
Diakonie Broumov řeší vážný problém. Od dárců dostává stále měně šatů a textilu. Ssoukromé firmy totiž do měst dávají své vlastní kontejnery. Zatímco Diakonie darované oblečení dává na charitu, firmy textil se ziskem prodávají v bazarech.
Televize Nova – reportáž
ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com
20 roků byly podobné kontejnery vždy plné. Lidé do nich vhazovali oblečení a textil, který už nepotřebovali. Vše pak skončilo u potřebných, třeba lidí bez domova.
Lenka WIENEROVÁ, ředitelka Diakonie Broumov:
Oděvy jdou všechny do Broumova, tam se přetřídí a jdou k sociálně potřebným. Zaměstnáváme 60 lidí z okraje společnosti, jim dáváme práci.
redaktor:
Podobných kontejnerů je po republice 560. Jenže dnes jsou plné sotva z poloviny. Soukromé firmy většinou se zahraničními vlastníky totiž přišly na to, že na darovaném oblečení se dá dobře vydělat.
Lenka WIENEROVÁ,
Některé firmy dokonce mají sekund handy.
redaktor:
Navíc jednotlivá města jsou od soukromníků pod velkým tlakem.
Lenka HLAVÁČKOVÁ, MěÚ Nový Bydžov:
Denně mi tam chodí firmy, nabízejí.
Milena ŽÁKOVÁ, MěÚ Nový Bydžov:
Lákají na různé odměny, lákají na to, že budou poskytovat invalidní pomůcky pro občany.
Lenka HLAVÁČKOVÁ, MěÚ Nový Bydžov:
Nechceme, aby na tom někdo vydělával, ale spíš aby to plnilo humanitární účel.
redaktor:
Jenže ne všude tlaku odolali, jako v Novém Bydžově a Diakonie namísto 8000 tun textilu ročně sveze letos minimálně o tisíc tun méně a už je problém.
Lenka WIENEROVÁ,
Nedostatkem textilu budeme muset vlastně, stavy bychom museli snižoval takže to by nás mrzelo.
Diakonii hrozí, že do budoucna už například nebude moci zaměstnávat bezdomovce. A tak pokud se rozhodnete do kontejneru nepotřebné šaty vhodit, zvažte, jestli chcete, aby byly použity pouze k humanitárním účelům anebo, aby na nich někdo vydělával.
Přidejte odpověď