Soud zamítl odvolání Křepely a Fiana, platí tak doživotní tresty

ilustrační foto: Photoxpress

Doživotní tresty pro dva hlavní míchače v kauze metanol Tomáše Křepelu ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana zůstávají v platnosti. Vrchní soud v Olomouci dnes zamítl jejich odvolání. Oba jsou vinni za smrt a oslepení desítek lidí.

ilustrační foto: Photoxpress

Doživotí za obecné ohrožení jim loni v květnu uložil zlínský krajský soud, muži se proti tomu ale na místě odvolali. Dnešní rozsudek je pravomocný. Kvůli jedovatému alkoholu zemřely desítky lidí.
Podle předsedy senátu vrchního soudu Vladimíra Rutara krajský soud z důkazů odvodil odpovídající skutková zjištění. „Jde o činy, jejichž následky svým rozsahem nemají obdoby. Došlo jimi k hlubokému znepokojení široké veřejnosti,“ uvedl v odůvodnění rozhodnutí. Přísný trest byl podle něj na místě i kvůli tomu, že obžalovaní následků svých skutků nelitovali. „Projevili zjevnou a nevídanou lhostejnost k lidskému životu,“ dodal.
Rozhodnutí potěšilo poškozené, kteří se vyhlášení zúčastnili. „Jsem rád, že to tak dopadlo. Zasloužili by si trest smrti, ale bohužel je zrušen,“ řekl novinářům jeden poškozený. Státní zástupce Vladimír Kubík byl s výsledkem spokojen. Upozornil na to, že pravomocné doživotní tresty pro hlavní viníky jsou i satisfakcí pro poškozené a pozůstalé. „Je třeba ocenit, že rozsudky ve věcech hlavních pachatelů nabyly právní moci a že tři hlavní viníci byli spravedlivě potrestáni,“ řekl ČTK k rozhodnutí zlínský státní zástupce Roman Kafka, který případ dozoroval a ve věci podal obžalobu.
Obhajoba v odvolání opětovně napadla věrohodnost výpovědi hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy, který před soudem vše popsal a usvědčil i spoluobžalované. Advokáti namítali i údajně nesprávné použití právní kvalifikace a s ní související sazby 12 až 20 let či výjimečný trest a také nepřiměřenost uloženého trestu, kdy krajský soud podle nich ve prospěch represe opomněl individuální pohled na pachatele.
Fian s Křepelou se domáhali zprošťujícího verdiktu nebo vrácení věci krajskému soudu. Fian řekl, že vedl spořádaný život a vychovával tři děti. „Nejsem násilník ani vrah,“ hájil se. Křepela se i před poškozenými označil za oběť aféry, která je potrestaná neoprávněně. Zopakoval, že Vaculovi jen dodal nemrznoucí směs do ostřikovačů, kterou on údajně zneužil k výrobě alkoholu. Je pravděpodobné, že se oba obrátí s dovoláním na Nejvyšší soud.
Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Krajský soud jednání deseti lidí obžalovaných v hlavní větvi kauzy kvalifikoval jako obecné ohrožení. Osmi zbývajícím uložil tresty od osmi do 21 let. Trest, 15 let, přijal jen Vacula. Případy sedmi prodejců a distributorů ale vrchní soud vrátil již dříve zpět do Zlína.
Šest z deseti lidí bylo původně obžalováno z ohrožování zdraví závadnými potravinami, pět z nich se sazbou pět až 12 let, šestému hrozilo až osm let. Krajský soud jim ale kvalifikaci zpřísnil. Vysoké tresty odůvodnil i tím, že mají odradit budoucí pachatele podobné trestné činnosti. Důvod, proč vrchní soud po odvolání obžalovaných i státního zástupce případy sedmi lidí vrátil krajskému, znám není. Rozhodnutí nebylo stranám dosud doručeno.
Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Předali ji Vaculovi, jenž ji distribuoval.
Doživotí je nejpřísnější trest, který české právo zná. Soudy jej udělují prakticky jen za mimořádně brutální nebo vícenásobné vraždy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.