Sociální ubytovny, na kterých bohatnou bezskrupulózní podnikatelé, by měl převzít stát

ilustrační foto Flickr.com

Zhruba 150 tisíc lidí nemá kde bydlet. A milionu hrozí, že nebude mít za co zaplatit nájem. Měl by pomoci nový zákon o sociálním bydlení. Zástupce ombudsmanky chce, aby stát sociální ubytovny převzal pod svou správu a udělal z nich neziskovky.

 

reportáž Česká televize

Podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka ale norma nevyřeší problém vyloučených lokalit. Státu proto radí, aby sociální ubytovny převzal pod svou správu a udělal z nich neziskovky.

Paragrafy, které do sbírky zákonů ještě nepronikly. Paragrafy zákona o sociálním bydlení, o kterých se 7 let jenom mluví. I když je podoba normy stále neznámá, tohle jsou 4 skupiny lidí, kterých se už teď týká – senioři, zdravotně postižení, domácnosti s jedním příjmem a lidé bez domova.

Stanislav KŘEČEK, zástupce veřejné ochránkyně práv:
Je třeba, aby tady stát vytvořil systém dávek, kterými se bude přispívat lidem, kteří nejsou schopni zaplatit si nájemné.

Jako třeba právě senioři – zaplatit nájemné pro ně totiž mnohdy znamená odevzdat celý důchod. Podle Sdružení nájemníků by problém vyřešil i větší počet malometrážních bytů.

Milan TARABA, předseda Sdružení nájemníků ČR:
My máme v České republice pouze 10 procent bytů do 38 metrů čtverečních. Zatímco bychom jich potřebovali přibližně 24 procent.

Zákon o sociálním bydlení připravuje společně ministerstvo pro místní rozvoj a resort práce. Jeho první obrysy by měly být hotové do srpna, celý zákon pak do konce roku. Norma počítá s tím, že by lidé s nižším příjmem dostávali příspěvky na bydlení. Zatím ale není jasné, v jaké výši, ani kde na to vláda vezme peníze.

Věra JOUROVÁ, ministryně pro místní rozvoj /ANO/:
Měli bychom jako ministerstvo pro místní rozvoj zároveň připravit návrh na investiční podporu, to znamená na nějaké dotační či úvěrové programy.

Zástupce ombudsmanky Křeček se ale obává, že ani zákon o sociálním bydlení nevyřeší problém ubytoven. Státu proto navrhuje, aby je provozoval sám a neziskově.

Stanislav KŘEČEK
Aby stát převzal odpovědnost za tyto vyloučené lokality a zajistil bydlení lidem, kteří neuzavřou normální nájemní smlouvu.

Petr BORNA, vedoucí ubytovny v Ostravě:
To je nekontrolovatelné a stát by to zřejmě neuhlídal.

Ministerstva si dokážou představit, že by se o ubytovny staraly obce. Jenže zatímco v severočeském Varnsdorfu to tak už funguje a tuto ubytovnu město samo provozuje, na opačném konci republiky o tom nechtějí ani slyšet.

Šárka SWIDEROVÁ, mluvčí Karviné:
V Karviné jsou ubytovny především problém nepřizpůsobivých, to znamená, my si vůbec nedokážeme představit, že bychom je provozovali.

Stát by měl podle města především omezit dobu, po kterou lidé na ubytovně můžou být. Tak zněl i návrh Rusnokova kabinetu, který ale současná vláda smetla ze stolu.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.