Jak žít s vysokým tlakem

Máte vysoký tlak neboli hypertenzi? Pak vám hrozí více než ostatním riziko postižení mozkovou mrtvicí, vzniku infarktu myokardu a srdečně cévních chorob. Pokud však budete dodržovat některá pravidla, můžete i s vyšším tlakem žít v pohodě, případně ho dokonce účinně snižovat. Jak na to?

Co způsobuje vysoký tlak

Na vzniku vysokého krevního tlaku se podílí více faktorů. To, co neovlivníte, je dědičná dispozice. Co ovlivnit můžete? * obezitu * nadměrný přísun soli * nedostatek draslíku, hořčíku a vápníku * nadměrné pití alkoholu a kouření

1. Jezte ovoce a zeleninu

Omezení solení je hlavním dietním opatřením v léčbě hypertenze. Dvě mouchy jednou ranou zabijete, pokud vyměníte zpracované průmyslově zpracované potraviny plné tuku a soli za ovoce a zeleninu. Pět porcí ovoce a zeleniny pomůže leniny poit zvýšit příjem vlákniny a zasytí při nízkém kalorickém příjmu. Obezita a potraviny plné soli zvyšují krevní tlak.

2. Přidejte draslík

Na zlepšení krevního tlaku se může podílet i mírný vzestup příjmu draslíku. Dopřávat byste si měli například rajčata či domácí kečup, houby, luštěniny, citrusy, banány, ořechy a celozrnné výrobky.

3. Chvála česneku Dostupným pomocníkem je obyčejný česnek. Za rozumnou dávku se uvádí 1 stroužek denně, nebo po 2 – 3 týdny 1 -2 stroužky česneku s týdenní přestávkou.

4. Měření Důležité je i pravidelné domácí měření. Odstraní se tak nepřesnosti měření dané tzv. syndromem bílého pláště, kdy má pacient vyšší tlak při měření v ordinaci než obvykle. „Domácí měření se však musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou pacienta spíše stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů, na jejich výsledky měření se lze spolehnout,“ radí Zdeněk Rotal, zástupce společnosti Omron.

5. Mírná fyzická aktivita Hýbat byste se měli alespoň 5x týdně. Začít můžete půlhodinkou a zátěž pomalu navyšujte. Vyberte si takový sport, který vás bude bavit – může to být jóga, plavání nebo třeba práce na zahrádce či procházky se psem.

Aha!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.