Makulární degenerace sítnice může být i geneticky podmíněná  

foto: PhotoRack.net

ČRo Dvojka – Poradna

Makulární degenerace je závažné onemocnění, které postihuje stále více lidí, způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění a výrazně zhoršuje kvalitu života. Jaké jsou první příznaky, kterých bychom si měli všímat a jestli existuje nějaká prevence a také, jestli se zlepšují možnosti léčby, zkrátka makulární degeneraci, se budeme věnovat i v dnešní Poradně a prostor pro své dotazy pochopitelně dostanete i vy. Naším dnešním tématem v Poradně je makulární degenerace a hostem ve studiu vedoucí lékař specializace oftalmologie Canadian Medical, pan Dr. Vadim Friedman.

Hezký den. Pane doktore. Co je věkem podmíněná makulární degenerace a jakou část oka, oka vlastně postihuje, jaké jde, jaké je to.

mluvčí 1,
——————–
Onemocnění věkem podmíněná makulární degenerace, je získaný degenerativní onemocnění sítnice, které postihuje hlavní makulu, česky je to žlutá skvrna a tato část sítnice má nejvyšší koncentrace fotoreceptoru a tím pádem toto onemocnění v pokročilejších fázích ovlivňuje zrakovou ostrost.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Vlastně v tom názvu je věkově podmíněná makulární degenerace, je to tedy onemocnění, který je souvztažné s vyšším věkem, anebo vůbec.

mluvčí 1,
——————–
určitě jedna z rizikových faktorů tohoto onemocnění je samozřejmě věk, které je neovlivnitelný, ale často to postihuje lidi, kteří jsou starší 65 let.

Jan Burda, moderátor
——————–
Takže ve 47 letech se mi to stát může nebo nemůže.

mluvčí 1,
——————–
Jsou vzácný degenerativní onemocnění sítnice, které jsou familiární, neboli získaný geneticky v rodině a ty se mohou vyskytnout v mladším věku, ale tím pádem nemluvím jen o typicky věkem podmíněné makulodegeneraci jako takové.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Pane doktore, povězte, jaké jsou vlastně příznaky, co najednou se začne dít s našima očima? Není to v pořádku.

mluvčí 1,
——————–
Tak co se týče počínající faze tohoto onemocnění, ty příznaky nejsou až příliš závažný a často ten pacient je tzv. asymptomatický, znamená, že ani neví, že má jakoukoliv chorobu nebo postižení sítnice a až vpokročilejších fázích, když úbytek těch fotoreceptorů je pokročilý, tak pak už pacient může vnímat tzv. metamorfopsii nebo zvlnění toho obrazu, zhoršení zraku, zhoršení zrakový ostrosti jak na blízko, tak na dálku a vzácně, když se jedná o vlhký formy věkem podmíněné makulární degenerace, tak pak pacient může přijít s náhlým zhoršeným vidění kvůli zakrvácení nebo prosakovaní.

Jan Burda, moderátor
——————–
Pane doktore, vy jste teď popsal. Díky za to. Některé projevy makulární degenerace, existují nějaké hlavní typy, případně v čem se liší nebo už jsme je popsali.

mluvčí 1,
——————–
Ano, když mluvíme o věkem podmíněné makulární degeneraci, tak jsou dva typy. První typ je suchá, forma, které je charakterizovaná kumulace drúz v membráně sítnice. A toto nemocný, když pokračuje dál, tak pak v terminálním stavu vyvolává tzv. atrofii, při které pacient má tzv. legální slepotu. A to není, že úplný oslepne, že nevidí vůbec nic na to oko, ale jak jsem zmínil předtím, tam je hlavně ovlivněna ta žlutá skvrna, on má jakoby flek uprostřed toho zorného pole, ale ta periferie je zachovaná, takže orientace v prostoru toho pacienta zůstává, ale bohužel centrální zraková ostrost je velmi slabá a vlhká forma, věkem podmíněné makulární degenerace je charakterizovaná, nově vytvořenými cévami, které jsou samozřejmě patologické, které jsou vyvolány dlouhodobým procesem zánětu a ty vyvolávají časem různý faktory tzv. vasoendoteliální faktor, které pak vyvolává ty vytvořené cévy, které jsou špatně kvality. A prosakují.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Děkujeme. samozřejmě v naší Poradně i dnes můžete a já přidám kontakty k nám do studia 702 222 220, číslo pro esemeskové dotazy dvojka@rozhlas.cz, naše emailová adresa a přidám ještě telefonní číslo 22 155 25 20.

Jan Burda, moderátor
——————–
Naším dnešním tématem je makulární degenerace. Věnujeme se zraku a společně s námi je ve vysílání Dr. Vadim Friedman, vedoucí lékař specializace oftalmologie Canadian Medical.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
My jsme dali prostor i dnes našim posluchačům. Někdo využil telefonního čísla k nám, to znamená, že se může ptát. Hezké dopoledne a vítejte u nás na Dvojce.

mluvčí 2,
——————–
Dobrý den. Dobrý den Z Prahy. Chtěla jsem se zeptat, zda. Druhotný šedý zákal nějak souvisí s makulární degenerací, děkuji.

mluvčí 1,
——————–
Nemá to nic společného s makulární generací a je léčitelný laserovým zákrokem.

mluvčí 5,
——————–
Děkujeme. Taková byla odpověď.

Jan Burda, moderátor
——————–
Ano. A my vítáme další posluchačku nebo posluchače, dobrý den. Kdopak se dovolal? Můžete se ptát.

mluvčí 6,
——————–
Dobrý den. Tady Vlasta z Novýho Boru
Já mám makulární degeneraci už šestej rok, na jedné mám mokrou a na druhou suchou, v tý mokrý jsem měla 12 injekcí, nemůžu nic jako přečíst, mám periferní vidění a dá se s tím ještě něco dělat.

mluvčí 1,
——————–
Dobrý den. Pane Vlasto, předpokládám, že pokud se jedná o vlhký formy, tak jste dostávala biologickou léčbu. Je to tak.

mluvčí 6,
——————–
Ano, Dostávala jsem 12 injekcí.

mluvčí 1,
——————–
Do oká a pak už s tím přestáli, řekli, že už to přestali…

mluvčí 6,
——————–
Že prý už, že už to je zbytečný.

mluvčí 1,
——————–
Tak tam nejspíš došlo jizevnatým změnám žlutý skvrny, a to bohužel už je věc nevratná, takže to periferní vidění vám zůstane, ale bohužel ten centrální flek vám nezmizí, ale důležitý je sledovat to druhý oko, aby právě z té suché formy se nevytvořila vlhka forma.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Děkujeme i za tu odpověď, přejeme vám hodně zdraví, mějte se hezky. Naše posluchačka, pane doktore, teď zmínila injekce. My se vlastně přes tuhle její poznámku dostaneme k formám léčby makulární degenerace, jaké jsou….

mluvčí 1,
——————–
Tak když mluvíme o suché formě věkem podmíněné makulární degenerace, tak tam bohužel nemáme až tak účinný metody, tam nejspíš ta léčba spočívá v doplňkách stravy jako Lutein, Xantin a Omega tři a zároveň nejdůležitější v obou formách samozřejmě je přestat kouřit. Jelikož se jedná o zánět, tak ten oxidativný stres na to tělo, na to sítnice je velmi závažný, takže čím míň faktorů, které vyvolávají ten oxidativní stres, tím líp. Co se týče vlhký formy, tak tam jsou samozřejmě biologický léčby, dneska jsou dostupný na českém trhu 4–5 látek a reakce na tu aplikaci biologické léčby a bohužel i ta biologická léčba může, řekněme, odložit terminální stav tý vlhký formy makulární degenerace, ale nemůže úplně zastavit ten proces, takže občas pacient na to zareaguje poměrně dobře a má řadu let bez potíží, ale jak jsme slyšeli předtím, občas i 12 injekci bohužel tomu pacientovi moc nepomůžou.

Jan Burda, moderátor
——————–
Odpovídá Dr. Vadim Friedman. Vy jste zmínil i lehce prevenci, můžeme to trochu rozvést, existuje nějaká ještě účinnější prevence, řekl jste nekouřit.

mluvčí 1,
——————–
Určitě ano, nekouřit. Samozřejmě celkový stav pacienta, celkový zdravotní stav, tak jsou nemoci, které zvyšují riziko na jakýkoliv další oční onemocnění, například cukrovka, vysoký krevní tlak a tak dál, ale tam bohužel je to multifaktoriální onemocnění, takže tam trošku hraje roli i genetika, ale i nějaký faktory, které nejsou ovlivnitelný tím člověkem, prevence je důležitá v tom smyslu, když víme o tom onemocnění a vidíme ty typicky drúzy na sítnici, tak vždycky důležitý sledovat toho pacienta, pomoci vyšetření a zároveň mu dát takzvanou Amslerovu mřížku, aby mohl to sledovat sám doma a pokud by došlo k nějakýmu zhoršení, tak přijde dřív na tu kontrolu, ale znovu, jelikož ta sucha forma nemá až tak účinnou léčbu, takže důležitý sledovat, aby se to nezvrátilo do vlhký formy a tam máme ty možnost biologickou léčbou.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Biologickou léčbu se ještě ve třetí části naší dnešní Poradny popíšeme, ale já bych se ráda vrátila k tomu, co jste řekl, pane doktore, v první části Poradny, to znamená, že dost velkou úlohu v onemocnění makulární degenerace sehrává genetika, pokud tedy víme, že někdo v naší rodině makulární degeneraci z našich předků má či měl, je dobré to hlídat včas, jak důležitá je ta včasnost záchytu.

mluvčí 1,
——————–
Je poměrně důležitá, protože znovu, když víme o tom onemocnění a máme tu pozitivní rodinnou anamnézu, tak toho pacienta sledujeme pečlivě. Já mám taky několik pacientů, u kterých i rodiče i prarodiče mají degenerace, ale zatím nevyskytují žádný známky toho onemocnění, ale to není důvod přestat to sledovat, to znamená, že oni chodí pravidelně jednou za rok a jakmile vyskytne se tam sebemenší náznak toho onemocnění, tak pak samozřejmě ty intervaly mohou být zkráceny a tam ta prevence fakt jenom chodit k tomu doktorovi, být sledovaný, doplňky stravy, nekouřit a zdravá strava, a to je všechno, co může pro to udělat.

Jan Burda, moderátor
——————–
A na našem telefonu na chvíli obsazeno, protože je připravena paní posluchačka s dalším dotazem. Dobrý den.

mluvčí 7,
——————–
Ano, Dobrý den. Dobrý den, zdravím všechny ve studiu a můj dotaz je následující. Mám tedy, byla mi diagnostikována makulární degenerace a pan doktor mi řekl, že bohužel proměnit nemůžou udělat. Ať se podívám na internet. No. To považuji za pokus o černý humor, ale můj dotaz je následující. Před časem, Už delší dobou vaše dvojka odvysílala reportáž z jednoho Výzkumného ústavu v Čechách. Nevím přesně kde, ale zaujalo mě to. Dělají tam pokusy na prasatech právě v této oblasti a bylo tam změna, že pokusy.

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Tak, a vy nám teď začínáte vypadávat, pojďte udělat trošičku úkrok, možná, že jste někde vyšla ze signálu. Zkusíme to ještě jednou, prosím. Slyšíme se.

Jan Burda, moderátor
——————–
Tak já myslím, že ten základ, dotaz jsme pochopili, pane doktore, jestli byste mohl reagovat. Případně potom, kde probíhá výzkum a podobně.

mluvčí 1,
——————–
Takhle výzkum samozřejmě probíhá na celém světě, protože to je jedna z nejčastějších onemocnění, které působí ztrátu zraku v západním světě, takže výzkum probíhá, jak jsem řekl, na celém světě, co se týče v Čechách, tak tady už začínají zabývat tzv. plazmaferézou, které má pomoct s tou suchou formou ve smyslu, že ty drúzy nějakým způsobem zmenší a tím pádem ta zánětlivá reakce, kterou vyvolávají ty drúzy, je o něco menší, takže tomu pacientovi samozřejmě to pomáhá, ale znovu zastavit úplně proces toho onemocnění nelze, ale co se týče biologicky léčby a léčba vlhké formy věkem podmíněné makulodegenerace, tak tam znovu zmíníme, že ta kaskáda toho zánětu, ve které je vyvolaný ten růstový faktor, které vyvolává vytváření cév, je v podstatě poslední fáze toho zánětu, tak tam dneska ta snaha je trošku jít zpátky a samozřejmě zaměřovat se i na tu genetiku, tam je jeden gen, který je mutovaný u genetický formy tohoto onemocnění, který tlumí nebo má na povinnost tlumit tu imunitu a jelikož je mutovaný, tak ta imunita funguje, řekněme, o něco víc paradoxně, takže jsou dneska biologický léčby, které právě cílí na tu zánětlivou reakce, aby se zastavila o něco dřív a nedošlo k té pokročilé fázi

Šárka Volemanová, moderátorka
——————–
Biologická léčba jako jedna z novinek při léčbě makulární degenerace. Další dotaz od naší posluchačky Aleny. Před měsícem mi zjistily vlhkou formu a lékař nabízí pouze jiné silnější brýle, nyní mám také dioptrie, ale nechci se s tím smířit, že nemůžu číst pouze na denním světle. Prosím, poraďte mi. Píše posluchačka Alena.

mluvčí 1,
——————–
Samozřejmě, jelikož jsem je nikdy nevyšetřoval, nemám klinický zprávy nebo dokumentace, tak nemůžu se k tomu úplně vyjádřit. Pokud diagnostikovali vlhkou formu, tak znovu – tázka je, v jaký fázi toho onemocnění jsme, jestli je indikovaná nějaká biologická léčba nebo ne, ale co se týče právě těch terminálních stadií, jak suchý, tak vlhký formy, ve které bohužel ten centrální flek je příliš pokročily, aby mohly číst, tak tam existují některé pomůcky ve formě lupy, nějaký digitální zobrazovací metody, které hodně zvětšují ty písmenka a nějaký speciální čočky, které mohou pomoci.

Jan Burda, moderátor
——————–
Odpovídá lékař Vadim Friedman, vedoucí lékař specializace oftalmologie Canadian Medical, mnohokrát děkujeme, pane doktore, za účast v dnešní poradně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.