
ČRo Liberec
budeme se věnovat našim kloubům, bolesti kloubů, které postihla artróza, trápí nejen starší generaci, ale i mladé lidi, jaké jsou příčiny tohoto onemocnění, jak se léčí a jakým způsobem jim můžeme třeba předejít? Nebo jej alespoň oddálit?
Ve vysílání Českého rozhlasu Liberec v dopoledni pod Ještědem už vítám našeho hosta. Dnes je jím pan Dr. Radek Fejgl, ortoped z nemocnice v Jablonci nad Nisou. Dobrý den. Už se vám někdy stalo, že jste třeba po ránu stál a protáhl se a řekl jste si, a jejej, to mě dneska bolí klouby, to mě dneska bolí kosti. Stává se to někdy, i když vy jste poměrně hodně mladý.
Dr. Radek Fejgl
——————–
No, stává, myslím, že stává se to čím dál tím častěji.
mluvčí 1,
——————–
bolest kloubů trápí asi nejenom ty dříve narozené, ale v poslední době se setkáváme i s podstatně mladšími lidmi, kteří si stěžují na to, že je bolí třeba i kyčelní kloub, anebo kolenní kloub. Čím to je dané?
mluvčí 3,
——————–
Určitě. Já si myslím, že to je dané celkově aktivitou, že mladší generace jsou aktivnější, než bývaly dříve, to znamená – Hodně sportují i sportují vrcholově.
Takže klouby jsou hodně namáhané a potom vlastně ve vyšším věku….
mluvčí 1,
——————–
My bychom si možná ještě mohli představit třeba i ten kolenní kloub, proč nás někdy bolí kolenní?
Dr. Radek Fejgl
——————–
Složitý kloub hodně právě trpí při různých sportovních úrazech, takže i tam vlastně je to dané tím, že ty potíže se objevují mnohem dříve, ta zátěž na ty kolenní klouby je, řekl bych, asi postupně zvyšující se, ty mladší generace prostě více sportují a více to zatěžují, takže proto ty potíže se objevují dříve.
mluvčí 1,
——————–
když bychom si teď, třeba, dejme tomu, ten kolenní kloub představili, tak co se tam vlastně děje v té chvíli, kdy už opravdu nás to začíná hodně bolet, tam něco obroušeného nebo….?
Dr. Radek Fejgl
——————–
Tam určitě záleží na příčině, ten kloub vzhledem k tomu, že je složitý, že je tam hodně vazů, jsou tam menisky, navíc jsou tam vazy, které jsou ložený vlastně uvnitř toho kloubu a poměrně velká plocha chrupavky, i ten pohyb vlastně v tom kolenním kloubu je složený, není to jenom jednoduchý pohyb, není to jen ohýbání, ale je to vlastně i určitý posun, takže tam může bolet víc věcí. Samozřejmě jedna z těch příčin může být… ty menisky, to jsou pak vlastně spíše úrazové mechanismy, kdy ten prasklý meniskus dělá potíže, anebo pak to mohou být problémy, co se týká té zátěže, kdy ta chrupavka reaguje na tu zátěž a bolí, takže tam je pak potřeba v rámci té léčby odlišit tu příčinu těch potíží, proč vlastně to koleno bolí a podle toho pak stanovit léčbu.
mluvčí 1,
——————–
Co bolí častěji kolenní klouby, kyčle anebo třeba ramenní klouby, s čím vy se nejčastěji setkáváte?
mluvčí 3,
——————–
Určitě se nejčastěji setkáváme s těmi kolenními klouby, u nich dochází nejčastěji ke sportovním úrazům, u těch kyčelních kloubů ty úrazy zas tak časté nejsou, tam je to pak spíš z té zátěže, ale zase u těch potíží s těmi kyčelními klouby je potřeba odlišit, jestli ten problém je opravdu z toho kyčelního kloubu nebo dost často to simuluje bolest i z páteře, takže to je potřeba odlišit, ramenní klouby, tam spíš je to u určitých specifických sportů, činností, z přetížení to obecně není tak časté.
mluvčí 1,
——————–
Prozraďte nám, co vlastně artróza znamená, protože často si člověk plete dva pojmy, artróza a artritida.
mluvčí 3,
——————–
Artróza je v podstatě nezánětlivé poškození chrupavek a potom vlastně celého kloubu, artritida je zánětlivé, specifické, to znamená, bývá to někdy nesprávně zaměňováno. V anglosaské literatuře se i pro tu artrózu používá pojem artritida, ale není to úplně správné, artróza je vlastně nezánětlivé poškození chrupavek, opotřebení chrupavek, v podstatě člověk se narodí, chrupavka se v dětství nějakým způsobem vyvíjí, pak má určitou úroveň a potom v podstatě dá se říct, že od narození se ta kvalita a ta, řekl bych, výška té chrupavky postupně snižuje a pak to ústí vlastně do té artrózy, to znamená artróza se rozvíjí v podstatě už od narození.
mluvčí 5,
——————–
Už takhle brzy?
Já jsem myslela, že se to týká někde třeba až po 30 letech.
mluvčí 3,
——————–
Ne, ne, ne, ta artróza, vlastně ta chrupavka snižuje tu svoji výšku nebo zhoršuje svoji kvalitu a tím vlastně dochází k tomu, že ona postupně začíná vysychat, začne vlastně ztrácet svoji elasticitu, začne ztrácet pevnost a postupně mohou vznikat určité trhliny v té chrupavce. Výška té chrupavky se snižuje, a to už vlastně jsou už první stadia té artrózy, které pak vlastně přes první, druhý, třetí, čtvrtý stupeň dospějou až k tomu, kdy chrupavka v tom koleni téměř zmizí a v podstatě ten pohyb v tom kloubu je, říká se, kost na kost.
mluvčí 1,
——————–
A to už potom musí být hodně bolestivé.
mluvčí 4,
——————–
To už je pak hodně bolestivé.
mluvčí 1,
——————–
Ono to má asi různá stadia, to poškození, i ta léčba, dejme tomu, že někoho třeba delší dobu už začne bolet koleno. Přijde k vám, vy ho vyšetříte, pošlete na rentgen a poté, když zjistíte, že už tedy ta chrupavka je poněkud poškozená, tak podle čeho se rozhodujete, jakou léčbu zvolíte?
mluvčí 3,
——————–
Tam se rozhoduje podle toho, jak moc je poškozená. Existují určitá opatření, kterým říkáme, že jsou preventivní, to znamená, dá se v podstatě zabránit tomu, aby se ta chrupavka dál poškozovala. Jde o to, že my artrózu neumíme léčit, my jí umíme pouze zpomalit anebo zastavit, takže to je vlastně cíl té naší léčby a existují různá jak režimová opatření, tak, aby ta chrupavka byla míň zatěžovaná, tak mezi ty režimová opatření patří třeba i to snížení nadváhy, správný stereotyp pohybu při chůzi nebo při zátěži. Existují i určité léky, preparáty, které dokáží tu chrupavku povzbudit, dokáží dodat nějaké živiny tak, aby ta kvalita se nezhoršovala, no, a potom vlastně, když už dochází k většímu poškození, tak pak přichází i na řadu operativní řešení, kdy částečně dokážeme některé ty trhliny nebo to poškození chrupavky spravit, používají se na to různé preparáty, které dokáží chrupavku ne přímo nahradit Ale
Vytvoří se tam tkáň, která je té chrupace hodně podobná a dokáže vlastně fungovat a dokáže částečně ji nahradit, protože vlastní chrupavku si tělo neumí udělat novou.
mluvčí 1,
——————–
Teď bychom si tedy mohli popovídat o tom, v jakém případě tedy už nastává ten čas, kdy je potřeba ten kloub vyměnit, ať už jde tedy ten kolenní kloub nebo kyčelní kloub, kdy už opravdu, protože třeba můj muž ten ještě pár let předtím, než mu kolenní kloub vyměnili, tak jeho odborný lékař mu říkal, dokavaď ještě můžete chodit, tak choďte a pak, když už pocítíte, že už to opravdu nejde, tak pak už s tím něco provedeme. Je to Na místě nebo Už jsou zase jiné metody nebo jiný přístup.
mluvčí 6,
——————–
Ne, myslím si, že tohle stále platí. Je to složitější otázka, protože ten tzv. Timing je opravdu složitý, chce to posuzovat individuálně podle každého pacienta s tím, že vzhledem k tomu, že tyto problémy se posouvají do toho mladšího věku, tak endoprotézy, výměny těch kloubů, se provádějí dnes už mnohem mladším pacientům než dříve a potom také záleží na tom, co od toho ten pacient očekává, takže v případě mladších pacientů, kteří sportují, mají hodně poškozené ty klouby a omezuje je to v běžných aktivitách, tak i endoprotéza je způsob, jak je vrátit zpátky do těch aktivit, kdežto v tom vyšším věku, tam to je spíš vlastně pro ten běžný život, to znamená, že já jsem toho názoru, že jak se říká, vlastní kloub je vlastní kloub, takže počkat s operací co nejdéle.
mluvčí 1,
——————–
Ono to má asi nějakou životnost, také ten kloub, jak poznáte, že už ten kloub neplní svoji funkci?
mluvčí 3,
——————–
Je to cirka 20 let, ale ta životnost je v podstatě daná tím materiálem s tím, že v podstatě většina těch kloubů dnes jsou takzvaně jako u aut, bysme řekli, servisovatelný. To znamená, že pacienti po operaci pak chodí pravidelně v určitých časových intervalech na kontroly, sleduje se stav toho kloubu a když tam, kde to hýbe, kde je vidět velké opotřebení, tak se u toho kloubu dáají vyměnit jenom ty díly, které jsou opotřebené s tím, že vlastně pak dál ten kloub může fungovat Normálně..
mluvčí 1,
——————–
A z jakých materiálů se teď používají ty klouby?
mluvčí 3,
——————–
část, která je pevná, která jde do kosti, tam to je většinou kovový, různé slitiny a od titanu přes různé kovové slitiny a pak je vlastně ta část mobilní, kde se nejčastěji používá kombinace kov a plast a ty jsou pak v podstatě odstranitelný a vyměnitelný, takže při té opravě toho kloubu vlastně ponechávají se ty části, které jsou fixované v kosti a vymění se pouze ta mobilní vnitřní část.
mluvčí 1,
——————–
Konzultuje třeba ortoped nebo ten operatér s pacientem možnosti, třeba, jaký kloubní implantát by si přál. Nebo už máte jasno, co mu dáte?
mluvčí 3,
——————–
konzultujeme. Určitě. Alergie je velký problém, je to alergie na kovy, ty přísady do toho železa jsou chrom kobalt, nikl, molybden nejčastěji a na ně dost často bývá alergie. Na ten chrom, nikl bývá dost často alergie, tak potom vlastně, co konzultujeme s pacientem, pokud je nějaká nejasnost, tak i pacienty před operací posíláme na alergologické vyšetření, abysme zjistili, jestli alergie se potvrdí nebo ne a pak máme možnost implantátů, které jsou titanové, a když se vyloučí ta alergie na ten Titan, tak vlastně se používají tyto pro tyhle alergické pacienty.
mluvčí 1,
——————–
Tak dejme tomu, že jsme absolvovali operaci ať už kolenního, anebo kyčelního kloubu a teď co dál? Asi bychom měli býti disciplinovaní a cvičit, rehabilitovat, je to tak.
mluvčí 3,
——————–
Rehabilitace je velice důležitou součástí naší práce, a to nejenom po operaci, ale i před operací. V podstatě je důležité, aby ten kloub byl takzvaně na tu operaci připravený.
mluvčí 1,
——————–
Před operací se chodí na rehabilitaci cvičit.
mluvčí 3,
——————–
Ano. Rehabilitace patří k těm konzervativním neoperativním způsobem léčby artrózy, je to právě cvičením tím, že se dá vlastně nacvičit správné stereotypy pohybu, tak vlastně dá se, dokáže ulehčit těm chrupavkám, ulevit tomu kloubu, to je, co se týče cvičení na té rehabilitaci a druhou součástí té rehabilitace je tzv. fyzikální léčba, to jsou různé lasery, magnety, to jsou všechno procedury, které dokážou ten stav té chrupavky zlepšit před operací. Vlastně je důležité také ten rozsah pohybu, dá se říci, že čím lepší rozsah pohybu před operací, tím určitě snazší rozcvičování toho kloubu po operaci, takže my doporučujeme rehabilitaci před operací těch kloubů, někdy jsou vhodné i lázeňské léčby, před operacemi těchhle těch velkých kloubů, před výměnami, před endoprotézami velkých kloubů, no a pak vlastně po té operaci ti pacienti jsou pak už takzvaně edukovaní Že už vědí vlastně, jak mají cvičit, co mají cvičit
mluvčí 1,
——————–
Jak vlastně taková rekonvalescence, rehabilitace, kdy se potom ten člověk vrátí do takového svého osobního života, je to individuální?
mluvčí 3,
——————–
Individuální, záleží právě na nárocích toho pacienta, jaké má po té operaci, na tu zátěž, na ty aktivity po operaci, dnes standardně po těch operacích velkých kloubů, kyčlí, kolen, pacienti vlastně začínají okamžitě cvičit a mohou okamžitě v podstatě ten kloub zatěžovat, takže jsou pacienti, kteří dokáží za šest týdnů už zvládat zcela běžnou činnost a některým pacientům to trvá o něco déle, ale řekněme, že standardně těch 3–6 měsíců je taková doba rekonvalescence, ale některé případy vyžadují třeba i delší a dá se říci, že i rok po operaci je někdy nutné cvičit, aby opravdu ten stav byl dobrý, ale všechno to záleží na tom výchozím stavu, jak ten stav toho kloubu byl před operací.
mluvčí 1,
——————–
My o vás ale víme, že byste také klubový lékař FK Jablonec nad Nisou, jste tím pádem fotbalový fanda jabloneckého klubu. Je to tak, je to, jaká zranění postižení si fotbalisté obecně odnášejí třeba ze zápasu nebo z dlouhodobého působení?
Dr. Radek Fejgl
——————–
Celkově léčba profesionálních sportovců je úplně odlišná než léčba, řeknu, běžné populace, tam ty nároky jsou trošku jinačí, u těch fotbalistů určitě největší problém jsou potíže s dolními končetinami, ať už kolena, kotníky, občas se vyskytnou i úrazy ostatních částí těla ze soubojů, takže občas řešíme i problémy s ramenem nebo se zápěstím.
mluvčí 1,
——————–
Tak vám moc děkuji za vaše povídání. Naším dnešním hostem byl pan Dr. Radek Fejgl, ortoped z jablonecké nemocnice a také zároveň i klubový lékař FK Jablonec nad Nisou. Teď se vám ve vaší profesi dobře daří a mějte se hezky, na slyšenou.
Přidejte odpověď