Dobrovolnictvím pomáháte také sobě

Na dobrovolnickou činnost se Češi stále dívají skrz prsty. Vyhrazují ji horlivým nadšencům a mládeži. Nechápou, proč by měli něco dělat zadarmo. Co jim ale může přinést?

Na západ od českých hranic je dobrovolnictví rozšířenou aktivitou v každém věku. Lidé pomáhají v sociálních centrech, zdravotnických zařízeních, nadacích nebo prostě dělají svou odbornou práci zdarma pro prospěšný projekt. Dávno si všimli toho, co taková činnost dělá s jejich duší.

Zaplaví vás pocit užitečnosti Často nedokážeme najít radost z práce a potěšení ze života právě proto, že se necítíme užitečně. V mnoha pracovních rolích nám uniká význam. Máme obtíže vnímat se jako součást prospěšného díla. V dobrovolnických aktivitách je smysl jasný. Takřka hmatatelně vidíte, že jste někomu pomohli. Někdo je vám vděčný. Někdo upřímně poděkuje. Často po letech se cítíte skutečně k něčemu.

Stanete se expertem. Pokud se nabídnete pro dobrovolnickou aktivitu v oblasti, ve které máte zkušenosti, často vás překvapí, že se ocitnete v prostředí, kde vaší práci nikdo jiný nerozumí. Jste největšími experty na danou problematiku. Nikdo vám nepovídá do toho, jak máte svůj díl odvést. To je pro mnohé nový, příjemný pocit.

Můžete dělat, co vás baví. Předmětem vaší dobrovolnické činnosti může být něco úplně odlišného od vaší běžné profese. Můžete využít svůj talent, na jehož rozvoj jinak nemáte čas. Pokud jste rybář, vezměte děti ze sociálně slabších rodin poprvé na ryby. Jestliže sedíte celý den v kanceláři, můžete značkovat trasy v lese nebo založit okrašlovací spolek. Dobrovolnická činnost může oživit dřímající rozměr vaší osobnosti, který je podstatný.

Zbavíte se strachu a starostí. Pomoc někomu druhému je výborným lékem na deprese, úzkosti nebo nízkou sebehodnotu. I člověk se sociální fobií, pokud na přechodu pro chodce zahlédne tápajícího nevidomého, mu nabídne svou pomoc. Na svou úzkost najednou nemyslí. Je tady někdo, kdo jeho pomoc potřebuje více. Přestává kroužit kolem sebe. Cítí se daleko lépe. Pomohl někomu, strach se snižuje…

Neurózy, deprese a úzkosti často vedou k tomu, že se naše problémy stávají středem našeho světa. Chodíme kolem svých obav; bojíme se, že se budeme bát… Práce pro druhé a konkrétní pomoc je nejlepší cestou, jak z takového kruhu vystoupit. Získáte sebevědomí a potkáte nové lidi Pocit užitečnosti, podíl na něčem hodnotném, zúročení vlastních zkušeností, dobrá nálada z vykonané práce – to všechno zvyšuje sebevědomí.

Stěžujete si na stereotyp? Právě zde můžete potkat lidi z odlišných oblastí. Dobrovolnictví je nejen společensky hodnotnou aktivitou, ale také místem nových přátelství.

Je to nejlepší lék proti stáří. Dobrovolnictví nemá být pouze výsadou mladé generace. Měli by je zkusit přetížení manažeři, lidé středního věku i maminky v domácnosti. Těm všem může prospět.

Velice vhodné je také pro seniory. Je přímým lékem na stesky starších lidí: osamělost, pocit neužitečnosti, prázdnotu a deprese. Pravidelnou činností, do které se musí přinutit, se rozvíjí sebekontrola a sebevědomí. Pozornost se odklání od bolestí a starostí. Čas je zaplněn hodnotně. Práce přináší potěšení, a je-li přiměřená věku a zdravotnímu stavu, je tím nejlepším tréninkem pro mentální i tělesnou kondici. A pokud mladší generace uvidí tu starší, jak se zapojuje do užitečných aktivit, něco organizuje, někomu pomáhá – bude to ten nejlepší prostředek proti diskriminaci seniorů.

Pocit užitečnosti, podíl na něčem hodnotném, zúročení vlastních zkušeností, dobrá nálada z vykonané práce – to všechno podstatně zvyšuje sebevědomí.

Dalibor Špok, psycholog

Mladá fronta Dnes

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.