Nepřenášejí MERS i kočky a psi? Vědci to chtějí zjistit

Vědci budou testovat psy a kočky, aby zjistili, zda nemohou být nositeli nebezpečného koronaviru MERS.Někteří nemocní totiž do styku s velbloudy nepřišli.

Od roku 2012 na něj celosvětově zemřelo kolem 200 lidí, nejvíce z nich v Saúdské Arábii. Zjistilo se, že nositeli protilátek jsou velbloudi, což by mohlo znamenat, že nemoc šíří právě oni. Někteří z pacientů, kteří zemřeli, však s velbloudy nikdy v kontaktu nebyli, vědci proto chtějí vyloučit možnost, že nositeli by mohla být domácí zvířata, oznámila stanice BBC.

První pacient v roce 2012 byl z Bíšahu v Saúdské Arábii a po něm se nakazilo na 600 lidí a 30 procent z nich zemřelo.

Soudilo se, že nositeli viru jsou zvířata, takže se testovala hlavně ta, s nimiž jsou lidé v kontaktu v Saúdské Arábii, tedy velbloudi. Nizozemští vědci v jejich krvi našli protilátky MERS, což znamená, že virus organismem těchto zvířat prošel. Zjistilo se dále, že virus, kterým jsou nakaženi lidé, je stejný jako ten nalezený v těle velbloudů.

Thomas Briese s Columbijské univerzity však poukázal na to, že mezi nakaženými lidmi nejsou výlučně osoby, které byly v kontaktu s velbloudy. „Existuje několik pacientů, kteří nebyli ve styku s nikým nakaženým, ani s velbloudy. Kde se tedy nakazili?“ řekl Briese BBC.

Další výzkum ukázal, že virus je přítomen v organismu velbloudů nejen v Saúdské Arábii, ale také v Nigérii, Etiopii nebo Tunisku. Přesto není znám případ úmrtí na MERS v těchto afrických zemích.

Tyto nejasnosti vedly Briese a další vědce k rozšíření výzkumu na domácí zvířata. „Zaměříme se na kočky a psy, tedy na zvířata, s nimiž jsou lidé nejvíc v kontaktu, a dále i na některá volně žijící zvířata,“ řekl Briese.

Cestou, jíž se může šířit MERS, se zabývá současná pařížská schůzka mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE), která potrvá do 30. května. Účastní se jí veterináři a ministři zdravotnictví i zástupci Světové zdravotnické organizace. Vědci mají obavy, že virus může zmutovat a pak by se mohl začít snadno šířit kontaktem mezi lidmi. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že už se to stalo, uvádí BBC. „Může se to stát kdykoli, mutace jsou náhodná záležitost,“ řekl Briese. Pokračuje výzkum k nalezení vakcíny proti MERS. Pokud by se očkovací látku podařilo získat, bude dle BBC použita zřejmě jenom na zvířatech, ne na člověku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.