Příklad veleúspěšného podniku zaměstnávajícího zdravotně postižené uvedl list Profit, jenž je určen pro podnikatele. Přečtěte si, v čem je tajemství raketového úspěchu firmy, jež dokonce již chystá expanzi do zahraničí…/ilustrační snímek/
Ještě před šesti lety Forcorp Group nikdo neznal. Nyní patří k nejúspěšnějším společnostem v oboru a chystá expanzi do zahraničí. Na obsazeném trhu se prosadila nejen odlišným přístupem, ale také nezvyklou otevřeností.
Na začátku stála snaha dvo u olomouckých studentek přivydělat si něco ke studiu. Na konci je jedna z nejrychleji rostoucích firem v oblasti úklidu a ostrahy objektů. Historie společnosti Forcorp Group ukazuje, že úspěšné příběhy o raketově rostoucím podnikání nejsou spojeny jen s technologiemi, sociálními sítěmi a dalšími módními obory. A že se i nové společnosti mohou prosadit v odvětvích, kde je již trh považován za obsazený a rozdělený mezi velké hráče.
„V době mých studií psychologie na olomoucké univerzitě bylo pro studenta těžké sehnat práci na několik hodin denně. A úklid v obchodech a buticích po pracovní době byla spíše náhoda než záměr,“ vzpomíná Irena Jelínková, zakladatelka a majitelka společnosti.
Poté, co se firma během prvních dvou let své existence etablovala na Olomoucku, začala expandovat do dalších regionů. „Tím, že se Forcorp Group od roku 2010 účastní veřejných zakázek, bylo tak trochu nutností se dříve či později rozšířit na území celé republiky,“ vysvětluje Irena Jelínková.
Oproti studentským začátkům společnost také postupně rozšířila záběr svého podnikání. V současnosti nabízí kromě úklidu také správu a údržbu nemovitostí, ostrahu objektů a další příbuzné služby.
ŠANCE PRO POSTIŽENÉ
Více než 50 procent zaměstnanců tvoří zdravotně postižení. „Naším záměrem to hned na počátku nebylo. Vyplynulo to až po čase. Já mám k osobám se zdravotním postižením díky studiu blízko a viděla jsem, jak moc by tito lidé chtěli pracovat a zejména na kratší úvazky, ale práce pro ně nebyla. A tak jsem jim práci zkusila nabídnout já a podařilo se,“ popisuje Irena Jelínková.
Práce s postiženými pro firmu přináší na jedné straně výhody ve formě čerpání státních příspěvků na handicapované zaměstnance, ale na druhé straně vyžadují i poněkud jiný přístup. „Velmi si cením chuti pracovat všech našich zaměstnanců se zdravotním postižením, je obdivuhodné, s čím vším se v životě museli poprat, a přesto chtějí být užiteční a prospěšní. Jejich postižení je různé, od tělesného až po mentální. A tak je nutný i individuální přístup k nim, individuální nastavení objemu práce, a tedy i úvazku a klade to samozřejmě i zvýšené nároky na jejich nadřízené vedoucí pracovníky, kteří pro práci s nimi musejí mít cit, pochopení a trpělivost,“ shrnuje majitelka společnosti.
Ta si bude moci svoje zkušenosti s řízením rostoucí firmy rozšiřovat i nadále. Po úspěchu na českém trhu chce se svojí firmou koncem roku expandovat na Slovensko.
**
Raketový růst V roce svého založení zaměstnávala společnost Forcorp Group 92 zaměstnanců a pracovala pro osm odběratelů. Její obrat dosahoval 8,5 milionů korun. Druhým rokem zdvojnásobila všechny ekonomické parametry, zaměstnávala 178 pracovníků, měla 18 odběratelů a obrat překonal 22 milionů korun. Vysoké tempo růstu pokračovalo i v dalších letech. V roce 2011 pracovalo ve firmě již 610 zaměstnanců, měla 69 zákazníků a obrat přes 93 milionů. Loni firma zaměstnávala 1103 pracovníků, její služby využívaly necelé dvě stovky zákazníků a obrat překonal 168 milionů.
redakčně kráceno, plné zěnní v dnešním vydání Profitu
Přidejte odpověď