ČT 1
Prvních 13 klientů sociální služby Emin zámek se na konci týdne přestěhuje do nového chráněného bydlení ve Znojmě. Jde o začátek nové strategie péče o duševně nemocné na jihu Moravy. Velké ústavy mají ustoupit službám komunitního typu, třeba právě chráněným bydlením, ve kterých klienti bydlí skoro samostatně.
Emin zámek na Znojemsku. Na konci 19. století v něm pobývali i Alfons Mucha, který se podílel na jeho výzdobě a namaloval tam i několik obrazů. Dnes je to domov víc než 50 lidí s duševním onemocněním. To se má ale v příštích letech změnit, z jednoho velkokapacitního zařízení na síť menších objektů. První dva z nich stojí ve Znojmě. Na slavnostní otevření přišel i Pavel Martínek, zatím obyvatel Emina zámku, za pár dní ale přesídlí do znojemské části Oblekovice.
Pavel Martínek, klient, Emin zámek
——————–
A my budeme až tady, 1. září. Nebudeme tak jako se dohadovat a už to bude jako rozumný jednání a klidnější.
redaktor ČT
——————–
Spolu s ním přejde do nových pokojů, většinou samostatných, dalších 12 klientů Emina zámku. Dosud obývají pokoje i s pěti dalšími lidmi.
Vít Janků, ředitel, Emin zámek
——————–
Jim vadí ta spousta lidí okolo nich, že je tam neustálej hluk, že nemůžou spát, že nemůžou se věnovat tomu, čemu by chtěli.
redaktor ČT
——————–
Eminu zámku s proměnou pomáhá zakladatel západočeské neziskovky Ledovec. Podle něj tento krok posune klienty blíž normálnímu životu, který už v minulosti zažili.
Martin Fojtíček, konzultant, oblast služeb podpory duš. zdraví
——————–
Jak to říká přednosta plzeňský psychiatrický kliniky profesor Vevera, v nemocnici se nebydlí. V nemocnici si jdete vyléčit to, s čím potřebujete pomoct a pak se vracíte domů.
redaktor ČT
——————–
Znojemské domy chráněného bydlení, kde budou klienti v případě potřeby stále v kontaktu se sociálním pracovníkem, jsou začátkem změny v krajské koncepci. Kromě Emina zámku se má na řadu menších rozdělit i pobytová služba Habrovanský zámek na Vyškovsku a dalších sedm jihomoravských institucí čeká menší změna, kdy se do chráněného bydlení přestěhuje alespoň část klientů.
Petr Horehleď, vedoucí, Odbor sociálních věcí, KÚ JMK
——————–
Krajská strategie počítá s tím, že bude ten trend pokračovat, že postupně bude Jihomoravský kraj opouštět historické budovy, zámky a bude je nahrazovat moderními službami komunitního typu.
redaktor ČT
——————–
Stěhování se bude týkat celkem 800 klientů, ti z Emina a Habrovanského zámku se mají přestěhovat do roku 2028. Michal Čejka, Česká televize, Znojemsko
Chráněné bydlení je forma skupinového nebo individuálního bydlení osob, které se kvůli fyzickému nebo duševnímu postižení neobejdou bez pomoci. Služba zahrnuje kromě stravy a ubytování i pomoc při zajištění chodu domácnosti nebo výchovné a vzdělávací činnosti. Nechybí i asistence sociálních terapeutů, například při uplatňování práv handicapovaných jedinců. Samotné bydlení kromě kraje mohou zajišťovat taky obce nebo neziskové organizace, v Brně je to třeba Diecézní charita, nestátní organizace Diakonie Brno nebo nestátní nezisková organizace Domov pro mne.
Aleš Lang, člen správní rady, Asociace komunitních služeb
——————–
Je potřeba, aby vznikalo daleko víc služeb, aby bylo zaměstnáno daleko víc personálů, kteří budou dobře placení a mohli se věnovat ve všech těch oblastech, to znamená podpora bydlení, podpora zaměstnávání, psychoterapeutické služby, tak, aby vlastně ta nabídka byla dostatečná.
Přidejte odpověď