Úřady přiznaly chybu

Po tom, co TV Prima zveřejnila případ matky, která podle českých úřadů neměla nárok ani na korunu ze sociálních dávek, se daly věci do pohybu. Úřady přiznaly, že původně udělaly chybu a s paní Márií začaly jednat.

Prima FTV – reportáž

Paní Mária se svojí dcerou bojuje o přežití. Ještě před 14 dny byla jejím jediným příjmem nemocenská, a to ve výši 4,5 tisíce korun. Protože je matka samoživitelka, rozhodla se požádat o finanční pomoc stát.

paní Mária /srpen 2014/, :
Žádala jsem o rodičovský příspěvek, o příspěvek na bydlení jsem žádala, o hmotnou nouzi jsem žádala, přídavek na dítě.

redaktorka:
Na úřadech ale paní Márii odmítli s tím, že na nic z toho nemá nárok. Když jsme se o případ začali zajímat, zjistili jsme, že je situace úplně jiná.

Kateřina JIRKOVÁ, ředitelka odboru sociální a rodinné politiky, MPSV /srpen 2014/:
Může si požádat o dávku rodičovský příspěvek, žádá se tedy na úřadu práce, dále by si mohla požádat o dávky přídavek na dítě, mohla by si požádat o příspěvek na bydlení, mohla by požádat o porodné.

redaktorka:
Paní Márii jsme proto znovu poslali na úřad práce a najednou se věci daly do pohybu.

paní Mária, :
Tak mi přiznali vlastně doplatek k tý nemocenský ve výši 2 800 nebo tak nějak. A přiznali mi tam doplatek na bydlení 5 900 nějak.

redaktorka:
Minimálně na zaplacení nájmu ve výši 8 000 korun už tak paní Mária peníze má. Nemá ale z čeho život a šatit svoji dceru. Rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a porodné jí totiž úřad práce přiznat nechce.

paní Mária, :
Pořád mi tvrděj, že na něj nárok nemám, až 3 měsíce musí uplynout, jak nás táta vlastně opustil.

redaktorka:
Vyznat se v tom, na co máte nárok a na co, není rozhodně jednoduchý úkol. Problém s tím má i paní Mária, proto jsme o pomoc požádali ministerstvo práce a sociálních věcí a úřad práce.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí Úřadu práce ČR:
Matka samoživitelka, která sice má uvedené jméno otce dítěte v rodném listu, ale nežije s ním, tak skutečně musí prokázat, že po dobu tří měsíců s tímto člověkem nežije ve společné domácnosti.

Petr HABÁŇ, mluvčí MPSV:
Ministerstvo práce a sociálních věcí se nemůže vyjadřovat k jednotlivým případům.

redaktorka:
Paní Márii tak nezbude nic jiného, než čekat tři měsíce a doufat, že poté své dávky dostane.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.