Vraťte lékárnám lék Calcium pantothenicum

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů všechny šarže přípravku Calcium pantothenicum Zentiva 30 gramů a 100 gramů kvůli zjištěným mikrobiologickým nečistotám.

Přípravek se používá k léčbě popálené či odřené kůže, kůže poškozené zářením, u kojících matek na popraskané prsní bradavky či u kojenců na opruzeniny. Stahování se týká všech šarží s platnou dobou použitelnosti. Pacienti by měli mast okamžitě přestat užívat.

Vrátit přípravek mohou až do konce května v lékárně, nejlépe tam, kde ho koupili. S lékařem by se měli poradit o náhradní léčbě.

Jednu šarži léku stáhl SÚKL už koncem února. Po zjištění, že ani některé další šarže nevyhovují požadavkům na mikrobiologickou čistotu, rozhodl o stažení všech šarží. Kontrola potvrdila mikrobiální znečištění kvasinkami a bakterií Pseudomonas aeruginosa, která může vyvolat hnisání popálenin.

Lékárnu by měli pacienti navštívit při nejbližší příležitosti. Vrátit mohou i načatá balení, lékárna jim vrátí částku uvedenou na pokladním dokladu. Pokud doklad nemají, dostanou částku, za kterou se lék nejčastěji prodává nyní. V případě jakýchkoli potíží po použití přípravku by pacienti měli kontaktovat svého lékaře.

Pokud lékárna odmítne peníze vrátit, může se pacient obrátit na jinou lékárnu, nebo kontaktovat obchodní zastoupení společnosti sanofi-aventis,s.r.o., bezplatná infolinka 800 906 090 denně od 08:00 do 20:00. Držitel rozhodnutí o registraci, společnost Zentiva a.s. chce podle webu lékového ústavu stažením všech šarží léku chránit bezpečnost pacientů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.