
ČRo
Zvu do dnešní Radioporadny, která bude zaměřena na cukrovku, která umí způsobit problémy fyzické, psychické, sexuální, zkrátka devastaci celého organismu, počet těch, kteří mají potíže, přitom narůstá už i ve středním věku, proč tomu tak je? Jak cukrovku poznáme, ještě než je nám diagnostikována, je nadváha přímou cestou k diabetu? A jak je to s novinkami v léčbě? Pozvání do Studia Českého rozhlasu Hradec Králové přijala doc. Alena Šmahelová z Fakultní nemocnice Hradec Králové, která se nejen na tyto otázky pokusí odpovědět. Paní docentko, cukrovka napadá všechny orgány v těle, souhlasíte?
mluvčí 5,
——————–
Bohužel naprosto musím souhlasit, on samotný ten proces, kterým se cukrovka projevuje, to znamená dlouhodobá trvalá vyšší hladina krevního cukru, tak my umíme zvládnout, ale neumíme zvládnout to, čím škodí cévám a tkáním a z toho potom vznikají ty komplikace.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Tak neděsí vás, že ten počet diabetiků stále narůstají?
mluvčí 5,
——————–
No, já se vám přiznám, že právě teď připravuji přednášku na téma, co nás čeká v léčbě diabetu v nejbližší budoucnosti a potom perspektivně. No, a nevypadá to vůbec tragicky. Už dneska totiž máme prostředky, kterým můžeme velice dobře pomoci, pacientům, ať už mají tu cukrovku toho prvního typu, anebo toho druhého typu, aby vedly život, spokojený život, který, při kterém se ubrání těm právě komplikacím, o kterých jsme se zmínili.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
No, ale před dvěma lety jsme mluvili o tom, že počet diabetiků převážně druhého typu u nás překročil milion. Teď je prognóza, že do pěti let jich bude o další třetinu víc. Tak já nevím, jestli se uchlácholit těmi slovy, že léčba zabírá. Tak můžete se přejídat, můžete si dělat, co chcete, Protože lékaři vám pomohou.
mluvčí 5,
——————–
Ne, ne, ne. Tak to jste uhodila hřebík na hlavičku. Protože tím, kdo může právě předejít tomu, aby cukrovku dostal ve většině případů a posléze případně těm komplikacím, je sám ten pacient, a to, že počet těch lidí, kteří mají cukrovku narůstá, to se netýká jenom České republiky, to je celosvětové a hovoří se o epidemii diabetu a právě proto, že je to náročné samozřejmě i v socioekonomickém měřítku, tak se snažíme proti tomu nějakým způsobem bojovat.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Ale i přesto všechno určitě přibývá i pacientů s komplikacemi, tak můžeme popsat i komplikace, které tady jsou při této nemoci.
mluvčí 5,
——————–
Ano, určitě. Vy jste se zmínila o tom, že ta cukrovka poškozuje, může poškodit každou tkáň, všechny tkáně, ale přece jenom nejčastěji jsou postiženy oči, nejčastěji je postižena ledvinná funkce, často jsou postiženy také tepny u těch dolních končetin, ale hlavní jsou ty makrovaskulární komplikace, jak my dneska o nich mluvíme, stále se o nich všude hovoří, a to jsou ty komplikace, které postihují právě srdce, to znamená kardiovaskulární, ischemická choroba srdeční, a teď se stále více hovoří o srdečním selhání, které je mnohem častější u diabetiků a také těžší, no, a o té ledvinné funkci, která souvisí právě, jejíž porušení souvisí právě taky s těmi srdečními problémy, pardon, a ještě mozek, na to bych ráda nezapomněla,.
mluvčí 6,
——————–
Máme dva typy diabetu, když to hodně zjednoduším, tak ten první vzniká už v dětství, mládí, má ho zhruba 10 nemocných, ten druhý je kvůli životnímu stylu. Tak když vám lidé přijdou do poraden, tak cítí se provinile, kají se a vědí, že si za to mohou sami.
mluvčí 5,
——————–
Nemyslím si, že to tak platí vždycky. Tak musíme zmínit ještě jednu věc s tím úplně nejčastějším faktorem, který přispěje k tomu, že ta cukrovka se vůbec projeví, protože vlohy ten člověk proto musí mít, projeví je právě ta nesprávná životospráva, to znamená především obezita a nedostatek pohybu, takže v tomto smyslu bych si tipla, že ti pacienti mají trošku takový pocit, mohou mít pocit provinění, ale spíše se setkávám na začátku té diagnózy s takovým pocitem beznaděje, deprese a strachu, obavy.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Tak možná je to ale na místě, možná ten člověk pak najde tu sílu a začne trošičku něco dělat.
Mám radši pozitivní motivaci. Obecně.
mluvčí 5,
——————–
určitě žádné strašení není na místě, ale zase na druhou stranu je potřeba, aby ten pacient byl seznámen s tím, co ho může čekat v případě a co může udělat, aby, atd, takže on by měl znát. Ty informace jsou dneska úplně nejcennější obecně. A totéž platí i při léčbě té cukrovky.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Pokud byste se chtěli zapojit, tak nabízíme telefonní kontakt 726 a třikrát 46, případně dotazy pište na naši mailovou adresu Studio Hradec Zavináč, Rozhlas.Diabetologické je dnešní Radioporadna Českého rozhlasu Hradec Králové s doc. Alenou Šmahelovou z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Chcete se ptát? Takže už tady máme prvního z vás, jste ve vysílání, dobré dopoledne.
mluvčí 8,
——————–
Dobrý den. Já vás zdravím. A prosila bych paní docentku, jestli by mně poradila. Je mi přes 80. Po Covidu jsem začala mít problémy se srdcem, ztratila jsem mě úplně jedna Ledvina, ale to jako mizelo létama.
Jako už to, ale po Covidu už jsem měla nález, že teda ta Ledvina tam jedna není, byla jsem na operaci se srdcem. Já se asi vyjadřuju hrozně laicky, ale já jsem takovej analfabet lékařské a teď se mně objevilo ještě trombóza a teď ráda bych, protože jsem celej život sportovala, až v 70. Letech jsem si zlomila kotník a ono se to nějak nepovedlo, takže jsem přestala sportovat, protože ten kotník mám nehybnej.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak by vám paní docentka mohla pomoct poradit, na co se chcete zeptat.
mluvčí 8,
——————–
Bych jako měla prostě, abych, abych ještě dožila nějakej rok dodržovat životosprávu, to mi všechno jasný, ale sportovat nemůžu už nic.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Pokusíme se zareagovat. Děkujeme a držte se hodně zdraví. Na shledanou.
mluvčí 5,
——————–
pochopila jsem to tak, že dáma má cukrovku a ta cukrovka se zhoršila Covidem a z toho vyplývají všechny další následky. No, každopádně obecně lze doporučit to, co platí pro všechny, to znamená snažit se dodržovat zásady zdravé životosprávy. Naštěstí dneska už ten mediální prostor je plný užitečných rad. No, a myslím si, že tohle je opravdu složitá situace. Těch onemocnění je tam několik, tak rozhodně si myslím, že v tomto případě by praktický lékař, který slouží jaksi nejenom jako prvotní pro záchyt nemocí, ale také by měl a znát ty pacienty svoje více, tak by měl konkrétní radou pomoci.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
On a doporučit. Máme tady dalšího z vás, vítejte, Radioporadna, můžete se ptát.
mluvčí 10,
——————–
Dobrý den. Bude 80 příští rok a užívám prášky na cukr, na cukr.
Chtěla Bych Se paní docentky zeptat, proč mám ráno vyšší cukr než večír? A pak já mám dva měřáky a jeden měří třeba o tři víc. Schválně se měřím jako obuma, ale to by mě tak jakoby mě to, ale proč mám ráno míň, ne obráceně.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Ráno ráno vyšší cukr než ty večerní.
mluvčí 10,
——————–
beru už čtyři prášky, dvě glikády a dva, pardon, Stadamet 500.
moderátorka
——————–
Dobře. Je to hodně, hodně léků. Paní docentka pokyvuje, tak pokusíme se, pokusíme se zareagovat.
mluvčí 5,
——————–
Tak jsou tam dva problémy, jeden je ta vyšší hodnota krevního cukru po ránu. To musím říci, že patří vlastně k projevům té cukrovky, takže pokud, a záleží na tom, do jaké míry je ten cukr vyšší. Ráno zase s ohledem na to, co má člověk za sebou, už, jestli má nějaké další nemoci, trošku jinak asi to budeme vnímat u mladistvých a trošku jinak u těch starších pacientů, takže upravit léčbu určitě v každém případě jde, ale musí to zase udělat ten konkrétní lékař. Pokud se paní posluchačka zmínila o těch lécích, tak tam jsem zaregistrovala, že to je Derivát Sulfonylurey a Metformin, Metformin je lék první volby, ten je důležitý u všech a prakticky všichni pacienti s diabetem druhého typu Metformin dnes užívají a měli by ho užívat a ten druhý typ léku, možná, že by stálo za úvahu ho nějakým způsobem zaměnit, vyměnit. Dneska už máme modernější léky. Ale jak říkám, to záleží na konkrétní situaci a na konkrétním zhodnocení celé situace té paní posluchačky.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Hodně se teď mluví o jistém léku proti nadváze, který vzbudil zájem hlavně u lidí s cukrovkou. Existuje už tedy skutečně něco jako proti jed na nadváhu?
mluvčí 5,
——————–
No, existuje. To je ten známý hollywoodský trhák, kvůli kterému řada našich pacientů se nedostala právě k tomuto léku, myslím, že můžu jmenovat, není tady generický lék, takže se semaglutid– Ozempic, no, ale záleží na tom, zda i přitom ani ten Ozempic není totiž všemocný, i při něm musí člověk dodržovat určitá pravidla, to znamená, že přece jenom to jídlo tam je stále podstatné.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Takže musíme se držet. Zkrátka mnozí lékaři, kteří k nám chodí, apelují na lidi, aby se nepřejídali. Naposledy u nás byl ortoped, který natvrdo řekl do vysílání Nejezte, když se loučil. No, pak to zmírnili.
mluvčí 5,
——————–
By zajímalo, jako jaký měl body mass index, ten ortoped, protože my máme různé body mass index .
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Zmírnil To nakonec na jezte s mírou, ale v této souvislosti je opravdu ta přímá úměra Tlustý rovná se cukrovkář.
mluvčí 5,
——————–
Samozřejmě existují i lidé, kteří jsou obézní nebo mají obezitu a nemají cukrovku, nemají další metabolické problémy, ale to je opravdu malá skupinka a naprosto převažují ti, kteří se k té cukrovce potom propracují.
mluvčí 12,
——————–
Dobré dopoledne. Ivan. Pak já se chci jenom zeptat, já jsem diapetik druhého typu, navíc nevidomý a jde o to, jestli má teda, hraje roli i dědičnost, protože můj bratr na cukrovku zemřel bohužel i alkohol. Takže jedna věc, druhá věc je prostě ta, že moje sestra, moje dvojče, jí má také. Přitom je hubená, vůbec není. Já bojuju s nadváhou, možná úspěš, možná ne, ale je to prostě tak, jestli mě zajímá.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jestli ta genetika, jak velký má vliv. Dobře, dobře. Děkujeme hodně zdraví, na shledanou.
mluvčí 5,
——————–
No, tak i když se dnes o té genetice, on to není takový hit, ale i když se o ní dnes tolik nemluví, tak genetika má velký, velký vliv a do budoucna se počítá s tím, že genová terapie tzv, to znamená úprava genů bude určitě jednou z léčebných metod nebo preventivních metod, aby se u těch lidí ta cukrovka vůbec nerozvinula. No, ale tady určitě nějaká genetická zátěž je, pakliže tam je u té sestry pána diabetes prvního typu, to je zcela odlišný typ diabetu, to je autoimunitní nemoc, ale také tam jsou určitě nějaké genetické vlohy, ale u toho diabetu druhého typu, tam to je naprosto markantní, to je zásadní.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Člověk se musí snažit zkrátka. Tak další z vás tady u nás. Radioporadna, můžete se ptát.
mluvčí 13,
——————–
Dobrý den. Já jsem se chtěla zeptat paní docentky. Je teda už přes 75 a beru hodně jako dost roku prášky na cukr, jelikož jsem po těžký operaci, ale ne teda na žaludek, ale žaludek mě už dneska teda nechce poslouchat, že nejím, nemůžu jíst, co chci a jemně, těžko a pan doktor Cukrář mít ty prášky měnil. Měla jsem jich opravdu hodně a žaludek mi to nesnesl, takže jsem brala klimetryit jedničku, potom dvojku, pak mi dal trojku a po tý trojce mně bylo strašně špatně, a tak teď beru 14 dnů nový prášek, Eniglit pětku, že to zkusí začít teda takhle a beru tři denně, dříve jsem brala jeden prášek denně.A dotaz beru tři a mám stále 14. 11. Před snídaní nebo před obědem, pak mám, tak jsem si chtěla zeptat jenom, jestli nejsem vůbec tlustá teda, naopak mně nechutnalo vůbec přijít, když jsem brala tam ty prášky.
mluvčí 6,
——————–
Tak co poradit?
mluvčí 13,
——————–
Chtěla jsem se teda zeptat, jestli to vůbec ten prášek pomůže, nebo že mám stále takhle.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Dobře. Necháme zareagovat paní docentku.
mluvčí 5,
——————–
Tak obecně bych, to je velmi dobrý dotaz. Děkuju za něj, protože mě dovedl k tomu, že je potřeba zdůraznit, že v té léčbě cukrovky existují individuální cíle, a to je taky jeden z velmi důležitých bodů, na které se zaměřujeme při té celkové léčbě, takže to samozřejmě sem patří, věk sem patří, sem patří další onemocnění, sem patří nějaká další zátěž, to znamená, že i v tom starším věku pozdějším věku, i když dneska třeba jsem se dozvěděla, že klasifikace věku v tom seniorském je, že existují juniorní senioři, takže do 75 let jste juniorka seniorka, ale přece jenom tady ty cíle jsou trochu jiné s ohledem na to, jaké komplikace by eventuálně mohly hrozit. Tam jsou potom různé a pokud se týká toho samotného prášku, tak Glykemie 14, to už je docela vyšší hodnota, ale určitě tady pan doktor přemýšlí nad nějakou kombinací.Paní se zmínila také, že má potíže se žaludkem, že nesnáší tolik tablet, tak jsou tzv. fixní kombinace, kde jsou minimálně dvě jako při léčbě třeba vysokého tlaku, dneska dvě látky, které se vzájemně doplňují v účinku na ten krevní cukr, ale určitě pan doktor bude přemýšlet o intenzifikaci léčby.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Je to o komunikaci s tím lékařem asi, kde se pacienti léčí. Tak nebát se říct, nedělá mi to dobře, nemá to ten účinek.
mluvčí 5,
——————–
A otravovat toho lékaře.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Doporučuje Doc. Alena Šmahelová.
takže se podíváme na vaše písemné dotazy. Paní Hanka nám píše Dobrý den. Můj manžel je diagnostikovaný na druhý stupeň cukrovky, je hubený, má 70 kg a jí zdravě zelenina méně sacharidů. 200 g, ráno Glykemie 6,5–7. Pohyb má dostatečný, je tento problém jiného rázu. Léky bere. Děkuji za odpověď. Hanka.
mluvčí 5,
——————–
No, pokud má pan manžel diagnostikován diabetes druhého typu, tak ho nepochybně má, ale tady v těch případech těch štíhlých pacientů s diabetem druhého typu, kterých je naprostá menšina, tady je důležité sledovat také autoimunitní Markery. To znamená parametry, které by nás mohly upozornit na to, že se tam rozvíjí pomalu nějaký autoimunitní proces, který by mohl poškozovat dál ty betabuňky, čili dlouhodobé sledování a vyšetřování u svého diabetologa je určitě na místě.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Další dotaz možná trošku podobný. Moje dcera v době těhotenství dostala cukrovku a po porodu jí zůstala. Je štíhlá, má pohyb, je ještě naděje, že by se mohla uzdravit.
mluvčí 5,
——————–
No, pokud je štíhlá a má dostatek pohybu a má tu cukrovku. Tak dnes je cukrovka opravdu nevyléčitelná. Může ale dospět do takového období, které nazýváme remise. Čili jakoby spící, a to je určitě možné, ale nemyslím si, že by se jí někdy, vždycky se pacienti ptají, zbavím se toho někdy. Nezbaví. Bohužel.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Další telefonát Radioporadna, dobrý den.
mluvčí 16,
——————–
Dobrý den, tady posluchačka z Trutnova. Já mám cukrovku.
Asi osm let.
Pět let na to beru léky na bázi medforminu a ať jsou jakýkoliv značky, způsobujou mě zažívací problémy, pokud některý zvracím a po některých mám rád trvale průjmy.Chci se zeptat, jestli je to v pořádku, jako aby mě to nenarušilo zaživací soustavu. Dobře třeba něco, jiného.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jo. Děkujeme za dotaz, opatrujte se, na shledanou.
mluvčí 5,
——————–
Určitě to není dobře, jestliže pacient užívá lék, po kterém má takovéto problémy a konkrétně to u toho metforminu někdy vídáme a je tady určitě řešení několik, se nabízí řešení jiných léků, které ten metformin nahradí velmi dobře.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Jak je důležitý spánek při cukrovce? Paní docentko, jsou spánek a diabetes spojené nádoby?
mluvčí 5,
——————–
Myslím si, že ano. Tak například takové spánkové apnoe u těch většinou obézních pacientů, většinou to je, u mužů, to je problém, který úzce souvisí s diabetem a rozvojem diabetu druhého typu. Ale pokud myslíte člověka běžného a spánek, no tak víme, že řada z nás se o něj okrádá. To je ta uspěchaná doba a určitě nepřispívá k tomu narůstajícímu hromadícímu, se, takovému tomu podprahovému, jak já říkám, chronickému stresu, takže určitě dostatek spánku a zdravý spánek je důležitý.
moderátorka
——————–
Dříve se také říkalo, že diabetik by měl jíst každé tři hodiny. Je pravda, že teď se to trošku upravuje. Propaguje se prý i přerušovaný půst, především systém 10, 14, To znamená jíst v průběhu 10 hodin a 14 být nalačno, zmiňuji to proto, že to propagují i někteří diabetologové. Tak jaký je na to váš názor.
mluvčí 5,
——————–
Myslím si, že každá cesta, při které člověk dokáže snížit energetický příjem, je důležitá a užitečná, protože přitom sníží hmotnost. A pokud se týká pacientů s diabetem druhého typu, kteří nemají inzulin, protože máme řadu pacientů s diabetem druhého typu, kteří potřebují inzulin a pak je tam ta pravidelnost jídle na místě, ale ti, kteří neužívají inzulin, tak si myslím, že i takovéto metody, třeba přerušovaný půst, je možno využít.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Metabolismus cukru, je určitě nejdůležitější při této nemoci, abychom se cítili dobře, abychom viděli, chodili, fungovali lépe. Kdybychom se tím řídili, nemusel by se možná zkoumat nová a nová léčba. Ale my jsme slíbili, že něco málo k těm novinkám také řekneme. Tak jak je to aktuálně třeba s kmenovými buňkami, je pravda, že se díky nim snaží zachraňovat, že se to daří, že se daří zachraňovat ty nohy před amputací těžkých cukrovkářů.
mluvčí 5,
——————–
Jasně, ale to jsou kmenové buňky, které souvisejí s vlivem na zhojení, nárůst tkáně, ale pokud se týká vlivu na cukrovku jako celkového, tak tam jsou kmenové buňky, které se, je to v té vzdálené a vzdálenější budoucnosti, ale samozřejmě preklinický výzkum a laboratoře na tom intenzivně pracují. Nalézt kmenovou buňku, ať už je mezenchymální, třeba, nebo embryonální, která by se přeprogramovala na buňku, která bude ten inzulin vytvářet a bude reagovat na tu aktuální krevní hladinu, takže ty kmenové buňky, to jste uhodila hřebík na hlavičku, jsou určitě budoucností léčby, jednou z budoucnosti léčby diabetu.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Ten vývoj jde neuvěřitel. Je to dobrá zpráva samozřejmě pro všechny nemocné, ale základem, jak jsme zmiňovali, je určitě aktivní život a prý je tady svatá trojice, kterou bychom si do svého života měli pustit. Slyšela jste o této trojici. Svatou trojicí je prý hlad, chlad a pohyb.
mluvčí 5,
——————–
Pravděpodobně To bude asi správné, Ale já nejsem takový super ukázněný člověk, který by toužil Po pocitech hladu, chladu, takže myslím si, že takový ten přiměřený, uměřený racionální přístup je ideální.
Pavla Kindernayová, moderátorka
——————–
Říká doc. Alena Šmahelová z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Děkuju, že jste si našla čas na naše posluchače.
Přidejte odpověď