Kožní problémy diabetika. Co dělat?

foto: Studio CI Art Photl

Při cukrovce kolísá hladina cukru v krvi. Pokud ji nedostanete na vyrovnanou úroveň, můžete se dočkat komplikací. K těm častým patří například vysoký krevní tlak, glaukom i vážné srdeční problémy. Diabetes však může zanechat nesmazatelné stopy také na největším orgánu lidského těla – tedy na kůži.

Pupínky, zatvrdlinky, svědění – to všechno mohou být poměrně nevinné problémy. Pokud jim ale včas nevěnujete dostatečnou pozornost a péči, můžete se dostat až na operační sál. Podle čeho dokážete sami identifikovat nejčastější kožní problémy? A jak se s nimi vyrovnat?

1. Suchá pokožka

Jakmile hladina glukózy stoupá, buňky v pokožce začínají ztrácet tekutinu a začnou vysychat. Dalším důvodem je častější močení. To vše vede k dehydrataci, která o sobě dá vědět v podobě suché, „šustivé“ kůže.
Co dělat: Pijte vodu bez bublinek, nápoje bez obsahu kofeinu a přidaného cukru. Zapomeňte na koupele či sprchování horkou vodou. Používejte jemné přípravky bez parfemace nebo přípravky pro děti. Pokožku během mytí i utírání pouze jemně poťukávejte, žádné tření.
Hydratační emulzi, balzám či dětský olej nanášejte na ještě vlhkou pokožku.

2. Svědící kůže

Svědící kůže může být způsobena nedostatečným zásobením kyslíkem v důsledku špatného krevního oběhu.
Co dělat: Zvláčňujte kůži, jak jen to jde. Používejte hydratující prostředky, jež jsou k dostání v lékárně.
Pravidelně kontrolujte hladinu cukru. Jezte potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (sardinky, losos, tuňák, makrela, tofu, sojové boby, vlašské ořechy, lněné semínko). Tyto potraviny zmírňují zánět a vyživují a zavodňují pokožku zevnitř. Užívejte rybí olej v kapslích.

3. ložiska na prstech

Komplikace, kterou znají především diabetici 1. typu, se projevuje ztluštělými a jakoby voskovitými ložisky na kůži prstů u rukou a nohou, což může být způsobeno nadprodukcí kolagenu.
Co dělat: Udržujte hladinu glukózy pod kontrolou.
Používejte hydratační prostředky k udržení vláčné pokožky.

4. Nehojící se řezné ranky

Každý z nás se občas řízne při kuchyňských pracích. Tato poranění mohou být pro diabetiky velmi problematická, protože se podstatně déle a hůře léčí. Co dělat: Zabraňte proniknutí infekce do rány – používejte antibakteriální mycí prostředky, například mýdlo s tea tree olejem. Řeznou ránu ihned ošetřete. Zvyšujte imunitu – dopřávejte si denně porci ovoce, zeleniny, listové zeleniny, nezapomeňte na jogurt a probiotika všeobecně.

5. Plíseň nehtů

Zdravého neohrozí, diabetikovi však může způsobit potíže. Nejčastěji se usídlí pod nehtem nebo v jeho okolí a bývá dost úporná.
Co dělat: Vyhněte se možnému usídlení infekce – nenechejte si stříhat kůžičku a na profesionální manikúru si berte vlastní manikurní sadu.

6. Vřídky na pokožce

Typické pupínky (podebírající s vřídky) se tvoří okolo vlasového folikulu. Bývají způsobeny stafylokokovou infekcí. Objevují se v místech se zvýšeným pocením (krk, obličej, podpaží).
Co dělat: Pomáhá dezinfekce postižených míst a následné potření antibiotickou mastí. Přetrvává-li problém déle než několik týdnů, obraťte se na odborníka – je možné, že infekce je způsobena zlatým stafylokokem, jenž je rezistentní vůči široké paletě antibiotik.

7. Kvasinky

Kvasinkovou infekci způsobuje plíseň rodu Candida albicans. Diabetici jsou k ní náchylní více než zdraví lidé. Projevuje se úporným svěděním a „cestičkami“ v kůži v oblastech pod prsy, ve vchodu poševním, mezi prsty, na jazyku…
Co dělat: Pokud nepomůže některý z volně prodejných přípravků (krém), obraťte se na svého lékaře. Jako prevenci vaginální kvasinkové infekce vynechejte parfemovaný toaletní papír či tampony a vlhčené ubrousky.

8. bércové vředy

Jde o kožní komplikaci diabetu, jež se projevuje nejčastěji na kůži bérců. Bolestivé skvrny mají žlutavou barvu, která je způsobena nadprodukcí kolagenu a tuku v hlubších vrstvách kůže. Pozor na otevřené rány, jež jsou vstupní branou infekce.
Co dělat: V tomto případě neodkládejte návštěvu lékaře, který předepíše vhodnou léčbu kortikoidovými injekcemi nebo krémem. Efekt přináší i terapie ultrafialovým zářením.

9. Diabetická neuropatie

Tato komplikace cukrovky je způsobena nedostatečným prokrvením pokožky v důsledku špatné funkce periferních nervů. Nervy v dolních končetinách nezajišťují dostatečný oběh, končetina trpí nedostatkem vláhy.
Co dělat: K péči o pokožku nohou používejte silné promašťovací přípravky obsahující kyselinu alfa-lipoovou. Ta pomůže zvrátit proces ve váš prospěch, protože umí pomoci rozběhnout „unavenou“ krevní cirkulaci.
Vyzkoušejte olej ze stromu neem (nimbový olej) – aplikujte jej zevně jako masáž i vnitřně jako doplněk stravy.
Pozor: Diabetická neuropatie je velmi nebezpečná. Jakmile dojde do těžších stadií, není již cesty zpátky. Na nohou se mohou objevit vřídky, puchýře či zatvrdlinky, jež nebolí, a proto je necítíte. Pravidelná kontrola je tedy jednou z mála cest, jak se vyhnout nejhoršímu možnému scénáři – amputaci.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.