Dostupnost invalidních důchodů a příspěvků  

ilustrační foto: photoXpress

Lékaři i odborná centra se stále častěji setkávají s pacienty, kterým úřady odpírají vyšší příspěvek na péči, anebo snižují invalidní důchod, přestože se jejich stav nelepší. Mnohdy se to týká onkologicky nemocných, nevidomých anebo lidí s roztroušenou sklerózou. Stalo se to i tématem pro zástupce ministerstva a vedení sociálního výboru Sněmovny.

ČT 1 – Události

Ivan Bujko, pacient
——————–
Vstanu a teď se mi zamotá pěkně hlava…

redaktorka ČT
——————–
Ivanu Bujkovi úřady snížily příspěvek na péči. Od roku 2015 měl přiznaný druhý stupeň.

Ivan Bujko, pacient
——————–
Tady odtud mně to střílí všecko dolů.

redaktorka ČT
——————–
I podle lékařských zpráv se mu zdravotní stav zhoršuje, závislý je na pomoci zetě. Požádal o třetí stupeň. Úřady mu ho ale nepřiznaly. Navíc mu vzaly druhý a nechaly jen první. Místo 4 400, jen 880 Kč.

František HORVATH, zeť IVana Bujka
——————–
Člověk jak jednou onemocní, tak to zůstane. A jde to ještě k horšímu.

redaktor; citace: Ministerstvo práce a sociálních věcí
——————–
Snížení stupně závislosti může vyplývat například ze skutečnosti, že u některých osob postupem času dochází díky léčebné a sociální rehabilitaci ke zlepšení funkčních schopností nutných pro zvládání základních životních potřeb.

redaktor
——————–
Posuzoval to někdo?

Ivan Bujko, muž v invalidním důchodu
——————–
Právě nikdo to neposuzoval. To jsem já chtěl, aby přišli sem.

redaktorka ČT
——————–
Rozhodnutí překvapilo i sociální pracovníky Prahy 14. Teď s ním sepisují novou žádost alespoň o původní, druhý stupeň.

Dana Hladíková, vedoucí sociálního odboru MČ Praha 14
——————–
Je naprosto běžné, že se na nás obracejí klienti s tím, že nebyli úspěšní, ale s takto diametrálním rozdílem v posouzení Úřadu práce a MPSV jsem se ještě nesetkala.

redaktorka ČT
——————–
Barbora Kalachová po transplantaci ledviny. Po přezkoumání z třetího stupně invalidity spadla do prvního a přišla o 8 000 Kč. Michaela Krejčí marně žádala o nejvyšší stupeň příspěvku na péči pro matku. Dosáhli ale jen na třetí stupeň. Což je zhruba o 6 000 méně.

Michaela Krejčí, domácí pečující
——————–
Tady nikdo na šetření nebyl. Napsali, že vlastně maminka je schopná se sama najíst, což vlastně není, ona vlastně se ani v posteli neotočí.

Lea Surovcová, redaktorka ČT
——————–
Podobné problémy lidé řeší s lékaři i organizacemi. Ty opakovaně jednaly s Ministerstvem práce a sociálních věcí i lékařskou posudkovou službou. Podle ministra Mariana Jurečky se tématem zabývá i pracovní skupina.

Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva, Revenium
——————–
MPSV a lékařská posudková služba tvrdí, že jsou to velmi individuální a ojedinělé případy, tak tomu naše praxe nevypadá.

Kateřina Broža, ředitelka, agentura práce pro lidi s handicapem O krok
——————–
My to velmi často vidíme v příbězích těch lidí, nedochází k tomu, že by chtěli nastupovat na ten volný trh práce, protože se obávají toho, že jim bude snížen důchod.

Lea Surovcová, redaktorka ČT
——————–
Správa sociálního zabezpečení postup dosud zdůvodňuje pokroky v medicíně. Další jednání by mohla být ještě do konce roku. Otevřít má změny v přístupu k posuzování invalidity.

Česká televize.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.