Jarní sauna a zdravý životní styl jedno jsou

Jarní pochřipkové období je podle lékařů ideálním časem, kdy by měl člověk začít s otužováním. Kromě toho, že odhodí nadbytečné ošacení, vyrazí do přírody a začne se sprchovat vlažnou a pak i studenou vodou, jsou oblíbeným prostředkem návštěvy sauny. Nejlépe doprovázené pohybem, zařazením větších porcí zeleniny, vyloučením tučných jídel a tvrdého alkoholu.

Minulý režim saunám příliš nepřál. V Praze byla například oblíbena ta na bývalé plovárně na Žofíně, vytápěná dřevem. V polovině 70. let otevřeli další ve Střešovicích s oddělenými venkovními bazénky pro ženy a muže. Sauna v Axe sloužila jen těžkým atletům, nová vznikla v rekonstruovaných lázních v Italské ulici. Populární „plavečák“ v Podolí nabízel páru.

Listopad 1989 a rozvoj podnikání prudce změnil i tuto oblast, sauny dnes existují ve většině hotelů včetně penzionů, fitness zařízení a koupališť. Stránky www.naturista.cz nabízejí více než tisícovku veřejných saun.

Tato „cévní gymnastika“ však není pro vhodná všechny. Lékaři ji doporučují jako prevenci proti nachlazení a dalším infekcím horních cest dýchacích, spousta lidí oceňuje její relaxační účinky. Odborníci před návštěvou sauny varují jedince s vysokým krevním tlakem, problémy krevního oběhu či s nemocnými játry a ledvinami. Do sauny by neměli chodit ani lidé se záněty, kožními chorobami a těhotné ženy.

Zdravý člověk se však nemusí saunování obávat. Aplikace horkého suchého vzduchu a následné ochlazení organismu ve studené vodě podpoří periferní krevní oběh. Je prevencí civilizačních chorob a má vliv na výživu svalů.

Moderní doba saunám přeje – jsou součástí hotelů, penzionů, fitness zařízení i koupališť. Také v rodinných domcích si lidé častěji pořizují klasické sauny či takzvané infrasauny, nenáročné na prostor a spotřebu energie. Prodávají se i zařízení na míru, v nichž lze užít suchou, bylinkovou nebo parní saunu.

Oblíbené jsou takzvané saunové ceremoniály, i když ortodoxní návštěvníci potíren podobné „divadýlko“, třeba i za doprovodu hudby, nepotřebují. V největším saunovém světě u nás, jímž je Aquapalace v Čestlicích, se na přelomu března a dubna popáté uskuteční mezinárodní festival zážitkového saunování, kde špičkoví saunéři z více než desítky zemí uvedou na 80 podobných vystoupení.

Sauny lze navštívit například i ve veřejném prostoru. Poté, co stavba s komínkem poutala před lety pozornost i na prostranství u historické budovy Národního divadla, transformovala se dnes v takzvané Lázně na lodi na pražské náplavce s potírnou nabízející výhled na Hradčany. Unikátním projektem party nadšenců je obnovení historického saunového centra na Dvorcích v Podolí (www.saunaspot.cz).

I saunování však vyžaduje dodržet některá pravidla. Chybu dělají ti, kteří přijdou s cílem vydržet v horku co nejdéle. Nevědí, že sauna je věcí klidu a pocitů; měli by tam být tak dlouho, dokud je jim to příjemné. Kvůli hygieně je důležité se před vstupem do potírny umýt, po jejím opuštění se opláchnout pod sprchou a teprve pak ochladit v bazénu. V sauně se jemné cévy roztáhnou a po ochlazení smrští, což zvýší krevní tlak. I proto je důležité mezi jednotlivými cykly odpočívat na lehátku v chladné místnosti. Tělo zahalené v prostěradle oschne, tep se znormalizuje. Cyklus lze třikrát či čtyřikrát opakovat. S odpočinkem na to stačí 100 až 120 minut.

Podle odborníků vystačí saunování jednou týdně. K prokrvení pokožky pomůže hrubá žínka či kartáč. Pocení podpoří pití vody či minerálky. Teplota v potírně je kolem 90 stupňů, vlhkost bývá kolem 15 procent. I proto je lepší dýchat ústy. A ještě jedno pravidlo – v sauně se nesmí spěchat, problémy a starosti má člověk nechat venku.

Nedávná výstava v Galerii Jaroslava Fragnera nabídla příchozím vedle informací i možnost využít venkovní saunu. Řada dalších, třeba z nabídky studia H3T, byla na fotografiích její součástí. Šlo o zajímavé a nadčasové práce architektů ze dřeva, betonu či skla, o sauny plovoucí, podzemní a další experimenty, které jsou místem relaxace a odpočinku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.