Jak na novoroční předsevzetí…

V novoročním předsevzetí si lidé nejčastěji slíbí, že zhubnou, začnou se víc hýbat a přestanou kouřit. Pokud by slib dodrželi, byl by to pro jejich zdraví velký přínos, jen málokomu se to ale podaří.

Podle primáře interního oddělení Nemocnice Na Homolce Milana Čecha nejspíš proto, že si lidé kladou nereálně vysoké cíle. Chtějí zlepšení hned a při prvním nezdaru končí. Mnohem lepší je zaměřit se na ozdravení životního stylu a postupovat v drobných krocích.

„Naprosto splnitelným předsevzetím je návštěva praktického lékaře a absolvování preventivní prohlídky. Pokud její výsledky nejsou příznivé, měly by být jasnou motivací k postupné změně celkového životního stylu a v některých případech i k zahájení potřebné léčby,“ řekl ČTK primář.

Při preventivní prohlídce praktický lékař zkontroluje krevní tlak, hladinu krevních cukrů a cholesterolu a zváží všechna pacientova rizika. Na prevenci by se podle Čecha měli zaměřit zdraví lidé, kteří na ni dosud příliš nedbali. O to víc by se jí měli věnovat lidé nemocní. Například diabetici druhého typu, u nichž je cukrovka spojena s kilogramy navíc.

„Nedílnou součástí jejich léčby je ozdravění životního stylu. Určitě by neměli kouřit, holdování nikotinu pro ně představuje extrémní rizikový faktor. Jejich cévy trpí kouřením víc než u lidí bez cukrovky,“ vysvětlil.

Diabetici-kuřáci jsou mnohonásobně víc ohroženi infarktem či uzávěrem cév dolních končetin, kdy hrozí až amputace. Reálné předsevzetí tedy je, že nebudou kouřit, budou jíst třikrát denně a zkusí zhubnout.

Předsevzetí pacientů se zažívacími potížemi, kam se řadí například „žlučníkáři“, by mělo být, že budou brát vážně varování lékařů. Tito pacienti podle Čecha patří k těm nejméně ukázněným. I když vědí, že například po pečené kachně dostanou žlučníkový záchvat, stejně neodolají. Reálným předsevzetím tak pro ně je, že si odepřou tučná a smažená jídla.

Pro lidi ohrožené rakovinou tlustého střeva, což jsou všichni po dovršení 50 let věku, je podle primáře důležité neignorovat věk, a po dosažení padesátky podstoupit doporučená screeningová vyšetření. Neměli by ani zlehčovat varovné příznaky, jako jsou nejasné bolesti břicha či občasná krev ve stolici. Dvojnásob platí doporučení pro ty, v jejich rodině se rakovina vyskytla. „Reálné předsevzetí pro ně je, že budou chodit na preventivní prohlídky a z jídelníčku uberou maso a přidají vlákninu,“ shrnul primář.

ilustrační foto: Flickr.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.