Postižené klienty z Domova Háj čeká brzy velké stěhování

foto: windchime sxc.hu

Další etapu stěhování postižených klientů z Domova Háj u Ledče nad Sázavou chystá Kraj Vysočina.

Ledeč nad Sázavou – Klienti z Háje najdou v budoucnu své nové místo v ulici Nové Město ve Světlé nad Sázavou, kde kraj nechal postavit nové menší komunitní domy. Kromě klientů tam bude sídlit i vedení domova a sociální terapeutická dílna.

„Někde provádíme rekonstrukce, někde musíme provést demolici, někde stavíme i takzvaně na zeleném drnu, třeba v Havlíčkově Brodě. Samozřejmě Domov zkoušel jednat se starostou o nové zástavbě, hledají se různé možnosti v realitních kancelářích,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla (ANO) způsob, jakým kraj pozemky pro nové komunitní domovy vybíral. Jak sdělil starosta Světlé Jan Tourek (KDÚ-ČSL), vedení Světlé novou výstavbu podporuje. Pozemky v centru města Světlá nad Sázavou mají sloužit lepšímu začleňování postižených klientů do společnosti.

Kromě samostatných domovů vznikne ve Světlé také sociálně terapeutická dílna. Jen pro úplnost, již loni se šest klientů ústavního zařízení z Háje u Ledče nad Sázavou nastěhovalo do vlastní domácnosti. Takzvaný komunitní dům, jehož stavbu financoval Kraj Vysočina, byl otevřen rovněž ve Světlé.

Komunitní bydlení vychází podle Dany Pajerové, ředitelky Domova, z nového projektu podporovaného Evropskou unii, kdy obyvatelé dřívějších ústavních zařízení pro mentálně a tělesně hendikepované by měli ústavy opustit a začít žít samostatně, v podmínkách, které se blíží běžnému životu. Na Vysočině se transformace týká dvou zařízení, jedno je v Háji a druhé ve Zboží u Habrů. Takzvaná transformace domova, což znamená postupné přestěhování z jedné velké budovy do několika menších, je teď v kraji zhruba v polovině. Kraj Vysočina začal na transformaci pracovat v roce 2016, má trvat do konce roku 2022.

ŠTĚPÁNKA SAADOUNI
Havlíčkobrodský deník
http://havlickobrodsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.