Odškodnění za povinné očkování

ilustrační foto: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

NOVA – Televizní noviny


Lidem, kteří trpí zdravotními následky po povinném očkování nebo očkování proti covidu, by se mohla usnadnit cesta k odškodnění od státu.

Ano, Nejvyšší soud totiž navrhuje zmírnit zákon tak, aby Ministerstvo zdravotnictví mohlo peníze přiznat i u méně závažných případů.

Momentálně je nutné prokazovat zvlášť závažnou újmu na zdraví. Ministerstvo zatím až na jednu výjimku odškodnění nikomu nepřiznalo. A to se hlásily už desítky lidí.

Paní Petra zřejmě po covidovém očkování skončila se zánětlivým onemocněním osrdečníku. To ji na čtyři roky prakticky vyřadilo z běžného života. Dodnes nemůže pracovat na plný úvazek. Pan Miroslav prý kvůli očkování skončil ve třetím stupni invalidního důchodu.

Petra, očkovaná
——————–
Takže vlastně po první dávce očkování proti covid-19 jsem třetí den pociťovala silný bolesti na hrudi, vlastně nemohla jsem se vůbec nadechnout. Volali jsme i rychlou záchrannou službu. Vlastně od tý doby se to všecko táhlo.

Miroslav, očkovaný
——————–
Po očkování u mě začaly veliké bolesti, záněty achillovky, kolene, subakutní trombóza s rizikem do hlavních žil, což mě doprovází dodnes komplikace. Mám postižené všecky hlavní klouby.

redaktorka
——————–
Přesto ani jeden z nich s žádostí o odškodnění u Ministerstva zdravotnictví neuspěl. S podobným zamítavým verdiktem skončila řada dalších.

Radek Policar, vrchní ředitel pro legislativu a právo, Ministerstvo zdravotnictví ČR
——————–
Zákon obsahuje docela přísnou podmínku, kdy říká, vlastně se odškodňuje ta újma, která má charakter zvlášť závažného ublížení na zdraví. V podstatě jsme se zatím nesetkali s nikým, kdo by jí splnil, tudíž v podstatě všechny žádosti dosud řešené s výjimkou jedné byly odmítnuty.

redaktorka
——————–
Kvůli covidové vakcinaci ministerstvo dostalo celkem 145 žádostí o odškodnění, dalších 15 se jich potom týkalo povinných očkování. Případy nepřiznaného odškodnění se často zabývaly i soudy. Kvůli jednomu z nich, který se dostal až k Nejvyššímu soudu, se teď možná zákon změní.

Petr Vojtek, soudce Nejvyššího soudu ČR
——————–
Máme za to, že ta zákonem stanovená podmínka zvláštní závažnosti poškození zdraví je ve svém důsledku protiústavní a navrhli jsme Ústavnímu soudu, aby tuto podmínku pro protiústavnost zrušil, neboli odstranil.

Radek Policar, vrchní ředitel pro legislativu a právo, Ministerstvo zdravotnictví ČR
——————–
Kdyby tam právě nebylo toto tvrdé kritérium, tak by se to opravdu zkoumalo přesně podle toho, jak moc velkou bolest ten člověk zažil a jaké to má následky pro jeho další život. A to se opravdu jako odvíjí od desítek tisíc korun až opravdu klidně do těch milionů.

redaktorka
——————–
O tom, zda podmínka dokazování zvlášť závažného poškození zdraví ze zákona opravdu vypadne, teď bude rozhodovat Ústavní soud

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.