V Bangladéši operovali muže, jehož ruce vypadaly jako strom

Lékaři v bangladéšské nemocnici provedli výjimečnou sérii operací, při nichž mladému muži odstranili několikakilogramové bradavice z rukou a nohou. Tento Bangladéšan trpí vzácným onemocněním kůže, jehož je podle španělského deníku El País známo jen několik případů na světě.

Pětadvacetiletý Abul Badžandar, jehož ruce ještě donedávna vypadaly jako strom, podstoupil od letošního února několik operací. I ta poslední, o níž nyní informovala média, byla úspěšná. Až mu sundají obvazy bude moci konečně navléknout snubní prsten. Nejvíce se těší, až obejme svou ženu a dceru.

„Po pěti operacích již zbývá jen několik malých estetických zákroků a rehabilitace,“ komentovala pro média stav svého pacienta doktora Samanta Lal Senová, jedna z členů týmu lékařů, kteří operace prováděli. A dodala, že jeho ruce jsou ještě zesláblé, ale do pěti měsíců by měly být schopny obnovit normální funkce.

Badžandar pochází z chudé rodiny, která neměla na časnější lékařský zákrok. Proto dosáhlo jeho onemocnění takových rozměrů. Celkem jeho obrovské bradavice, připomínající kůru stromů, vážily asi pět kilogramů.

Koncem loňského roku se o nemocném mladíkovi dozvěděl novinář z agentury AFP, který o případu napsal. Díky tomu posléze bangladéšská vláda nabídla muži, že mu operaci zaplatí. Takže začátkem roku nastoupil do univerzitní nemocnice v bangladéšské metropoli Dháce.

„Tyto operace jsou ale dočasným řešením. Jelikož neznáme přesnou příčinu nemoci, nemůžeme ho definitivně vyléčit. Ale doufáme, že příště budeme moci odstranit jeho bradavice dříve, než dorostou tak obřích rozměrů,“ vysvětlila doktorka Lal Senová listu El País.

Nemoc zvaná epidermodysplasia verruciformis, zvaná též Lewandowskyho-Lutzův syndrom, je velmi vzácné neléčitelné onemocnění. Lidská kůže se při něm podobá kůře stromů, proto se těmto lidem říká Stromoví lidé. Příčina může být dědičná, postihuje též lidi s výrazně oslabenou imunitou.