Postižené trápí byrokracie

Jak fungují sociální služby? Jaké překážky musí překonávat lidé s handicapem a proč čelí stále větší byrokratické zátěži? Na tyto otázky hledal odpovědi pardubický Veletrh sociálních služeb. 

 

Ve středu 5. března se v nákupním centru AFI Palac v Pardubicích konal Veletrh sociálních služeb.

reportáž České televize

Petr Hromádko je nevidomý. Na Veletrhu sociálních služeb lidem vysvětloval, jak mají zrakově postiženým pomoci například na křižovatce.

Petr HROMÁDKO :  Zažil jsem několik špatných zážitků, že třeba člověk mě rychle chytil za ruku a zatáhl mě na místo, kam jsem vůbec nepotřeboval.

Pardubické centrum Svítání se už léta stará o postižené děti. Rok co rok řeší financování, peněz na provoz je totiž málo. Co je ale horší, většina dětí s handicapem, když školu opustí, nemůže najít uplatnění.

Markéta HUJEROVÁ, zástupkyně ředitelky školy Svítání, “ Lidé s mentálním postižením už pak nemají moc velké šance se dále uplatnit na trhu práce.“

Rodiče handicapovaných dětí navíc řeší stále větší byrokratickou zátěž. Tabulkový systém a časté změny zákonů jim komplikují život. Jeden příklad za všechny. Manželé Zoubkovi potřebovali postavit koupelnu se speciálním zvedákem pro dceru. Na vyřízení žádosti o spolufinancování čekali půl roku.

Pavlína ZOUBKOVÁ : „Všechno se to natahuje. Je tam spolupráce jak dětského lékaře, tak i schvalovací komise. Takže se všechno táhne.“

Jindřich TAUBER, náměstek primátorky Pardubic /ČSSD/:
Musíme plnit české zákony. A bohužel ty vyžadují, někdy až nesmyslně, podle mě, zbytečné papíry.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.