Co se mi započítá do invalidního důchodu?

Dotaz: Byl mi přiznán invalidní důchod 2. stupně, je mi 25 let. Zajímalo by mne, co vše se započítává mezi doby důchodového pojištění. 2,5 roku jsem byla na nemocenské, pak na Úřadě práce po ukončení studia. na střední školu jsem chodila od roku 2010 do roku 2013.

Odpověď:

Doba studia je náhradní dobou důchodového pojištění a započítává se Vám jako doba sociálního pojištění, kterou je nutné získat pro splnění nároku na přiznání invalidního důchodu.

Doba studia od roku 2010 se však nehodnotí pro výpočet výše invalidního důchodu. Doba studia od roku 2010 je pouze doba, jež je považována za dobu sociálního pojištění, ze které se však sociální pojištění neodvádí.

Doba evidence na úřadě práce se též za určitých podmínek a po určitou dobu započítává mezi doby sociálního pojištění. Záleží na tom, zda jste pobírala či nepobírala podporu v nezaměstnanosti či zda jste byla na Úřadě práce pouze evidována jako uchazeč o zaměstnání.

Doba, po kterou jste pobírala nemocenskou, se Vám bude též započítávat mezi doby důchodového pojištění.

Zápočty náhradních dob důchodového pojištění jsou velmi složitou problematikou, která vyžaduje znalost konkrétních údajů a dat. Doporučuji Vám, obrátit se na Okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště se žádostí o konzultaci, jaké doby se Vám započítávají mezi doby důchodového pojištění a co má či nemá vliv na výši přiznaného důchodu. Pracovnice OSSZ Vám též sdělí informace, jaké doklady je nutné pro zápočet některé doby důchodového pojištění doložit

Bc. Václav Smíšek
redakce invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.