Uherskohradišťská nemocnice začala nabízet canisterapii, tedy podpůrnou terapii, při které se využívá kontaktu člověka se psem. Speciálně vycvičení psi zpestřují pobyt na lůžku seniorům na oddělení následné péče, sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
„Canisterapie se seniory funguje v nemocnici poprvé, zatím se uskutečnila dvě ‚sezení‘. Ve skutečnosti ale nejde o sezení v pravém slova smyslu, spíše o rozpohybování pacienta, o jeho zabavení, o pocit blízkosti domova, kde třeba také má nebo míval psího kamaráda,“ poznamenala mluvčí.
Canisterapeut Milan Doktor se oboru věnuje 15 let. „Canisterapie se seniory je specifická. Často jde hlavně o komunikaci, kdy se nám začnou lidé díky pejskovi svěřovat a každý týden se těší, až si budou moci zvíře pohladit nebo mu dát vybraný pamlsek,“ uvedl terapeut. Pes s pacienty chodí také po nemocniční chodbě a snaží se je v rámci rekonvalescence rozpohybovat.
Canisterapie se provozuje od jara také v nemocnici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Psí návštěvy podle lékařů obecně přispívají ke zlepšení zdravotního a psychického stavu pacientů. Při canisterapii se odbourává stres, snižuje se napětí, klesá krevní tlak, posiluje se imunita. „Význam canisterapie je dnes již všeobecně znám, nejenže motivuje pacienty k pravidelnému pohybu, ale také zlepšuje jejich hmatovou stimulaci,“ uvedla hlavní sestra valašskomeziříčské nemocnice Jana Pelikánová.
Canisterapeutičtí psi musejí projít náročnou zkouškou. Musí být trpěliví, poslušní a kontaktní, bez náznaků agrese, bojácnosti či lekavosti. Ve světě se canisterapie rozvinula už v 50. letech minulého století, v České republice až po roce 1990.
jmk dr
Přidejte odpověď