Začíná to obvykle tím, že se pánové v noci pravidelně budí a musí se jít vyčůrat. Jednou a pak i víckrát za noc. Ve většině případů jde o první signál, že se jim začíná zvětšovat prostata.
To je orgán velikosti vlašského ořechu pod močovým měchýřem. Prochází jím močová trubice a vytváří se v něm tekutina, která je součástí ejakulátu. Zvyšuje životaschopnost spermií.
Zvětšování prostaty říkají lékaři nezhoubné bujení prostaty. Ztrpčuje život zhruba 10 procentům padesátníků a 75 procentům šedesátníkům. Ve zvětšujícím se orgánu zvyšuje napětí jeho tkání, navíc začne postupně utlačovat močovou trubici.
Jak ji poznat včas
Postiženého muže pak trápí pomalý nástup močení, slabý proud moči nebo jeho přerušování a ukapávání na konci močení. Ale také pocit nedokonalého vyprázdnění a častější nutkání na malou (víc než 12 krát denně). To ho navíc obtěžuje i v noci.
V pokročilejších stádiích mu pak může znepříjemňovat život noční pomočování a poruchy erekce. Někdy se zvýší i riziko infekce močových cest a samotné prostaty. Pokud se moč začne hromadit v měchýři, hrozí mu poškození ledvin. To je už vážné.
Okamžitě k doktorovi
Jakmile se objeví první z těchto příznaků, měl muž zajít k urologovi a nechat si prohlédnout prostatu. U většiny pacientů se objevují mezi 40 a 50 roky. Prostata obvykle reaguje na změny hormonálních hladin. Přijít včas je důležité proto, že se pomocí léků a dá problém většinou výrazně tlumit. Navíc se pacient ocitne v péči urologa, který zároveň zkontroluje to, jestli v prostatě nevzniká zhoubný nádor. Ten se může projevovat podobnými příznaky jako nezhoubné bujení.
Urolog se pak s pacientem obvykle domluví na pravidelných preventivních prohlídkách. Jejich smyslem je zachytit včas zhoršení. Ať už se týká nezhoubného bujení nebo rakoviny prostaty. Ta je mimochodem druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů, hned po karcinomu plic, a její počet neustále stoupá.
Přírodní preparáty s rozumem
Řada mužů se snaží vyřešit své potíže pomocí potravinového doplňku, které si koupí v lékárně. Nic proti němu, ale nejprve by měli zajít k urologovi, aby něco nezanedbali. Lékař jim navíc vysvětlí, jestli má v jejich případě smysl, případně jim poradí s jeho výběrem. Díky návštěvě specialisty mají navíc garanci, že nezanedbají potíže, na které jim potravinové doplňky pomoci zjevně nemůžou. Třeba zmíněnou rakovinu.
Na internetu se často píše o preventivním účinku dýňových semínek nebo dýňového oleje. Ty skutečně obsahují řadu užitečných látek. Bylo by však naivní vidět v nich lék na zmíněné potíže. Mohou být jenom užitečnou součástí prevence, podobně jako zdravý jídelníček a vůbec zdravá životospráva.
PETR VESELÝ
STYL – Právo
nadační fond Děti měsíce,kontaktujte nás na http://www.děti-mesice.cz