Postižené ženy se z Jestřebí přestěhují na okraj centra České Lípy

Konec bydlení v ústavu. Na jaře začne rekonstrukce domu v České Lípě, kde naleznou nový domov ženy s postižením.

ilustrační snímek

Česká Lípa – Možnost zapojit se do běžného života dostane osm klientek s lehčí formou mentálního nebo zdravotního postižení, které nyní žijí v Domově Sluneční dvůr v Jestřebí.
Rekonstrukce třípodlažního domu, který se nachází v českolipské části Svárov naproti základní škole přijde Liberecký kraj na 6,8 milionů korun. Práce začnou na jaře a hotovo by mělo být nejpozději na podzim letošního roku. Hlavním cílem je umožnit postiženým žít mezi lidmi, a nikoli za zdmi ústavů, navazovat běžné vztahy a případně i pracovat. „Dům dostane novou střechu, bude zateplen a budou tu provedeny takové stavební úpravy interiéru, aby to odpovídalo současným standardům ubytování osob s lehčím stupněm zdravotního postižení,“ uvedl náměstek hejtmana LK pro sociální oblast Pavel Svoboda.
V prvním poschodí domu vznikne jeden byt o třech pokojích. Dva pokoje budou využity pro ubytování vždy jedné klientky a třetí místnost, původně obývací pokoj, bude přestavěna na kuchyň. Ta bude zároveň sloužit jako společenská místnost. Podobně velké byty vzniknou i ve druhém a třetím poschodí.
„Ženy z domova v Jestřebí získají tak bydlení podobné tomu, jak žijí zdraví lidé.
Budou tu mít větší soukromí a budou vedeny k vyšší míře soběstačnosti,“ dodal.
V domě po rekonstrukci vznikne také technické zázemí včetně prádelny, sušárny a úklidové komory a také zázemí pro personál. Ženy budou moci využívat i přilehlou zahradu, která je přístupná přímo z budovy.
Stěhování je součástí takzvaného transformačního plánu Domova Sluneční dvůr. „Chystaná transformace pobytového zařízení by měla přinést celkem 44 ženám více vyhovující bydlení domácího typu a pomáhat tím s jejich začleňováním do společnosti. Měla by být z velké části hrazena z dotací Evropské unie a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR,“popsala mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná.
Další domy pro postižené by měly vzniknout v České Lípě na Ladech, v Sosnové a Jestřebí. Odhadované náklady na tyto budovy se pohybují kolem 100 milionů korun. „Na lokalitu Sosnová byla již žádost o dotaci na ministerstvo podána, ostatní žádosti jsou ve fázi přípravy.
Transformace by měla být dokončena v roce 2020,“ doplnila Žitná.

Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.