Pomůcka pro vozíčkáře a nevidomé

Vozíčkářům a zrakově postiženým pomůže nové unikátní vozítko, které vyvinuli odborníci z Vysokého učení technického v Brně. Zatím je hotový prototyp. Jde o elektrickou tříkolku (na snímku), která pomocí laserových senzorů dokáže zmapovat nejrůznější terén. Reportáž České televize.

redaktorka
Lucie Hübnerová je na vozíčku 2 roky od úrazu na železničním přejezdu. Většinu tras, kam jezdí, zná do nejmenšího detailu, mimo ně mívá ale občas problém, hlavně s obrubníky.

Lucie HÜBNEROVÁ, vozíčkářka
To je přesně ono, ty aspoň pro ten elektrický vozík byly asi taková největší překážka.

redaktorka
S tím by jí do budoucna mohla pomoct nová aplikace. Nástroj k jejímu naplnění potřebnými daty teď vyvinuli odborníci z Vysokého učení technického. Jde o elektrickou tříkolku vlastně je podobná právě vozíčku.

Eliška TRNKOVÁ, zpracovatelka geografických dat, CEDA
Obtížné to není, je tady několik úrovní rychlosti, které mi pomáhají při řízení.

redaktorka
Data z tříkolky upozorní uživatele na jakoukoliv překážku, obtížnost trasy nebo orientační prvek, ať už na zastávkách hromadné dopravy, uvnitř budov nebo na ulici. Vozítko data sbírá prostřednictvím laserového senzoru, dvou kamer a počítače.

Tomáš GÖTTHANS, vědec, FEKT VUT
Z toho laserového měřáku vezmeme data a na nich vypočítáme potom potřebné parametry, takže výška obrubníku, šířka chodníku, a tak dále.

redaktorka
Takto by mohla výsledná aplikace vypadat, zjednodušeně řečeno, je to plánovač tras pro vozíčkáře a nevidomé, který vybere nejjednodušší trasu.

Radovan PROKEŠ, koordinátor, platforma ROUTE4ALL, výkonný ředitel, CEDA maps
Vybírám si tady, když se pohybu po městě, jaké mám omezení, takže třeba tady řeknu, že mám kočárek, ta aplikace umí najít správnou trasu jak pro chodce, tak pro nevidomého, tady vidíte, že ta trasa třeba se vyhýbám územím, kde by nevidomý bloudil, takže třeba se vyhne po přechodu náměstí.

redaktorka
V Brně aplikaci uživatelé, jako třeba Lucie Hübnerová, začnou využívat možná už příští rok bude záležet na dohodě tvůrců projektu a magistrátu.

Česká televize

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.