Hluchoněmá Indka, která zabloudila do Pákistánu, se vrátila domů

Hluchoněmá Indka, která před více než deseti lety jako malá dívka omylem zabloudila přes přísně vojensky střeženou hranici do sousedního Pákistánu, se dnes vrátila do své vlasti. Stalo se tak poté, co na fotografiích údajně identifikovala svou rodinu, informovala agentura Reuters.


Tehdy jedenáctiletou plačící dívenku před lety našli u hranic pákistánští pohraničníci. Jak se tam dostala, není zcela jasné. Podle některých verzí přešla pěšky neoznačenou část hranice, podle jiných přijela na pákistánské území vlakem.
Vzhledem k tomu, že nedokázala vysvětlit, odkud pochází, úřady předpokládaly, že je Pákistánka. Armáda ji předala známé pákistánské charitativní organizaci, která spravuje množství sirotčinců. V roce 2015 údajně indické a pákistánské úřady dospěly k názoru, že dívka je indického původu.
Ukazovala na mapu Indie, zvlášť pak na oblast jižně od státu Džharkhand, aby naznačila, že není pákistánského, ale indického původu.
Osudu hluchoněmé Indky, kterou zaměstnanci charitativní organizace pojmenovali Džíta, si všimla média v Indii a Pákistánu po červencové premiéře bollywoodského filmu Bratr Bajrangi, který vypráví podobný příběh. Němá pákistánská dívka se ve snímku ztratí v Indii a dospělý indický hrdina překonává různé překážky, aby ji vrátil její rodině.
Uvedení filmu, jehož scénárista prý ale Džítin osud neznal, údajně pomohlo případ ztracené dívky vyřešit. V srpnu Indie potvrdila, že Džíta je indická občanka. Při pátrání po jejích příbuzných se v Indii přihlásily tři rodiny, které tvrdily, že je Džíta jejich. Fotografie byly poslány do Pákistánu.
„Asi před dvěma týdny Džíta identifikovala rodinu z indického státu Bihár, když viděla některé snímky poskytnuté indickými diplomaty,“ řekl mluvčí charity agentuře Reuters v Islámábádu. „Byla šťastná.“
Dnes se třiadvacetiletá hinduistka vrátila letecky do Indie. Na letišti v Dillí se jí dostalo vřelého přijetí, indičtí představitelé jí předali velkou kytici a množství lidí se přišlo na její přílet podívat. Jak uvedla agentura AP, byl to jeden z vzácných optimistických okamžiků ve vztazích mezi znepřátelenými jadernými mocnostmi Pákistánem a Indií, jejichž činitelé jsou často lhostejní k životům nevinných civilistů.
Hluchoněmá Indka nicméně při následném osobním setkání odmítla, že by rodina, kterou identifikovala jakou svou na fotografiích, byla její, uvedl zpravodajský server BBC News. V Dillí by nyní Džíta a její údajní příbuzní měli podstoupit testy DNA, sdělila indická ministryně zahraničí Sušma Svaradžová. Pokud testy příbuzenství potvrdí, budou hluchoněmé ženě pomáhat psychologové, aby rodinu přijala. Jestliže testy příbuzenství nepotvrdí, budou úřady v pátrání po jejích blízkých pokračovat.
„Ať už budou její rodiče nalezeni, nebo ne, Džíta je naše dcera. Děkuji Pákistánu z celého srdce, že se o ni tak dlouho staral,“ řekla ministryně Svaradžová.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.