Dotaz:
Proč močím 4–5krát za hodinu? Mám se obávat onemocnění ledvin nebo cukrovky?
Sandra Sheriff
Doctor
Studied at University of Barcelona
The United States of America
Čtyři až pětkrát za hodinu není vůbec typická frekvence močení a znamená to, že vám tělo něco říká. Zdraví jedinci obvykle močí šest až osmkrát během 24hodinového denního období, zatímco u vás se zdá, že tento rozsah překračujete dávno před obědem. Nicméně zatím nepropadejte sestupné spirále obav z nejhoršího scénáře.
Cukrovka a problémy s ledvinami by měly být skutečně na vašem seznamu možných příčin – i když existují častější spouštěče častého močení než tyto dvě. K takovým příznakům může vést přehnaně aktivní močový měchýř, infekce močových cest, zvětšená prostata (pouze u mužů), nadměrná konzumace tekutin nebo kofeinových nápojů, úzkost a léky.
Cukrovka je často spojena s žízní, únavou a únavou spolu s potřebou často jít močit. Onemocnění ledvin je obvykle spojeno s oteklými kotníky nebo jinými částmi těla, únavou a abnormalitami barvy moči. Absence těchto příznaků tedy znamená, že je velmi pravděpodobné, že zažíváte něco mnohem méně dramatického.
Musíte si okamžitě nechat provést rychlý a levný rozbor moči a změřit hladinu cukru v krvi – oba testy zaberou maximálně jednu hodinu. Nesnažte se nic diagnostikovat sami na základě zmíněných příznaků, proberte vše s lékařem.
Dalším účinným krokem je hledat relevantní informace na fórech pro pacienty, kde lidé popisují své zkušenosti s tímto konkrétním onemocněním – jeho možnými příčinami, diagnózou a léčbou.
Quora
Přidejte odpověď