Slunce je stále agresivnější! Pozor na oči

ilustrační foto: rileyroxx / Flickr.com

Až 97 procent Čechů si během léta nasazuje sluneční brýle. Většina z nich ale zbytečně.

Spíš než ceně a designu je třeba věnovat pozornost UV filtru. Nekvalitní sluneční brýle totiž mohou ublížit víc, než kdyby člověk vyrazil ven bez nich.

Kvůli oslabení ozonové vrstvy je sluneční záření rok od roku intenzivnější. Vedle pokožky je nutné pečlivě chránit i zrak. Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Sluneční paprsky mohou také zapříčinit rakovinu kůže očních víček a spojivky. „Každé sluneční brýle svit oslabí, ale ne všechny brýle chrání zrak dostatečně. Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Do města, na sport nebo k moři jedny sluneční brýle nestačí. Před nákupem slunečních brýlí je proto důležité nejprve si uvědomit, při jaké příležitosti je člověk bude nosit. „Brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel. Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů,“ popsal Pavel Stodůlka.
Kvalitní UV filtr nesouvisí s barvou skel brýlí. Dostatečný UV filtr mohou mít i brýle se světlými skly. A naopak tmavé brýle jej mohou postrádat.

Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být uvedeny přímo na brýlích či etiketě výrobku. „Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři, ty se nosí při ostrém slunci a jsou vhodné k pobytu u moře,“ řekl Pavel Stodůlka.
Ani vysoká cena brýlí vždy nezaručuje dostatečnou ochranu zraku. „V očních optikách je běžně možné požádat o změření UV filtru a stupně zabarvení slunečních brýlových čoček. Doporučuji to zejména u brýlí zakoupených v jiném obchodě než v renomované oční optice,“ doporučila Kateřina Tyx, optometristka oční kliniky Gemini.

Sluneční brýle nemusí být jediným způsobem ochrany zraku před sluncem. Kromě slunečních brýlí lze využít i kontaktní čočky s UV filtrem. Ty sice pomáhají chránit před škodlivými paprsky, ale nekryjí celý povrch oka a citlivou kůži víček. „Chránit oči je možné i pomocí speciálních potravinových doplňků, které zvyšují odolnost zraku proti slunečnímu záření. Takovým přípravkem je Gemioptal TOP Q. Ten obsahuje látky nezbytné pro zdraví očí. Chrání sítnici proti slunci a některým nemocem. Zlepšuje ostrost vidění a zrychluje zotavení zraku po ozáření sluncem,“ dodal Pavel Stodůlka.

Petra Ďurčíková
Tisková zpráva oční kliniky Gemini

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.