Světový den RS připomenou pacienti sázením slunečnic, koncertem i plavbou

sázení slunečnic - Rozsviťme ČR

Sázení slunečnic, plavba lodí po Vltavě, koncert tria Michala Prokopa, to jsou jen některé z aktivit, kterými připomínají pacientské organizace Světový den roztroušené sklerózy (RS) v České republice. Letos připadá na 30. května.

RS postihuje hlavně mladé lidi, nejčastěji ženy, a přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže. Včasná účinná moderní léčba dokáže zachránit několik desítek let aktivního života.

V 10 městech České republiky připravují regionální pacientské organizace akci Rozsviťme ČR. Lidé při ní budou sázet slunečnice jako symbol naděje a optimismu. Psychika totiž hraje v léčbě roztroušené sklerózy důležitou roli. „Cílem je podpořit pacienty a zároveň upozornit na tuto nemoc, o které bohužel stále panuje mnoho mýtů,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akce pořádá nebo zastřešuje. Důsledkem neinformovanosti je podle ní to, že se někteří lidé neléčí a ničí si tak vlastní zdraví.

Osvěta a širší povědomí o nemoci má přispět i k rychlejší diagnostice, protože včasné zahájení léčby je u RS stěžejní.

RS Centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Karlově náměstí připravuje ke Světovému dni RS den otevřených dveří. Lékaři na něm budou přednášet a diskutovat s pacienty například o depresích, zdravém životním stylu a sexualitě, to vše ve vztahu k nemoci. „Kromě novinek v oblasti výzkumu chceme informovat také o tom, co mohou pacienti sami pro sebe udělat, například o možnostech cvičení,“ upřesňuje za pořadatele fyzioterapeutka Klára Novotná. Akce se uskuteční 29. května od 15 do 18 hodin.

Odborné setkání s přednáškami a konzultacemi připravili na 23. května pro veřejnost lékaři a další specialisté v Sanatoriích Klimkovice na Ostravsku. Pacientská organizace ROSKA České Budějovice plánuje na 30. května benefiční koncert, na kterém jako hlavní host vystoupí Michal Prokop trio. V Praze uspořádá Unie ROSKA týž den pro pacienty a jejich blízké plavbu lodí po Vltavě.

Akce jako Rozsviťme ČR mají podle Kateřiny Bémové z Nadačního fondu IMPULS ukázat, že i s tak vážnou diagnózou jako RS je možné žít kvalitní život. IMPULS v tom nemocným pomáhá již 18 let. Za tu dobu poskytl na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu přes 33 milionů korun.

Práci fondu je možné finančně podpořit na účtu číslo 19-2833670227/0100. Lze také využít některou z variant dárcovských SMS nebo posílat peníze prostřednictvím služby darujspravne.cz. „Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ upřesňuje Bémová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Jako Česká multiple sclerosis (MS) společnost je aktivním členem mezinárodní federace MSIF a její evropské platformy EMSP při EU. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1500 členů. V současné době stojí v čele Unie ROSKA sedmičlenná výkonná rada.

Tisková zpráva

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.