Zdraví i nemocní si společně zacvičili na sobotním maratonu v Plzni

ilustrační foto cvičení MARS

Přes 50 lidí z Plzně a okolí přišlo v sobotu podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Nejmladšímu účastníkovi cvičebního maratonu byly necelé tři roky, nejstaršímu devadesát. Akci pořádal Nadační fond Impuls ve spolupráci s regionálními spolky Unie Roska. Cvičební maraton v Krašovská aktivity centru v Plzni trval od 10 do 16 hodin.

Plzeň – „Cílem akce je zvýšit povědomí o této nemoci,“ řekl organizátor a předseda Unie Roska Petr Šindelář.

Na celém světě trpí roztroušenou sklerózou 2,5 milionu lidí, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. V Plzeňském kraji jich je evidováno 718.

NEJDE O OPILOST

„Pro roztroušenou sklerózu je typické střídání období záchvatů a zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Nemoc postihuje často ženy a mnohdy se projeví po porodu nebo při nadměrném stresu a zátěži. Bohužel příznaky se projevují například nekoordinovanými pohyby a lidé si často myslí, že je člověk opilý a ne nemocný,“ přiblížil problematiku Šindelář. Život pacientům podle Šindeláře navíc komplikuje aktuální nedostatek kapek Vigantol na českém trhu.

Při sobotní akci bylo na dobrovolných příspěvcích vybráno 4470 korun, které poputují na fyzioterapii a nákup takových rehabilitačních pomůcek, které nemocným nehradí zdravotní pojišťovna.

„Pravidelný pohyb je totiž velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci,“ vysvětlila fyzioterapeutka Klára Novotná.

ZŮSTAT AKTIVNÍ

Cvičitelky a studentky fyzioterapie ze Západočeské univerzity v Plzni předcvičovaly kruhový trénink nebo relaxační cvičení. Ergoterapeutky zase s pacienty procvičovaly jemnou motoriku a cvičení paměti.

Akci si pochvalovali i pacienti. „Po třetím porodu jsem začala bezdůvodně padat a mít nekoordinované pohyby. Lékaři mi diagnostikovali roztroušenou sklérozu ve třiceti letech. Letos mi bude šedesát let a na vozíčku jsem nějakých sedm let,“ prozradila paní Anna Stejskalová z Plzně, která je předsedkyní sdružení Vozíčkářů Plzeňska. „Je strašně důležité, aby člověk cvičil, a pokud to jde, tak byl stále aktivní a zaměstnával se i jinak,“ radí Stejskalová. Do cvičebního maratonu se sklerózou se letos zapojilo celkem 29 měst z celé České republiky, Slovenska a zahraničí.

Účastníci se vzájemně propojovali telemostem.

KRISTÝNA ŽÍTKOVÁ
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.