Lidé z ubytoven protestují proti snížení doplatků na bydlení

Sociální dávky na bydlení se sníží o 10 procent. Plánuje to ministerstvo práce a sociálních věcí, které tak chce zamezit byznysu s chudobou. Takzvaný doplatek na bydlení v České republice pobírá více než 60 tisíc lidí. Proti plánovaným změnám jsou nevládní organizace i obyvatelé ubytoven.

Česká televize

osoba:Kam ty lidi půjdou? Budou krást, aby prostě si to bydlení mohli zaplatit.

redaktorka:
Emoce kvůli plánovanému snížení doplatku na bydlení. Návrh novely zákona, který výši doplatků řeší, je po druhém kole meziresortního připomínkového řízení.

Kateřina JIRKOVÁ, ředitelka, odbor nepojistných soc. a rod. dávek, MPSV:
Ten návrh ministerstvo práce a sociálních věcí už v tuto chvíli opustil, nebo už před nějakou dobu a byl odeslán na vládu.

redaktorka:
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce doplatky na bydlení snížit, aby zamezilo byznysu s chudobou a aby dostalo lidi z ubytoven do bytů.

Edita STEJSKALOVÁ, členka Rady vlády pro záležitosti romské komunity:
Myslím si, že paní Marksová by měla velmi, velmi jít tvrdě po tom, aby si zjistila, co způsobilo už první zastropování, kdy ti lidi přišli o 10 procent z doplatků na bydlení. Ubytovny se tímto opatřením, jejich počet se nesnížil a ty ubytovny dál fungují při stejných cenách. A ten, kdo ale trpí, jsou ti chudí.

redaktorka:
Anna Žigová žije na ubytovně s manželem a 2 dětmi od loňského prosince. Na bydlení v bytě 1 plus 1 doplácí 2 tisíce. Víc dát nemůže. Za bydlení zaplatí rodina měsíčně 12500 korun. Ve vlastním bytě by zaplatila 6500, v nájemním bytě maximálně 12 tisíc.

Anna ŽIGOVÁ, obyvatelka ubytovny: Snažím se, chodím, ale co mi řeknou? Musím čekat, anebo že, když jdete na realitku, když vám řeknu, že přímo je v počítači, že romský neberou.

redaktorka:
Omezit doplatky pro lidi, kteří bydlí na ubytovně v místě, kde nemají práci ani rodinu. A nově se při výpočtu doplatků mají zohledňovat i stropy pro výdaje na služby, jako je vodné a stočné.

Kateřina JIRKOVÁ, MPSV: My jsme se setkávali s tím, že opět někteří provozovatelé ubytovacích zařízení, tak tuto položku vlastně měli poměrně nadsazenou.

redaktorka:
55letá Ema Kozlowská žije na ubytovně přes 5 let. Na snížení doplatků podle ní lidé zareagují bouřlivě.

Ema KOZLOWSKÁ, obyvatelka ubytovny: Ti lidi se vzbouří, ty lidi půjdou do ulic, nebude to dobré.

redaktorka:
Pokud vše půjde hladce, měla by novela zákona o pomoci v hmotné nouzi začít platit v červenci 2016.

Česká televize

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.