bývá záchvatovité (20 až 30 minut trvající odkrvení postižené části těla – různého počtu prstů až celé ruky nebo symetrické postižení obou končetin.
Na tuto takzvanou anemickou fázi navazuje fáze cyanotická s modravým zbarvením kůže. Nakonec se objevuje hyperemická fáze s obnovou prokrvení po uvolnění stahu, což je často spojené s bolestivostí.
Choroba může znamenat pouze funkční poruchu, která neohrožuje pacienta, ale je pro něj jistě – a často nejen v zimním období – limitující. Nemocní se naučí s omezením žít a díky režimovým opatřením se snaží zabránit klinickým projevům. Kvalitu života ovšem může snižovat omezení například zimních sportovních aktivit nebo profesní problémy při práci za snížených teplot. Stejné klinické projevy se ale mohou vyskytovat i jako Raynaudův syndrom, který je projevem jiných chorob, často závažných.

– Existuje řada rad typu horké či střídavé koupele, tlusté rukavice, masáže olejíčky… Co vy na to jako odbornice?

Důležitá jsou režimová opatření s omezením rizika prochlazení, dobře fungují prohřívací polštářky, případně masáže, přípravky s obsahem ginkgo biloba a léky s vazodilatačním účinkem zlepšující periferní prokrvení.

Co ještě můžete zkusit sami?

Pohyb je důležitou prevencí nemocí, a to samozřejmě i cévních. Platí to dvojnásob, pokud máte sedavé zaměstnání nebo při práci převážně stojíte. Nejlepším a nejpřirozenějším pohybem je obyčejná chůze.
Každý den aspoň 10 tisíc svižných kroků, někdy i víc.
Ne po obchodních centrech, ale v přírodě. A kdo zrovna nemůže ven, měl by vědět, že se počítá i chůze po bytě!
Proto by ve vaší výbavě neměl chybět krokoměr.
– Různé typy cvičení můžete praktikovat i při sledování televize: rozcvičování rukou a nohou, kroužení kotníky oběma směry, tření rukou o sebe apod.
– Nohy udržujte v suchu a teple. Nemocní s cévními problémy by si měli kupovat kvalitní ponožky a podkolenky bez stahujících gumiček a také pohodlné (ne těsné) kožené boty.
– Především v zimě nezapomínejte na zahřívací potraviny a nápoje, čaje z meduňky, měsíčku nebo hřebíčku, výborný je dnes hodně populární zázvorový čaj.
– Nezapomínejte na zeleninu, ovoce a luštěniny, rybí olej, pšeničné klíčky nebo chilli papričky.
– Stravu můžete doplnit vitaminem E, hořčíkem a pupalkovým olejem.

– Přípravky s obsahem ginkgo biloba pomáhají prokrvovat nejen periferní části těla, ale také mozek.
– Večer před spaním vyzkoušejte sprchu nohou (střídavě studenější a teplejší vodou), pečujte o nehty.
– A co je vůbec nejdůležitější? Nekouřit. Pokud jste tento zlozvyk ještě nezvládli odstranit, rychle se ho zbavte. Zlepšíte si stav i dalších nemocí, případně výrazně omezíte jejich riziko.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.