Největší mýty o slunečních brýlích. Jak je to doopravdy?

ilustrační foto: Flickr.com

Největší mýty o slunečních brýlích jsou například, že cena zaručuje kvalitu, čím tmavší skla, tím lepší, jedny brýle stačí….To jsou příklady mylných názorů, kterým lidé podléhají. Přečtěte si, co o nich říká známý oční lékař…. 

Zrak si před slunečním zářením chrání brýlemi až 97 procent Čechů. Při jejich nákupu ale podléhají řadě mýtů. Kupují zbytečně drahé brýle, nedbají na funkčnost nebo nosí jedny sluneční brýle do města, na sport i k moři.

Mýtus: SLUNCE ZRAK TRVALE NEPOŠKODÍ

Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit šedý zákal nebo zapříčinit vznik rakoviny kůže očních víček a spojivky. Časté vystavování zraku slunečním paprskům může poškodit také. Oči potom pálí, řežou, člověk může trpět pocitem cizího tělíska v oku. Úlevu pak přináší aplikace umělých slz.

„Při dlouhodobé expozici intenzivnímu slunečnímu záření bez ochrany zraku může dojít k poškození sítnice. Její centrum zvané žlutá skvrna může ztrácet pigment tolik důležitý pro kvalitní vidění. Ve vyšším věku pak vzniká makulární degenerace, což je poškození sítnice, které může vést až ke slepotě. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce. Může se stát, že se poškodí oblast nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva,“ upozornil MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Mýtus: ČÍM TMAVŠÍ SKLA, TÍM BEZPEČNĚJŠÍ

Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní UV filtr, který by měl být v plném rozsahu spektra UV záření 400 a méně. Ten však nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou mít dostatečný UV filtr chránící zrak před škodlivým slunečním zářením. „Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivé. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Mýtus: JEDNY SLUNEČNÍ BRÝLE STAČÍ

Před nákupem slunečních brýlí je důležité nejprve si uvědomit, zda bude člověk brýle používat při sportu, řízení auta nebo jako módní doplněk.

Kategorie barevného filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Tato hodnota vyjadřuje propustnost světla.

„Do kategorie 0 patří brýlové čočky čiré nebo mírně zabarvené. Slouží jako ochrana při jízdě na kole, práci na zahradě nebo turistických vycházkách, používají se při snížené viditelnosti nebo při oblačném počasí.

Žluté brýlové čočky spadají do kategorie 1. Jsou rozjasňující a slouží jako ochrana při sportu, používají se při polojasném počasí.

Při mírném slunečním záření je vhodné použít brýlové čočky s mírným ztmavením z kategorie 2, ty jsou vhodné pro běžné nošení ve městě.

Nejčastěji používané jsou sluneční brýle z kategorie 3, které se nosí při silném slunci a jsou vhodné k pobytu u moře.

Pro extrémní sporty nebo při pobytu ve vyšších nadmořských výškách jsou vhodné sluneční brýle z kategorie 4. Tyto sluneční brýle nelze používat pro řízení automobilu,“ popsala Kateřina Tyx, optometristka oční kliniky Gemini.

Mýtus: VYSOKÁ CENA ZARUČUJE KVALITU

Vysoká cena brýlí nezaručuje vždy i dostatečnou ochranu zraku. „V očních optikách je běžně možné požádat o změření UV filtru a stupně zabarvení slunečních brýlových čoček. Doporučuji to zejména u brýlí, které jsou zakoupené v jiném obchodě než v renomované oční optice,“ doporučila Kateřina Tyx. Důležité je, aby brýle na obličeji dobře seděly. Musí dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel.

O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz
Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.