Záchranáři radí, jak pomoci při kolapsu z horka

První pomoc člověku, který z horka zkolaboval, začne zjišťováním, zda je při vědomí a dýchá. Dýchá-li, ale je v bezvědomí, je třeba ho uložit na záda a zvednout mu nohy. Tím se mu nahrne krev do mozku a postižený se probere.

Pokud se postižený probere, způsobil kolaps pokles tlaku z horka či vyčerpání. Postiženého by přesto měl vyšetřit zdravotník, aby vyloučil závažnější příčinu, zdůraznila mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Teploty stoupající nad 30 stupňů Celsia panují už od minulého týdne a podle předpovědi by o víkendu mohly překročit 40 stupňů.

Janečková uvedla, že v těchto dnech vyjedou středočeští záchranáři denně průměrně k 70 lidem, kteří z horka zkolabovali, nebo se zhoršil jejich zdravotní stav. Počty výjezdů kvůli těmto pacientům nijak výrazně nestouply.

„Pokud bezvědomí trvá, je třeba neprodleně zavolat záchranku na lince 155. Důležité je hlídat, zda pacient dýchá. Postupujte podle rad operátorů na telefonu. Pokud pacient přestane dýchat, zakloňte mu vleže na zádech hlavu. Pokud se poté nerozdýchá, zahajte srdeční masáž, kterou je potřeba provádět až do příjezdu záchranné služby,“ doplnila postup první pomoci Janečková.

Při hyperventilaci, kdy postižený překotně a zrychleně dýchá a má pocit nedostatku vzduchu, brní ho ruce a obličej, nebo má křeče v rukou, ojediněle i v nohou, je potřeba postiženého uklidnit, aby začal vědomě kontrolovat rychlost dechu, odešel do chladnějšího prostředí, lehnul si a zvedl nohy.

„Kdyby i přes tato opatření stav neodezněl, doporučuje se začít s dýcháním do mikrotenového sáčku – říká se tomu zpětné vdechování. Tím, že ze sáčku člověk vdechuje již vydechnutý vzduch, doplní si hladinu oxidu uhličitého, jehož nedostatek způsobil nepříjemné pocity,“ dodala mluvčí.

Kolapsy z horka a potíže s dýcháním hrozí v tropických dnech hlavně kardiakům, astmatikům, dětem a seniorům, postihnout ale mohou i zcela zdravého člověka, třeba v rozpálené tramvaji, autobuse či dusných, teplých a nevětraných místnostech. Záchranáři se podle Janečkové vždy snaží postiženého zchladit, zvednout mu nohy a zavodnit ho infuzemi. Pacienta odvezou do nemocnice, aby se našla přesná příčina kolapsu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.