Skautky pomohly třem sestrám, sehnaly peníze na zmírnění následků dětské obrny

Martička, Petruška, Lucinka a Zuzanka, to jsou jména čtyřčat, která se narodila do rodiny Kubíkových v obci Krhovice u Znojma. Petruška, Lucinka a Zuzanka mají dětskou mozkovou obrnu. Ta způsobila poruchy pohybového aparátu.

Moravské Budějovice –Lucinka se Zuzankou jsou v současné době po operaci kyčelních kloubů, Petruška po operaci šlach a dvou operacích kolene. Dívky se ovšem nevzdávají, odmala cvičily tzv. Vojtovu metodu správného držení těla, chůze a celkové stimulace těla k vyvolání vrozených pohybů. Děvčata pravidelně s doprovodem jezdí do Dětské léčebny pohybových poruch do Boskovic. Skautky z Moravských Budějovic se rozhodly sestrám Petrušce, Lucince a Zuzance Kubíkovým z Krhovic pomoci. Dívkám letos bude čtrnáct let. Čtvrtá holčička Martinka je zdravá a rodičům s péči o sestry moc pomáhá.

Svaz skautů a skautek, konkrétně jeho 4. oddíl Slunečnice, požádal město Moravské Budějovice o pomoc při uspořádání dobročinné akce, jejíž výtěžek by byl věnován na nákup invalidního vozíku, případně na nákup speciálního léčebného programu. Radní ani chvíli neváhali a jednohlasně schválili vyhlášení veřejné sbírky na pomoc sestrám Kubíkovým. Vzhledem k tomu, že pro neziskovou organizaci je vyhlášení sbírky administrativně náročné, ujalo se tohoto úkolu město Moravské Budějovice.

Sbírka probíhala formou výběru do pokladniček, z nichž jedna byla umístěna na radnici a druhá ve skautské klubovně. V proběhu prosince se u příležitosti dobročinné akce uskutečnilo několik „kaváren“ (prodej kávy, čaje, horké čokolády, medovníku, ovocných řezů a dalších dobrot) v prostorách moravskobudějovické skautské klubovny. Výtěžek také putoval do sbírky. Celkově se podařilo 1. prosince do 29. prosince 2014 vybrat částku ve výši 35 199 korun. Peníze byly na konci loňského roku převedeny na účet rodiny Kubíkových.

K oficiálnímu předání symbolického šeku došlo minulý týden přímo v rodině Kubíkových v Krhovicích na Znojemsku. Vše proběhlo za přítomnosti zástupkyň skautského oddílu Slunečnice z Moravských Budějovic Anežky Kotrbové a Marie Němcové a za přítomnosti starosty města Moravské Budějovice Vlastimila Bařinky.

Pomoc pokračuje

Hosté navíc dětem přivezli milé dárky. Při této příležitosti starosta města Vlastimil Bařinka vyjádřil potěšení nad tím, že se lidé v dnešní době stále ještě dokáží nadchnout pro dobrou věc. „Věřím, že vybrané prostředky Petrušce, Lucince a Zuzance pomohou,“ řekl.

Po celou dobu návštěvy byl přítomen asistenční pejsek Monty, kterého vycvičila organizace Helppes a zároveň našla nadaci Naše dítě, která jej dětem v roce 2012 věnovala jako sponzorský dar. Rodina byla nesmírně potěšena jak finančním darem, tak i osobní návštěvou delegace a při loučení všem srdečně poděkovala. Při návratu do Moravských Budějovic skautky ujistily starostu města Vlastimila Bařinku, že hodlají v dobročinné práci i nadále pokračovat, a proto již nyní začínají na Moravskobudějovicku hledat další rodiny, jejichž nemocným či postiženým dětem by mohly pomoci.

Třebíčský deník

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.