Jedličkův ústav má nový autobus

Příspěvková organizace Jedličkův ústav a školy (JÚŠ) funguje už od roku 1913 a za tu dobu pomohla tisícům dětí s tělesným postižením zajistit kvalitní vzdělání a přípravu na budoucí povolání.

Kromě samotného studia organizuje JÚŠ pro své studenty řadu aktivit a výletů, ke kterým do letošního února děti využívaly téměř 20 let starý autobus Karosa. To už je ale minulost. Novým autobusem pro Jedličkův ústav a školy je luxusní vysokopodlažní Scania OmniExpress 360 osazená třináctilitrovým motorem Euro 6 bez EGR o výkonu 410 k, vybavená nejmodernější bezpečnostní technikou. Celková kapacita autobusu je tvořena 24 standardními sedadly, 20 vyjímatelnými sedadly a šesti místy pro vozíky. Pro nastupování vozíčkářů je vůz vybaven elektrickým výtahem Mega Lift, který vozík i s pasažérem vyzvedne až do výšky cca 140 cm, kde je již připravena nájezdová hrana pro pohodlný vjezd do útrob autobusu.
Studenti JÚŠ mají specifické potřeby, proto při cestování prakticky neexistuje možnost využívat konvenční dopravce, což potvrzuje i jeho ředitel Petr Hrubý: „Při cestách na výlety, dlouhodobé pobyty i naučné exkurze chceme respektovat potřeby všech žáků. Proto je nutný autobus s plošinou, umožňující současnou přepravu většího počtu lidí, kteří využívají ke svému pohybu vozík. Tento požadavek dosluhující karosa samozřejmě splňovala, nicméně už se na ní začal podepisovat pověstný zub času.

Přestože jsme s ní najezdili mnoho skvělých kilometrů, je naše karosa včetně plošiny poněkud zastaralá, ale i nepohodlná. Poslední dobou jsme ji již raději nevyužívali k zahraničním výjezdům. V současnosti se navíc vyrábí čím dál tím těžší elektrické vozíky, naše původní plošina s nosností 120 kg s nimi měla občas velký problém.“ Jediným řešením v této situaci proto byl nákup nového autobusu, o který se obrovskou měrou zasadila Nadace Jedličkova ústavu. Ta zorganizovala veřejnou sbírku, díky níž se povedlo zajistit financování nového vozidla. Díky iniciativě Nadace Jedličkova ústavu bylo možné objednat autobus, který musel splňovat velice náročné požadavky. Samozřejmostí byla plošina pro vozíčkáře, dále byly zapotřebí vysoké nákladové prostory a možnost zarovnané podlahy, kdy přibližně polovina sedadel, osazených bezpečnostními pásy, musí být snadno vyjímatelná pro nastavení různých konfigurací. Chybí zde toaleta, neb dnes díky bohaté síti čerpacích stanic není nutné tímto zařízením ubírat místo pro vozíky i sedící děti, a autobus tedy má kompaktnější rozměry. Náročným požadavkům nakonec nejlépe vyhověla scania, jak potvrzuje Irena Fodorová z Nadace: „Vybrat dodavatele nebylo jednoduché, protože jako priority jsme stavěli jiné parametry, než je tomu u běžných výběrových řízení. Nabídky se musely několikrát předělávat a zase porovnávat, ale ve finále kromě ceny rozhodovaly maličkosti tak, aby autobus v maximální míře vyhověl specifickým požadavkům Jedličkova ústavu a škol.“

Dodávka takto specifického autobusu je vůbec první ve dvacetileté historii společnosti Scania Czech Republic a dle obchodního ředitele Mariána Černocha šlo o skutečně mimořádnou událost: „Jedličkův ústav fungoval s jedním autobusem posledních dvacet let a nákup nového určitě dlouho zvažoval. O to víc mě těší, že jsme dostali důvěru dodat vozidlo připravené na míru potřebám hendikepovaných dětí. Věřím, že ani do budoucna důvěru Jedličkova ústavu nezklameme, těším se na další spolupráci a dětem i jejich učitelům přeji mnoho šťastných kilometrů na zajímavých výletech.“

Už v tuto chvíli je zřejmé, že nová scania zahálet nebude. Jak říká Petr Hrubý: „V každém roce plánujeme navštívit mnoho destinací v naší zemi. Za zásadní považuji, že zážitek je pro naše žáky autentický a mohou si vše užít spolu se svými spolužáky, kamarády či kolegy, kteří je doprovázejí. Mohou se dozvědět spoustu nového přímo na místě. Jsme rádi, že zas pro větší skupiny přestává být limitem hranice ČR, a to jak v letním, tak zimním období.“ Na všechny plánované cesty pak autobus vyrazí s novým jménem. Jaké ale bude, to zatím nikdo neví. „Studenty Jedličkova ústavu a škol jsme požádali, aby vymysleli novému autobusu jméno, abychom ho mohli přijmout do naší vyšehradské rodiny a popřát do budoucna mnoho najetých kilometrů bez nehod na cestách za splněnými sny.

Jméno bude oficiálně oznámeno na křtu autobusu 30. dubna v areálu Jedličkova ústavu a škol, kam tímto všechny srdečně zveme,“ dodala k pojmenování nové scanie Irena Fodorová. I my přejeme hlavně dětem mnoho bezpečných a krásných kilometrů s novým autobusem.

Autobusem lze pohodlně přepravovat až šest vozíčkářů

Jan Kvartek
Lastauto omnibus

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.