Virus chřipkové nemoci MERS k nám asi přináší velbloudi

Zdrojem koronaviru, který se šíří z Blízkého východu, by mohli být velbloudi. Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu vědců, kteří svá zjištění zveřejnili v časopise Lancet Infectious Diseases. Nemoc od loňska zabila 46 lidí.

Testy ukázaly přítomnost viru, který způsobuje nové chřipkové onemocnění MERS v tělech těchto zvířat. Odtud se pak koronavirus mohl přenést na lidi, napsal server BBC. Vědci nyní ještě potřebují provést další testy, aby svá zjištění potvrdili.

Choroba, která připomíná virus SARS, se začala šířit z Blízkého východu a od loňska si vyžádala 46 životů, nakaženo bylo celkem 94 lidí. Koronavirus MERS (Middle East respiratory syndrome) může vyvolat kašel, vážné dýchací potíže, horečku, zápal plic a údajně i selhání ledvin.

Úmrtnost nakažených pacientů přesahuje 50 procent, což je mnohem víc než v případě příbuzného koronaviru SARS.

Důkazy pro přenos nemoci mezi lidmi existovaly, odborníci se ale vždy domnívali, že k prvotní nákaze došlo kontaktem se zvířaty. Nevěděli ale, o jaká zvířata by mohlo jít.

Mezinárodní tým vědců se zaměřil na vzorky krve odebrané několika druhům dobytka, zejména kravám, kozám, ovcím a velbloudům. Vzorky byly sesbírány v rozličných zemích. Zjišťovali, zda se v tělech zvířat nacházejí odpovídající protilátky, které v krvi zůstávají i dlouho poté, co virus již vymizel.

„Nalezli jsme protilátky, o kterých si myslíme, že jsou specifické právě pro koronavirus MERS nebo jemu podobný virus, v krvi jednohrbých velbloudů,“ uvedla Marion Koopmansová z univerzity v Nizozemsku, která se na výzkumu podílela.

Menší množství protilátek objevili v krvi 15 ze 105 velbloudů z Kanárských ostrovů a jejich vysoké množství zaznamenali v krvi všech jednohrbých velbloudů testovaných v Ománu.

To by mohlo znamenat, že virus se právě ve druhém jmenovaném státě a potažmo celé oblasti, nedávno nacházel. Z Ománu zatím nebyly hlášeny žádné případy onemocnění nebezpečným virem, nejvíce mrtvých ale hlásí sousední Saúdská Arábie. Právě místní velbloudy by nyní chtěli vědci otestovat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.