Unikátní přístroj lékařům napoví, kdy přijde infarkt

Ve Fakultní nemocnici Brno začali lékaři včera používat nový přístroj, který jim zblízka ukáže, jak moc ucpané tepny má vyšetřovaný pacient. Díky tomu lépe stanoví způsob léčby. Přístrojů, jako je ten brněnský, je zatím na světě jen sedm.

Průměrný věk pacientů s infarktem myokardu se v České republice pohybuje kolem 63 let. Danovi z Brna je teprve 41. Přesto minulý týden ve čtvrtek už příznaky infarktu sám pocítil. „Bolelo mě na prsou a pálily mě ruce,“ popsal včera muž, který se naštěstí včas dostal do nemocnice.

Tam lékaři jeho obavy potvrdili. Stihli ho však zachránit. Kromě toho ho navíc vybrali jako prvního pacienta, k jehož dalšímu vyšetření použijí unikátní novou metodu vyvinutou americkými lékaři. „Ta nám pomůže přesně určit množství tuku v cévních stěnách, a tím pádem předpovědět riziko dalšího akutního srdečního infarktu,“ uvedl kardiolog Petr Kala z Fakultní nemocnice Brno.

Právě tato nemocnice má nyní nový přístroj k dispozici jako jediná v Česku. „Ve světě je těchto přístrojů zatím pouze sedm, v Evropě ho mají kromě nás jen v Nizozemí,“ upřesnil Kala.

Nová metoda proto zatím nemá ani český název. Brněnští kardiologové ovšem plánují, že ročně tímto způsobem vyšetří zhruba tři desítky pacientů. Výsledky těchto vyšetření navíc pomohou výzkumu, takže lékařům usnadní péči i o ostatní nemocné.

„Zákrok je ideální pro pacienty, kteří prodělali akutní infarkt myokardu a mají postižených více srdečních tepen. My nejprve ošetříme ty tepny, které působí největší potíže. Míru zúžení těch ostatních pak posoudíme podle této nové metody,“ vysvětlil Kala.

Co přesně se tedy při novém zákroku s pacientem děje? V první řadě je při vědomí a nepodstupuje riziko spojené s anestezií. „Krátce po vyšetření proto může odejít po svých,“ upřesnil Kala.

Dan, který byl prvním takto vyšetřeným pacientem v Česku, jeho slova potvrdil. „Cítím se dobře, ani to nebolelo. Je úžasné, že se doktoři takto snadno dostanou až k srdci. Dříve by člověk zemřel, nyní už mu umí pomoct,“ zhodnotil Dan jen pár minut poté, co lékaři dokončili jeho vyšetření.

Při něm mu přes tepnu v zápěstí zavedli do těla katetr, který jim umožnil nahlédnout až do ústí věnčité srdeční tepny.

Kromě důkladné prohlídky množství tuku v cévách mohou lékaři navíc pacientovi vložit do tepny takzvaný stent. Tedy drobnou kovovou výztuž tepny, která brání jejímu dalšímu zužování a ze které se navíc mohou uvolňovat i léky. „To byl také případ Dana. Věříme, že nyní už nebude mít žádné problémy,“ doufá Kala.

Vyšetřování prvního českého pacienta přihlížel i profesor Gary Mintz ze Spojených států amerických, který je jedním z tvůrců této nové metody. A Danovo srdce si zblízka prohlíželi i lékaři z mnoha dalších nemocnic. Zákrok byl totiž přenášen do brněnského hotelu Voroněž, kde se tento týden sešlo více než 150 kardiologů nejen z České republiky. „Na setkání intervenčních kardiologů přijeli i lékaři ze Slovenska, Polska, Belgie, Velké Británie či Spojených států amerických,“ upřesnila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.