
Pražská záchranka vyjížděla od pátku ke dvěma případům otravy oxidem uhelnatým. Aktuální klimatické podmínky zhoršily odtah komínem, spaliny se tak vracejí do místnosti, stoupá riziko otrav, sdělila mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.
„Jednačtyřicetiletý muž z Vinohrad byl v pátek večer převezen po úspěšné resuscitaci k inhalaci kyslíku do kladenské barokomory. Do Nemocnice Na Bulovce byl v sobotu s příznaky intoxikace oxidem uhelnatým předán jedenáctiletý chlapec z Libně,“ uvedla.
Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, čichem ho nelze poznat. V těle vytěsňuje z buněk a tkání kyslík. Jako první napadá mozkové buňky, hrozí celoživotní poškození. Otrava postupuje velmi rychle – příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.
První pomoc spočívá v rychlém přísunu čerstvého vzduchu, je nutno otevřít okna a důkladně větrat. Zachránci by dbát na své bezpečí, otrava hrozí i jim. Postiženého by měli vynést na čerstvý vzduch a zavolat tísňovou linku 155, kde jim dispečerka poradí s dalším postupem.
Otravám zabrání pravidelné odborné kontroly plynových spotřebičů a komínů, možností je také instalace čidla, které odhalí zvýšené množství oxidu uhelnatého v bytě.
Pro případ zásahů u otrav oxidem uhelnatým má pražská záchranka dva pulzní COmetry, které stanoví koncentraci jedovatého plynu a stupeň otravy pacienta, u sporných případů pacientů v bezvědomí potvrdí či vyloučí diagnózu a ochrání osádky před možnou intoxikací v zamořeném prostoru. Malé detektory by postupně měly dostat všechny zasahující osádky.
Přidejte odpověď