Vedení Prahy souhlasilo s rozdělením 76 milionů korun na sport

foto: Flickr.com

Největší podporu získaly světové hry tělesně hendikepovaných sportovců do 23 let, Praha jim přidělila čtyři miliony korun.

Vedení Prahy souhlasilo s rozdělením 76 milionů korun na sportovní akce. Přes 21 milionů půjde na akce v souvislosti letošním působením Prahy jako Evropským hlavním městem sportu. Přidělení grantů nad 200.000 korun musí ještě schválit zastupitelstvo, jde asi o 51 milionů korun z celkové částky. Radní také přidělili finance na partnerství v oblasti kultury a sportu a akce se zdravotní a sociální tematikou.

Největší podporu získaly světové hry tělesně hendikepovaných sportovců do 23 let, Praha jim přidělila čtyři miliony korun. Na letošní ročník pražského běžeckého maratonu půjdou tři miliony. Podporu vyšší než 1,5 milionů získaly také mezinárodní tenisové turnaje žen a mužů, mistrovství světa motocyklů na ploché dráze, mezinárodní basketbalový turnaj žen a juniorek, turnaj v házené, pražský půlmaraton, překážkový běžecký závod Spartan Race nebo veslařské Primátorky. Praha podpořila i méně tradiční sporty jako plavání s ploutvemi, sportovní šerm, bikros nebo boxlakros.

Radní schválili také rozdělení 5,3 milionu na partnerství v oblasti kultury a 3,55 milionu na oblast cestovního ruchu. Podporu získalo i Divadlo v Řeznické (1,5 mil. Kč) nebo Festival spisovatelů (900.000 Kč), kteří neuspěli v grantovém řízení a Prahu za to kritizovali. V posledních letech dostávali granty pravidelně, letos byly jejich žádosti zamítnuté. Přidělení peněz neúspěšných uchazečům o grant opozice kritizovala, podle TOP 09 vznikne precedens.

Milionem Praha podpořila festival Czech Architecture Week. Statisícové dotace získaly také festivaly Mezi ploty, FestMichael, Grafika roku 2016 a sochařské sympozium, peníze získal také původně zrušený koncert tenoristy Jonase Kaufmanna v Obecním domě. Nejvyšší podporu v cestovním ruchu získaly Svatojánské slavnosti Navalis. Statisícovými částkami byly podpořeny také výstava českého skla Concerto Glassico, Konference Forum 2000, gastrofestival Praha pije víno a prezentace díla spisovatele Bohumila Hrabala v amerických městech.

Kulturním institucím Praha letos rozdělila 300 milionů korun v grantech, pro partnerství měla dalších 15 milionů korun, stejně jako pro cestovní ruch. Dříve kritizovaná partnerství omezilo hlavní město před čtyřmi lety, tehdy rozdělovalo ročně kolem 100 milionů.

Dva miliony korun dnes radní přidělili také na letošní akce se zdravotní a sociální tematikou. Podpořit chce osvětové programy, udělování cen i odborné konference. Nejvíc akcí je zaměřeno na seniory. Celkem jde o více než čtyři desítky akcí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.