Jedličkův ústav se změní v letní kino

Rozmarné léto není jen název slavné knížky a filmu, ale i letní promítání v zahradě Jedličkova ústavu v Liberci. Začne už tento pátek a potrvá sedm dní.

Liberecký kraj – Projekt otevřené zahrady vznikl před dvěma lety. V roce 2014, kdy v Jedličkově ústavu za evropské peníze dokončili rozsáhlou revitalizaci. Tehdy mimo jiné vznikl i projekt letního promítání. „Většinou všichni pomáhají nám, proto jsme si řekli, že na oplátku zase jednou pomůžeme my,“ říká ředitel Jedličkova ústavu v Liberci Vladimír Ptáček.

Jedličkárna „dala zahradu“ a promítání organizuje sdružení Zachraňme kino Varšava. Spolek, kterému nebyl lhostejný osud slavného prvorepublikového kina a postupně pracují na jeho obnově. „Líp tomu rozumějí, postupně divákům nabídnou sedm snímků,“ popisuje ředitel. „Výtěžek z promítání půjde na záchranu kina, nám zůstanou peníze za občerstvení, které zajistíme,“ dodává.

Podle Petra Hubáčka ze Sdružení Zachraňme kino Varšava půjde o snímky natočené podle literární předlohy. „Každý z nich bude uveden představením filmu a krátkým čtením z knížky,“ upřesnil jeden z organizátorů. Projekce pořádá sdružení letos potřetí, podruhé z toho v zahradě Jedličkova ústavu.

LETNÍ KINO I LETNÍ SLAVNOSTI

Rozmarné léto není rozhodně jedinou akcí, kterou Jedličkův ústav ve své zahradě pořádá. Veřejnost je sem zvána třeba na vítání léta nebo naopak podzimní slavnosti Babího léta. „Otevřeli jsme se jako takový můstek mezi námi a veřejností,“ říká ředitel. „V zahradě se totiž mohou setkávat zdraví s postiženými, lidé z obou pomyslných břehů a stírat bariéry, které ještě mnohdy přetrvávají. Stále jsou lidé, kteří nevybředli z předsudků. Často jen proto, že se s postiženými sami nesetkali a co neznám, toho se bojím,“ vysvětluje ředitel Ptáček.

Zahrada je otevřená také sousedním školkám, konají se tu i příměstské tábory.

„Když je tu nějaká akce, lidé přijdou. Na oslavě výročí sportovního oddílu jsme jich tu napočítali dokonce kolem 600. Ti, co sem přijdou, vidí, že je to normální, totiž nenormální, krásná zahrada! A ti, co to tu poznali, přicházejí beze strachu, že jdou do ústavu,“ uzavírá ředitel.

Jaké filmy uvidíte?

Pátek 19. 8. Zahájení, 20.00 Koncert kapely Pipiband Grandhotel Budapešť

Sobota 20. 8. Divočina, neděle 21. 8. Norské dřevo, pondělí 22. 8. Iluzionista, úterý 23. 8. Atlas mraků, středa 24. 8. Jeden musí z kola ven, čtvrtek 25. 8. Zmizelá. Filmy budou uvedeny čtením z literární předlohy. Začátek projekcí po setmění, kolem 21.00. Vstupné 50 Kč

JANA ŠVECOVÁ
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.