Diabetiků přibývá. V Ústeckém kraji jich je přes 73 tisíc

ilustrační foto: Karen Barefoot / sxc.hu

Až čtvrt milionu Čechů s cukrovkou o svém onemocnění zatím ani netuší. Ústecký kraj je v jejich počtu na pátém místě v republice.

Ústecký kraj – Epidemie jednadvacátého století. Tak se někdy hovoří o cukrovce neboli diabetu. Nejde o nadsázku. Na konci roku 2013 se v České republice s cukrovkou léčilo přes 861 tisíc lidí. V Ústeckém kraji si nelichotivou diagnózu vyslechlo přes 73 tisíc pacientů. Jejich počet se v blízké době jen tak nezastaví.

„S diabetiky se setkáváme čím dál více. Celá řada pacientů však o svém onemocnění zatím ani neví,“ upozorňuje lékař Martin Haluzík z pražského centra diabetologie. Podle odhadů odborníků se v Česku může pohybovat až 250 tisíc takových lidí.

Diabetes přichází postupně, mezi jeho základní vnější projevy patří žízeň, časté močení, hubnutí, únava a poruchy vědomí. Jakmile se už ale projeví zdravotní komplikace, poškození zdraví může být nevratné. Proto je třeba sledovat hladinu cukru v krvi už od 45 let při kontrolách a odběrech krve u praktického lékaře.

Nevyléčitelná

„Cukrovka je v současné době nevyléčitelná. Léčba proto brání vzniku komplikací a umožňuje zkvalitnění a prodloužení života pacientů,“ zdůrazňuje předseda Diabetické asociace České republiky Milan Kvapil.

Diabetes přitom může postihnout každého, i kojence. „S věkem se riziko zvětšuje. Na vině je genetický potenciál, u starších lidí životní styl,“ vysvětluje zdravotní sestra Věra Stichová, která má s cukrovkáři mnoho zkušeností. Za masivní nárůst nemoci může hlavně málo pohybu, nepravidelné jídlo a nadměrný stres.

Nejvíce diabetiků v kraji žije na Teplicku. Je jich tam přes 14 tisíc. Ovíce než 2 tisíce méně lidí se léčí na Děčínsku a Ústecku. Nejméně jich je na Lounsku. V každém okrese přitom nepříjemné onemocnění trápí více žen než mužů.

Cukrovka se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi, tzv. hyperglykémií. Množství cukru reguluje hlavně hormon inzulín, ten však diabetikům zcela chybí nebo je na něj jejich tělo méně citlivé. Lékaři ho proto některým pacientům podávají ve větších dávkách, aby jim pomohl udržet správnou hladinu cukru v krvi.

„Cukr v krvi si musím pravidelně hlídat a nemůžu jíst tolik sladkého, jak bych chtěl, ale už jsem si na to zvykl a beru to jako běžnou součást života. Nemoc mě zatím nijak zásadně neomezuje,“ říká sedmadvacetiletý Zdeněk Tumpach, který má cukrovku už devět let.

Inzulinová analoga

Inzulin diabetikům pomáhá přes 90 let. Dříve ho lékaři předepisovali hlavně lidem, u nichž všechny ostatní možnosti léčby selhaly. Nyní se používá i v časnějších fázích nemoci. V současnosti však pacientům pomáhají i tzv. inzulinová analoga.

„Jsou bezpečnější než lidské inzuliny, protože pacientům přináší méně hypoglykémií, tedy poklesů hladiny cukru v krvi, především v nočních hodinách,“ říká lékařka Alice Sýkorová z Diabetologického centra v Masarykově nemocnici Ústí n. L.

Inzulinová analoga jsou biosynteticky připravené látky podobné inzulinu s velmi rychlým, nebo naopak zpomaleným nástupem a působením. Lze díky nim lépe uhlídat hladiny krevního cukru. „Pro pacienty mají výhodu v tom, že omezují nárůst hmotnosti,“ doplňuje Sýkorová.

Lékaři diagnostikují cukrovku u 16 tisíc lidí ročně. V Česku se počet diabetiků za posledních třicet let víc než ztrojnásobil. Inzulinem se léčí každý čtvrtý diabetik.

0 Inzulin byl nejprve extrahován ze psí slinivky. Dlouho byla jeho hlavním zdrojem slinivka jatečních zvířat. 0 Dalším stupněm je inzulin humánní (lidský), kdy se do buňky bakterie dodá genetická informace o struktuře inzulinu, díky níž je ho pak buňka schopná vyrobit.

Co možná nevíte…

Diabetem na světě nyní trpí více než 370 milionů lidí a počet pacientů každým rokem dramaticky stoupá. Ročně na následky diabetu zemře přes 20 tisíc pacientů. Pokud diabetes není včas a správně léčen, vede k vážným komplikacím, které mohou končit dokonce až předčasnou smrtí. Vlivem dlouhotrvajících vysokých glykémií dochází k nevratnému poškozování cév a buněk. Postižení velkých cév vede k mozkovým cévním příhodám, onemocnění srdce a špatnému prokrvení dolních končetin a vzniku vředů, které mohou končit amputací. Inzulin se většinou aplikuje prostřednictvím tzv. inzulinových per, které mají tenké, krátké a ostré jehly. Vpich je téměř bezbolestný. Místo vpichu není nutné desinfikovat. Aplikace je nenápadná, může proběhnout kdekoli – v kině, divadle, restauraci.

DIABETES 1. TYPU

– 97 133 diabetiků má postižené ledviny

Začíná obvykle v dětství či dospívání, někdy až po třicátém roce věku. Trpí jím 7 % diabetiků v Česku, vyznačuje se úplnou absencí inzulínu v těle. Mezi příznaky patří váhový úbytek, velká žízeň, časté močení a únava. Pacient si po celý život musí píchat inzulín a držet diabetickou dietu.

DIABETES 2. TYPU

Postihuje častěji starší osoby a lidi s nadváhou, trpí jím 92 % diabetiků. Pacienti mívají normální množství či dokonce nadbytek inzulínu. Na jeho účinky jsou však jejich tkáně nedostatečně citlivé. Základem léčby je dodržování diabetické diety, zvýšení pohybové aktivity, v některých případech je třeba podávat léky zlepšující uvolňování inzulinu, zvyšující citlivost tkání na inzulin, blokující vstřebávání cukru ze střeva nebo přímo inzulin.

– Srdeční infarkt je s touto diagnózou až 5x častější než u běžné populace

– Diabetická noha trápí 40 tisíc Čechů

– 10 tisíc pacientů v republice muselo podstoupit amputaci

– 100 662 diabetiků má postižení zraku

– 2 200 lidí v důsledku cukrovky trpí slepotou, která je nevyléčitelná

Iveta Podešvová
Liberecký deník

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.