Na dno Macochy se teď podívají i vozíčkáři

Otevření nové cesty načasovali jeskyňáři ke stému výročí zpřístupnění dna propasti Macochy. Dosud se dostali lidé na vozíku nejdál k Přednímu dómu. Nové úpravy ocení i rodiče s kočárky.

Když se chtěla vozíčkářka Leona Hájková z Boskovic v minulosti podívat do Punkevních jeskyní a na dno propasti Macochy v Moravském krasu, měla prostě smůlu. Turistické lákadlo bylo vozíčkářům a zdravotně postiženým zapovězené. Od pondělí to už ale neplatí.

„Je to jenom dobře. S chutí se zajedu do Moravského krasu podívat. Byla jsem už ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, kam se vozíčkáři s doprovodem dostanou. Jsem ráda, že se nám tato možnost otevírá i na dalším místě,“ poznamenala Leona Hájková, která ráda navštěvuje turisticky zajímavá místa.

„Raději si ale vždy zavolám předem, jak na tom jsou s bezbariérovostí, abych nevážila zbytečnou cestu,“ doplnila vozíčkářka. Jedni z prvních, kteří si novou trasu na dno propasti Macocha vyzkoušely, byly děti ze Základní školy speciální v Blansku. „Bylo to příjemné. Děti jsou lehké, nebyl problém. Cesta se dá s invalidním vozíkem bez problémů zvládnout,“ svěřila se Hana Straková, která dětem dělala doprovod.

Otevření nové cesty jeskyňáři načasovali ke stému výročí zpřístupnění dna propasti Macochy.
„I když si ji v historii prohlédly už miliony návštěvníků, vozíčkáři se zatím dostali jen do Předního dómu Punkevních jeskyní,“ podotkl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

V přístupu na dno propasti jim totiž bránily schody. „V roce 2012 proto vznikl záměr úpravy turistické trasy, která by umožnila handicapovaným projet suchou částí Punkevních jeskyní až na dno propasti Macocha,“ doplnil Hebelka.
Dělníci proto od loňského podzimu vytěžili a odvezli přes 200 metrů krychlových materiálu.

„Většinu činností jsme dělali v odpoledních a nočních hodinách tak, aby nebyl omezen celoroční provoz Punkevních jeskyní,“ uvedl vedoucí správy jeskyní. Provedená úprava návštěvní trasy sice nesplňuje přísné parametry bezbariérového přístupu, ale s doprovodem a s pomocí pracovníků Punkevních jeskyní se vozíčkáři na dno propasti bez problémů dostanou. Dříve se na zdravotně znevýhodněné prostě nemyslelo.

V Punkevních jeskyních vznikla už druhá bezbariérová cesta v Moravském krasu. První je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních.
„V minulosti se na vozíčkáře a zdravotně postižené vůbec nemyslelo. Docházelo tím k jejich diskriminaci a vyřazení z běžného života.

V dnešní době je bezbariérovost stanovena stavebním zákonem a především vyhláškou. V řešení a vybudování bezbariérových zařízení dochází k určitým chybám, je stále co napravovat, ale každou menší úpravu vítáme,“ poznamenal odborný konzultant a člen Okresní organizace Svazu tělesně postižených Blansko Jiří Štěp.
Úpravy podle něj totiž neslouží jen zdravotně postiženým a vozíčkářům, ale i dočasným invalidům a také rodičům malých dětí.
„Za každý takový počin jsem velice rád. Věřím, že cesta bude hojně využívaná a přispěje ke zkvalitnění života vozíčkářů,“ dodal Štěp.

Pavel Šmerda
Mladá fronta DNES  http://www.idnes.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.