Otázky pro praktického lékaře

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos.net

Je váš praktický lékař povinen váz zvát na preventivní lékařské prohlídky? Můžeme si nechat dát odebrat krev pro vyšetření bez doporučení lékaře? Jak postupovat, pokud si pacient přeje pobyt v lázních? Na tyto a jiné dotazy čtenářů odpovídá praktická lékařka MUDr. Veronika Drábová.

– Je možné si nechat udělat odběr krve bez doporučení lékaře?

Možné to je, počítejte ovšem, že v tomto případě vám nebude tyto odběry hradit vaše zdravotní pojišťovna a provádějící laboratoř bude chtít úhradu od vás. Nejdříve bych vám proto doporučila, pokud se jedná o nějaká základní vyšetření – např. právě hladina krevního cukru, cholesterol či rozbor moče, absolvovat právě výše zmíněnou preventivní prohlídku, lékař vám může tyto rozbory provést v jejím rámci a bezplatně. Dalších rozborů jsou – pokud započteme i např. serologická vyšetření – stovky až tisíce, takže bych spíše doporučila, pokud máte nějaký konkrétní zdravotní problém – zajít ke svému lékaři, který provede klinické vyšetření, zváží a doporučí vhodné odběry a hlavně správně interpretuje jejich výsledky.

– Co to je zdravotní průkaz, kde jej mohu získat a kolik stojí?

Zdravotní průkaz po vás bude požadován nejspíše při vstupu do zaměstnání, kde můžete přicházet do styku s potravinami. O jeho vydání můžete požádat vašeho registrujícího praktického lékaře nebo i lékaře, který pro vašeho zaměstnavatele provádí závodní péči. Podmínkou jeho vydání je, že jste zdráv a že nemáte příznaky infekčního onemocnění – zejména zažívacího a dýchacího traktu. Součástí jeho vydání je i poučení, jak se v případě výskytu infekčního onemocnění zachovat – především hlásit takovou situaci zaměstnavateli a ten vás musí vyřadit z práce s potravinami. Cena za jeho vydání se pohybuje kolem 300 korun.

– Můj otec i matka mají vysoký tlak, já svůj tlak neznám. Je mi 26 let. Je pravděpodobné, že ho zdědím? Co s tím mám dělat?

Ano, pokud oba dva vaši rodiče jsou hypertonici, je u vás vyšší riziko, že toto onemocnění se může někdy v průběhu života vyskytnout. Nejdříve bych doporučila návštěvu vašeho praktického lékaře a kontrolu krevního tlaku. Své dědičné dispozice můžete ovlivnit zdravým životním stylem s dostatkem pohybu, kontrolou tělesné váhy a racionální stravou s omezením soli a tmavého tučného masa a jednoduchých cukrů – sladkostí. Ve stravě byste měla preferovat např. ryby, olivový olej – tzv. středomořskou dietu. Je pro vás velmi vhodné nekouřit.

– Chtěla bych jet do lázní. Co proto mám udělat, je to zdarma nebo se něco platí?

Lázeňská péče, pokud má její úhradu provést zdravotní pojišťovna, musí být správně indikována. Tyto indikace jsou velmi přesně specifikovány v tzv. indikačním seznamu. Doporučila bych se s vaší žádostí obrátit na lékaře konkrétní odborné ambulance, v jejíž jste péči – například ortopedie, rehabilitace, neurologie – kde lékař posoudí, zda splňujete kritéria v tomto seznamu uvedená a lázně vám případně doporučí. S tímto písemným doporučením se pak obrátíte na svého praktického lékaře, který vás vyšetří a sepíše tzv. Návrh na lázeňskou péči. Revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny pak určí, zda máte nárok na péči komplexní. To znamená, že vám bude hrazeno ubytování i procedury nebo péči příspěvkovou, že vám budou hrazeny procedury, ale ubytování si budete hradit sama.

– Jak je možné si zažádat o dům s pečovatelskou službou? Rozhoduje o tom lékař?

O dům s pečovatelskou službou si žádáte na sociálním odboru města. Tam vám podrobně vysvětlí další postup. O jeho přidělení lékař nerozhoduje. Váš lékař jen vyplní část žádosti týkající se vašeho zdravotního stavu, na který je při přidělování brán zřetel.

– Potřebovala bych výpomoc, jsem v pokročilém věku a spoustu věcí již sama nezvládám. Kam se mám obrátit o pomoc?

O pomoc a radu se můžete obrátit na sociální odbor města. Můžete zvážit, zda chcete využívat pečovatelskou službu, bydlení v pečovatelském domě nebo místo v domově pro seniory.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.