
Jindřichův Hradec zpřísnil pravidla přidělování stání postiženým
Jindřichův Hradec – Získat své vlastní vyhrazené místo na parkování v Jindřichově Hradci nebude pro držitele průkazu ZTP už tak jednoduché jako dříve. Radní totiž minulý týden schválili nová pravidla, která naprosto jasně určují, kdo má na něco takového nárok, a kdo nikoliv.
Jak poznamenal místostarosta Bohumil Komínek, Hradec se do jisté míry inspiroval v jiných městech. Podobný systém dnes funguje například v Jihlavě. „Není to už jen o tom, že se vyplní nějaká žádost, ale k případné imobilitě žadatele se budou vyjadřovat i další instituce, jako je třeba úřad práce nebo ošetřující lékař,“ přiblížil Bohumil Komínek nová pravidla, která začnou platit od příštího roku.
Hlavním impulsem pro tento krok prý bylo zamezit zneužívání takových parkovacích stání, která jsou určena přímo pro konkrétní tělesně postižené a jsou označena i SPZ automobilu, který na nich smí parkovat. Lidem se zdravotními problémy mají taková místa umožnit pohodlný přístup do svého bydliště. Nyní jsou jich ve městě zhruba čtyři desítky.
„Do této doby chyběly jasně definované podmínky, proto jsme se po důkladné analýze i z jiných měst, kde se již touto problematikou zabývali, rozhodli předložit radě materiál, jež by tomu dal nějaký pevný rámec,“ vysvětlil Bohumil Komínek. Předsedkyně jindřichohradecké pobočky Českého svazu tělesně postižených Miluše Ouporová říká, že příliš členů svazu tuto výhodu ani nevyužívá. „Některá stání mají v blízkosti pečovatelských domů a na sídlišti Vajgar. Vím snad jen o jedné manželské dvojici,“ poznamenala.
Přitom jen na Vajgaru je podle místostarosty 21 vyhrazených míst. Otázkou tedy zůstává, zda jsou všechna skutečně využívána hendikepovanými.
MILAN SOLDÁN
Jindřichohradecký deník
http://jindrichohradecky.denik.cz/
Přidejte odpověď