
Radiožurnál – Dvacítka Radiožurnálu
Jak jsou na tom handicapovaní se sportem? K čemu má sloužit nové specializované centrum pro postižené? A daří se prosazovat parasporty na stejnou úroveň, jako mají běžné sporty? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, které vysílá také Český rozhlas Plus, je dnes předseda Českého paralympijského výboru, senátor Zbyněk Sýkora z ODS. Dobrý den.
Dnes jste spolu s premiérem a ministrem práce a sociálních věcí představili ve Strakově akademii připravované specializované sportovní centrum, které umožní systematickou profesionalizaci vrcholových sportovců s handicapem. Kdy a jak ten nápad vznikl?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Tak ano, je to pravda. Dnes jsme představili myšlenku vzniku sportovního rezortního centra pod MPSV. Kdy ten nápad vznikl? Já vlastně, oni už to budou čtyři roky, kdy mám tu čest být v čele paralympijského hnutí v České republice. A my jsme vlastně po nástupu, protože to nebyl jenom můj nástup, ale toho týmu, který jsme budovali, po nástupu do těch funkcí a do toho čela paralympijského hnutí vlastně tenkrát řešili, to byla taková ta doba těsně před paralympiádou v Pekingu, takže ty první dva měsíce jsme neřešili nic jiného než prostě zajistit tu účast. Ale hned po tom, co se nám malinko rozvázali ruce, jsme si řekli, že prostě potřebujeme jako noty, podle kterých jako pojedeme, takže jsme začali pracovat na strategii, strategii paralympijského hnutí v České republice na následujících 10 let. To se nám povedlo. Členská schůze nám ji v roce 22 schválila a vlastně jeden z těch hlavních pilířů této strategie nám vyšlo, že je potřeba založit vlastní rezortní sportovní centrum pro sportovce s handicapem.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
A proč je to potřeba?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Proč je to potřeba? Já na to umím odpověď dlouze i krátce, odpovím taky tak. Prostě pakliže chceme a je to politické rozhodnutí vedení České republiky, pakliže chceme na parasportovním poli nebo na poli sportu handicapovaných vozit medaile z vrcholových akcí, jako je třeba paralympiáda, tak prostě potřebujeme skočit do profesionálního režimu, tak proto je to potřeba, protože toto centrum nám to umožňuje.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Kolik máme u nás profesionálních handicapovaných sportovců?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
To je těžká otázka. Pojďme si definovat, co je profesionální sportovec obecně. Za mě je profesionální sportovec ten, který dostává peníze, mzdu, plat za to, že chodí do práce na tréninky, na rehabilitace, na fyzio, na mentální přípravu atd. A prostě reprezentuje Českou republiku na vrcholových akcích, prostě věnuje se sportu v pracovní době. A ne po pracovní době, to je za mě čistý profesionální přístup. A tohleto my v České republice jsme měli opravdu velmi omezeně nebo u jednotkách případů. Vím, že třeba náš český parahokej se snaží k tomu co nejvíce přiblížit a opravdu ti kluci to dělají dobře, ale zdaleka se ještě nepřibližují tomuhle modelu, který třeba popisujeme my. Takže tohleto my potřebujeme a to nám sportovní rezortní centrum, které pravděpodobně se rozjede v první polovině tohoto roku. Nebo ne pravděpodobně. S velkou jistotou. Tak to nám má prostě zajistit.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Tak je žádoucí, ale aby těch handicapovaných profesionálních sportovců přibývalo? Mám na mysli to, jestli je rozhodující, že jde o profesionály, jestli by nebylo vhodnější umožnit co nejširšímu okruhu handicapovaných, aby mohli sportovat?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Tak já budu rád, když téma parasportu prostě pokvete obecně od A do Z, protože samozřejmě my stavíme pyramidu a na špičce tý pyramidy je tady rezortní centrum s těma medailema. A ty sportovce, kteří nám jako vozí ty medaile, chceme právě využívat motivačně, ale to je až ta třešnička na dortu. A samozřejmě tu pyramidu je potřeba stavět odspoda. Takže my se musíme věnovat tomu tématu obecně, ale je potřeba ještě říct, já na to často zapomínám a mrzí mě to, že vlastně v České republice existují v současnosti tři rezortní centra. Dukla, což je ministerstvo obrany, Olymp, což je ministerstvo vnitra a Victoria, což je ministerstvo školství. A my vlastně ty naše sportovce máme teď umístěné v těchto resortních centrech většinově. A já říkám naše sportovce, ale myslím i neslyšící, protože Český paralympijský výbor nezastřešuje neslyšící. Od toho mají oni Český deaflympijský výbor, ale teď mluvím obecně o sportu handicapovaných, včetně neslyšících. Takže většinově je máme umístěné právě v rezortním centru Victoria, což je podpora obrovská pro nás. Oni, my si tý podpory vážíme, ale na to ta podpora není v takové výši, byť je to skvělé, znovu opakuji, není v takové výši, aby nám dovolila právě dát ty výpovědi v těch svých současných zaměstnáních a přestat sportovat po práci, ale právě v té pracovní době. A to se nám právě děje tímto rezortním sportovním centrem, což je jedna věc. A druhá věc je systematizace. Já jsem systematik od narození a mám rád systémovost a my prostě tady teď jako systematicky uchopíme všechny ty sportovce, dáme tomu. Nebo respektive já říkám, my dáme, ale ono to bude resortní centrum ministerstva práce a sociálních věcí. A úloha Českého paralympijského výboru v tom vzniku je jakási koordinační či dodání jistoty, prostě sportovně odborná, po té sportovně odborné stránce dodat ministerstvu jistotu, že jdou správným směrem. Takže nám tohle umožní systematicky to uchopit tu podporu a prostě sebestředně říkám na rovinu, prostě jdeme po tý profesionalizaci proto, že chceme co nejlépe reprezentovat Českou republiku na vrcholových akcích a vozit ty medaile.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Chápu, ale v čem tedy spočívá ten proces? Ta proklamovaná systematická profesionalizace vrcholových sportovců s handicapem?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Spočívá v tom, že teď existuje přípravný tým na půdě ministerstva práce a sociálních věcí, který má za úkol v prvním kvartálu dát dohromady konkrétní podobu toho rezortního centra. Rezortní centrum pod MPSV bude organizační složka státu, to znamená, teď úplně natvrdo. Moje představa, a to je moje představa, že to bude 1, 2, možná tři kanceláře, kde budou sedět jednotky úředníků v čele s nějakým ředitelem pravděpodobně. A ti vyrobí pravidla, noty, řády, dokumenty tak, aby mohli prostě zaměstnat naše sportovce. To znamená, naši sportovci budou pravděpodobně vybraní sportovci, budou osloveni s nabídkou prostě jít sportovat do práce tak jako běžně olympionici, takže v tomhle spočívá ta profesionalizace a systematizace, protože takhle se to doteďka úplně nedělo, to znamená, my jsme teď byli v takovém jako mezistádiu.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Souvisí ta aktivita s vaším předsevzetím, s nímž jste kandidoval na šéfa paralympijského výboru, a to zrovnoprávnit parasport s běžným sportem?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Ve sta procentech, olympionici nebo klasičtí sportovci to takhle mají, Dukla, Olymp, MŠMT. A teď to prostě budeme mít takhle i my.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
A nakolik se vám to dosud dařilo?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
To je spíš otázka asi na jiné. Je mi jako žinantní soudit sám sebe, ale tak, jak říkám, všechno vychází z té strategie, kterou jsme si schválili, členská schůze, to znamená, naši členové nám ji schválili a my podle ní jedem. Tam prostě postupnými kroky naplňujeme tohle to naše heslo a musím říct, že se nám to daří, protože každý rok jsme si vždycky jako sedli a řekli jsme si, tak pojďme si zrevidovat, co se nám daří, co se nám nedaří. A musím říct, že ty body se nám daří plnit. Některé méně, pomaleji, ale některé třeba rychleji anebo zcela, takže když bych měl zhodnotit svoji práci, tak se nám daří tu strategii naplňovat.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora je dnes naším hostem. Proč to specializované sportovní centrum pro handicapované spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí? Nebylo by vhodnější, systémovější, aby ho spravovalo ministerstvo školství, kam tedy většina sportu patří?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
My tam vidíme ty synergické efekty právě ve spojení s tím ministerstvem práce a sociálních věcí. Vlastně já, když jsem oslovil pana prezidenta republiky na paralympiádě v Paříži s touhle myšlenkou, tak mi položil stejnou otázku, proč MPSV? Protože samozřejmě my jsme sportovci, chceme být vnímáni jako sportovci, ale ten handicap k nám prostě patří, je to součást toho našeho příběhu. A my se snažíme tím příběhem našim životním často prostě motivovat, motivovat sobě podobné případy atd. A tito klienti, začínající sportovci jsou velmi, velmi často klienti MPSV, takže tady se to přímo nabízí, že my prostě budeme sportovat pod MPSV a součástí tý práce naší nebo těch sportovců bude i třeba motivovat a bavit se i o těchhle těch věcech právě s odborníky nebo s jinými odvětvími MPSV. Takže proto.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Jak jsem pochopil, tak zatím ta představa ještě není úplně konkrétní, teprve se rodí, ale kde tedy má to centrum sídlit?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
To je všechno ještě otevřené a není to otázka na mě. To centrum bude pod MPSV, takže tohle je zcela jistě v gesci MPSV, ale jak říkám, já si dokážu představit, že někde v Praze budou 1, 2 kanceláře, kde prostě pudou ti lidé do práce dělat to, o čem se bavíme.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
A s jakým rozpočtem, když to personální zázemí, jak se zdá, nebude velké?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
To, co my si, já považuji za extrémně důležité, tak aby se co nejvíce peněz dostalo přímo k těm sportovcům. To znamená, já už dneska můžu říci, že my se bavíme někde kolem 60, 70, možná 80 milionech ročně a troufale si to nazýváme jako malé úsporné rezortní centrum, protože rozpočty některých ostatních center jsou prostě řádově jinde, takže proto takhle. A chceme. A zase říkám, mluvím za sebe, nevím, jak to všechno dopadne, ale já bych si dokázal představit, že 10 % nebo že ten provoz toho centra bude třeba někde kolem 10 % tohohle rozpočtu a zbytek, tedy 90 % prostě půjde na platy a na zajištění sportovní přípravy, fyzio, rehabilitace, trenéři atd. Právě do těch našich sportovců.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
A jakou roli máte v tom celém projektu vy?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Tak moje role pomaličku končí. Já jsem vlastně oslovil pana prezidenta, následně pana ministra Jurečku na paralympijských hrách v Paříži, účastnil jsem se od září do konce roku právě těch koordinačních schůzek, kde jsme si prostě vyjasňovali celou tu problematiku. A teď už se rád stáhnu do pozadí. A třeba občas zajdu na každou druhou nebo třetí schůzku, jenom se sám sebe ujistit, že všechno jde podle toho, jak cítíme, že jde správně. Takže moje ambice tam nejsou jako téměř žádné. Osobně.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Ono by vám to asi ani ta současná vytíženost nedovolila, protože kromě toho, že jste předseda paralympijského výboru, tak jste nově taky členem Senátu?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Přesně tak.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Už máte pro to centrum název?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Už jsme se o názvu bavili. Já ho neprozradím, protože ještě nenastal nebo věřím, že nenastal ten správný čas, ale je to jedna z věcí, kterou řešíme a pokud to vyjde, tak já jsem jako, vytvoří mi to úsměv na tváři, pokud vyjde ta naše myšlenka, ale teď vám ho ještě neřeknu.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
To je škoda. Proč jste vlastně zrovna dnes představili tu myšlenku toho centra, když ještě není úplně jasné, vlastně i vy jste na začátku se opravil, že s velkou pravděpodobností pak jste řekl, že s jistotou začne fungovat v první polovině tohoto roku. Opravdu začne?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Nic není jisté. Samozřejmě my vyvineme všechno pro to, aby začlo, ale prostě žijeme v reálném světě. A tady není nic jisté. Nicméně já bych tady řekl důležitou věc, ono proto, aby nám bylo umožněno nebo aby na půdě MPSV bylo umožněno vzniknout, dát vzniknout organizační složce státu neboli resortnímu sportovnímu centru, je potřeba změnit zákon o podpoře sportu aktuálně platný. Ona ta změna je úplně miniaturní. Je potřeba rozšířit jeden odstavec, kde se píše o tom, že možnost zřídit centra mají tři ministerstva, jak jsem o nich hovořil, vnitro, obrana a školství. A my potřebujeme tento odstavec rozšířit i o to čtvrté ministerstvo a to je samozřejmě otázka na politiky, na sněmovnu, na Senát, takže my jsme museli řešit i tento problém. A samozřejmě jsme a proto, aby to mohlo projít ve zrychleném čtení, to znamená sněmovnou jenom jednou a pak rovnou do Senátu, tak jsme potřebovali podporu napříč politickém spektrem. A to byla vlastně naše práce teď posledních dvou měsíců, kdy jsme tu podporu vyjednávali, já jsem velmi rád a velmi děkuji celému politickému spektru za to, že ta podpora se povedla dojednat a my jsme čekali na právě stanovisko posledního klubu ke včerejšímu dni. A shodou okolností, takže to je jeden důvod, kdy jsme se rozhodli pak už to veřejně komunikovat. A druhý důvod je samozřejmě vytíženost pana premiéra, protože my jsme samozřejmě to jednali, jednali jsme o tom s panem premiérem a domluvili jsme se na téhle strategii, protože já i osobně si zakládám na tom komunikovat, komunikovat a šířit ty informace, když můžeme. A takže nám z toho vyšel dnešní den, kdy prostě pan premiér řekl, že má tu kapacitu, vidí tam prostor a takže tak.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je předseda Českého paralympijského výboru, senátor Zbyněk Sýkora. Existují podobná centra v zahraničí? Máte nějaký předobraz, kde jste se inspirovali?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Podobná centra existují v zahraničí. Já nevím teď přesně jejich názvy, ani nevím, jak to, kdo to jak vzniká, jak to mají nastavený. Opravdu to asi záleží stát od státu, ale vím, že tenhle ten profesionální režim prostě jako a teď koukám třeba spíš směrem západní Evropy nebo Ameriky, že to je jako běžné, protože na paralympijských hrách v Paříži bylo 4000, bezmála 4400 sportovců a pro většinu z nich ten profesionální režim je prostě běžnou součástí jejich sportovní náplně, takže určitě ty podobné režimy jsou.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
A kolik sportů a které bude to nové centrum podporovat?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
To je všechno teď jako v přípravách. Samozřejmě. Neumím to teď říct, ani mi to nepřísluší, ale chceme zajistit profesionální reprezentaci státu na vrcholových akcích, to znamená, většinově to budou paralympijské sporty, deaflympijské sporty atd. Ale to konkrétní sporty. Já si dokážu představit, že to bude, že je vlastně drobet jedno, jaký sport to bude. Nebo parasport. Jde o tu výkonnost, jde o ty kritéria, to, co já kladu si jako za extrémně důležité, je nastavit ta kritéria transparentní, jasná, čitelná dopředu tak, aby každý ten sportovec a jeho klub a jeho svaz a jeho trenér prostě věděl. Aha, když splním tohle, tohle, tohle, mám šanci, že budu zaměstnán, takže spíš není to o sportech, je to spíš o těch kritériích.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Já jsem se zeptal takto i proto, že jedním z cílů vaší práce ve vedení paralympijského výboru je podpora všech parasportů, ale jde to vůbec?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Ony ty sporty různě vznikají atd. Takže já si myslím, že to úplně nejde, snažíme se, aby to šlo prostě, když ne ze sta procent, tak co nejvíce, co nám síly stačí, my tu práci prostě děláme tak, jak umíme. A věříme, že to děláme z nejlepším svědomím a vědomím. Já neumím na tohle odpovědět. Snažíme se.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Za další cíl jste si vytkl profesionalizaci reprezentantů, kdo tedy bude moci aspirovat na členství v tom specializovaném sportovním centru? Jaká jsou kritéria, nebo jaká budou kritéria?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Ta kritéria ještě neexistujou. Ten přípravný tým na půdě MPSV vznikl 1. 1. 2025, takže funguje 14 dní a takhle daleko podle mých informací ještě nejsou. Ale já si dokážu představit, že my tady neobjevujeme Ameriku, co se týče kritérií, tohle to přece funguje na Dukle, na Olympu, na MŠMT. Takže tam určitě ten přípravný tým se bude inspirovat těmito kritérii. Samozřejmě parasport a sport handicapovaných má svá specifika, takže to určitě bude předmětem dalších jako schůzek toho přípravného týmu. Takže na tohle neumím odpovědět, ale nebudeme vymýšlet nic nového.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
A máte představu, kolika sportovců handicapovaných by se to mohlo týkat?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Ano. Vyšší desítky, vyšší desítky. My teď díky podpoře Victorie jsme na nižších desítkách a plus samozřejmě jednotky sportovců jsou jako částečně podporováni právě i z Dukly, z Olympu. A teď by se to mělo právě nebo my věříme, že ten rozpočet, ty alokované peníze nám pokryjou vyšší desítky zimních, letních paralympijských her, deaflympijských her napříč handicapy.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Také chcete vybudovat sportovně rehabilitační centrum po vzoru Švýcarska. To má souvislost s tou dnes představenou institucí?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
To je dobrá otázka. Děkuji za ní. Já toho využiju. Rozdíl mezi rezortním sportovním centrem a sportovním centrem jako takovým. My se opravdu nebavíme o tom, že budou vznikat nová sportoviště jako typu Zadov, Nymburk atd. Ne, to jsou ty sportovní centra, my si věříme, že inkluze je správná cesta, zas pracujeme na ní a my nechceme ty sportovce naše vytrhávat z těch sportovních svazů a z těch svých sportovišť, kde oni jsou zvyklí sportovat v těch klasických klubech.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Chcete jim zkrátka umožnit, aby to mohli dělat profesionálně?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Chceme jim dát peníze na platy, prostě chceme jim zaplatit tu jejich práci, takže tady nejdeme proti inkluzi. A sportovní centrum, na které se mě ptáte, tak to je právě to druhý, to sportovní. A to s tím, jako s touto myšlenkou to nesouvisí, ale samozřejmě je to neméně potřebný krok a až si odškrtneme toto centrum, tak půjdeme zase dál v naší strategii.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Povězte, jak jste s tím záměrem daleko?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Moc ne. Tady upřímně musím říct, že ne. Bavíme se o tom, strašně by se nám to líbilo mít prostě svůj parasportovní Nymburk, to tak prostě je, ale daleko nejsme, daleko nejsme. Jsme prostě na začátku od poslední naší debaty, kdy jste se mě na to také ptal, jsme se moc neposunuli.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Jak důležitý vůbec obecně je sport pro handicapované?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Extrémně a čím vyšší ten handicap je, tím důležitější ten parasport nebo sport handicapovaných prostě může pro toho sportovce být. Protože tím vlastně, čím vyšší máte handicap, tím víc vám, vás jako omezuje, těch možností máte přirozeně míň, a proto, když najdete něco, co můžete dělat a můžete prostě se cítit v tom dobře. A ještě k tomu reprezentovat zemi, ve které žijete, protože každý z nás, každý jeden parasportovec je prostě hrdý reprezentant, tak tím víc se logicky na to upnete.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Teď se zeptám možná trošku příkře, ale říká se, že vrcholový sport není úplně prospěšný organismu. Jak je to u handicapovaných, je žádoucí, aby se věnovali vrcholovému sportu?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Já sám jsem sportovec, pořád se považuju za sportovce, i když už dneska třeba ne tak aktivního jako kdysi. Ale je to pravda. Samozřejmě ne nadarmo se tady nabízí použít to heslo sportem k trvalé invaliditě. Tak u nás to asi je tak jako přirozené. Samozřejmě to tak je, ale my prostě potřebujeme ten profesionální přístup a ten režim už jenom tady z toho důvodu, abysme si právě ta těla neničili a věříme, že v tomhletom profesionálním režimu právě odpadnou tyhlety třeba úrazy z nedostatečné rehabilitace, regenerace atd., že tohle minimalizujeme, ale samozřejmě vrcholový sport je prostě profesionální práce a není to jenom o tom, že jdu sportovat, ale musím prostě pečovat o to tělo.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Vy závodně jste hrál basket, florbal, badminton?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Já ano, řekl jste to dobře, hraju badminton, teď teda k mému překvapení jsem byl nominován do reprezentace i na rok 25, což, čehož si samozřejmě nesmírně vážím. Teď jedu na první reprezentační soustředění do Brna, takže se na to těším, ale opravdu dokázal bych si představit. Nebo takhle. Jsem velmi daleko od toho, že bych třeba mohl trénovat denně nebo dokonce dvakrát denně a rehabilitovat atd. Takže já ano, věnuju se dneska nyní jenom badmintonu, snažím se držet 2–3 tréninky týdně, velmi často brzy ráno. A když to vyjde a jsem zdráv, tak prostě vyjedu na nějakej mezinárodní turnaj, protože ono já prostě jsem na vozíku 23 let, 22 let sportuju a pokaždý, když si oblíknu na sebe ten dres s tím lvíčkem, tak mám takový mražení. A to je pocit, kterýho já se nechci vzdát, protože cítím ten nával toho dopaminu a tady toho, a tohle já prostě potřebuju.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
Daří se odbourávat předsudky veřejnosti vůči postiženým?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
Myslím, že se to daří, zaplaťpánbůh, že žijeme v době, ve které žijeme, že, jak jsem říkal před chvilkou, já jsem 23 let na vozíku a když srovnám to, co se dělo před 20 lety a to, co se děje teď, tak se to daří. Je to prostě samozřejmě i tím, že se mění, lidi se mění, vyvíjí, ta doba jde dopředu, hodně lidí to téma, na tom tématu pracuje, na tom odbourávání předsudků. Já jsem strašně rád součástí toho týmu, který právě odbourává ty předsudky atd. Takže ano, daří se. Ale takhle já jsem nastaven vždycky jako na tu pozitivní vlnu, takže nikdy vám asi neřeknu, že je to všechno špatně atd. Daří se. Ale na druhou stranu ještě jsme hodně daleko od ideálního stavu.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
A jsou třeba populárnější právě parasporty i u nás pro publikum?
Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru
——————–
To si myslím, že jsou, protože teď vlastně od konce loňského roku máme statistiky, kde jsme si porovnávali právě paralympiádu, olympiádu atd., protože to jsou data, se kterými já rád pracuji, protože nám prostě ukážou návodnou cestu, co zlepšit nebo co naopak děláme dobře. A ty čísla nás překvapily z té Paříže, byly obrovský, my jsme si hodně dali záležet na to, abysme byli vidět, protože tím, že jste vidět a ukazujete právě ty, motivačním způsobem ty naše příběhy atd. veřejnosti, tak tím právě ty předsudky odbouráváte. A ta čísla byla enormní a kolikrát jsem byl i překvapen, že v některých místech byly třeba větší než nebo vyšší než ty čísla než u olympioniků. Takže strašně mě těší ten zájem a já jsem se byl podívat na olympiádu i paralympiádu, já jsem nepoznal rozdíl, z pohledu diváka jsem prostě seděl v plaveckým stadionu La Defénce Arena. Omluvte moji výslovnost a prostě tam bylo 17 000 lidí na olympiádě a ono tam bylo úplně stejně 17 000 lidí na paralympiádě. A když vyšel nebo když začal plavat Francouz, jako domácí plavec, tak to vám teda přeju zažít. Já jsem měl chvilkama strach, že ta aréna spadne, nespadla teda.
Vladimír Kroc, moderátor
——————–
To bylo Dvacet minut Radiožurnálu, které vysílal také Český rozhlas Plus, se senátorem ODS a předsedou Českého paralympijského výboru Zbyňkem Sýkorou. Děkuju za rozhovor, mějte se hezky, na shledanou.
Přidejte odpověď