Sociální bydlení by mohlo pomoci až 118 tisícům lidí

Zástupci vládní koalice se po veřejných sporech včera dohodli na kompromisním řešení zákona o sociálním bydlení.

Mohl by pomoci až 118 tisícům lidí. Zpřísnění podmínek ještě zvažuje hnutí ANO, podle kterého by se pomoc týkala asi 50 tisíc lidí.
Navrhovaný státní úřad pro zajištění sociálního bydlení pod ministerstvem práce nevznikne. Financování by měl mít na starosti Státní fond rozvoje bydlení, který spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj.
Obce se do systému zapojí jen dobrovolně, získají pak peníze od státu. Upřesnit by se měl i okruh lidí, kteří by měli mít na pomoc nárok.
„Ještě pořád si myslím, že se to dá do voleb stihnout. Budeme určitě chtít zrychlené projednání. Bude to poslední věc, která tam od nás půjde,“ řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
Podle ní má zákon šanci na přijetí. „Ve chvíli, kdy dávám návrh zákona, s nímž je srozuměn Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv, tak vím, že má šanci přes celé politické spektrum. Pokud by s ním nesouhlasily, posíláme takový zákon na smrt,“ podotkla Marksová. Podle ní se zpřesňovala i cílová skupina. Podle návrhu zákona by na pomoc měly nárok osoby v bytové nouzi. Ty by za přiměřený byt vydávaly přes 40 procent příjmu a po uhrazení nákladů by jim nezůstal ani 1,6násobek životního minima. Týkalo by se to i těch, kdo přes půl roku žijí po azylových domech, ústavech, zdravotnických zařízeních či noclehárnách.

„Milión lidí by zruinoval stát“

Podle ANO by měl být okruh menší, na byty by měli dosáhnout jen ti nejchudší. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlech tová (za ANO) dohodu vítá. ANO původně žádalo, aby zapojení obcí do systému bylo povinné.
„V tuto chvíli tu je názor, aby dobrovolnost byla pilotní projekt na pouze několik let. S tím jsem schopna souhlasit,“ uvedla Šlech tová.
Zdůraznila, že ANO nesouhlasí ani s tím, aby sociální bydlení bylo určeno pro všechny, kdo pobírají sociální dávky, například pro všechny samoživitelky či důchodce. „To je milión lidí, na to bychom zruinovali stát,“ řekla s tím, že podle posledního návrhu MPSV by mohlo na sociální bydlení dosáhnout zhruba 118 tisíc lidí.
„My navrhujeme zhruba 50 tisíc lidí, protože to jsou osoby v bytové nouzi. Nemají byt a nemají takové příjmy, aby si mohly zaplatit nájemné,“ vysvětlila. Zdůraznila, že ostatním nabízí ministerstvo pro místní rozvoj dotace, například na pečovatelské domy.
Podle místopředsedy KDUČSL Jana Bartoška půjde o pilotní program. Pokud se neosvědčí, dostanou obce novelizací normy v sociálním bydlení povinnosti.
„Naplánujeme harmonogram (schvalování zákona) tak, aby prošel společně s tím, jak ho bude ministerstvo přepracovávat. Bohužel, kdyby nás MPSV poslouchalo již před dvěma lety, nemuseli jsme na tento zákon čekat tak dlouho,“ uvedl Bartošek.

Právo

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.